Dokument ke stažení ve formátu doc je zde.
____________________________________________________________________________________________________________
Základní škola Valašská Polanka, okres Vsetín
Vlastní hodnocení školy
za školní roky 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010
Struktura hodnocení:
1. Podmínky ke vzdělávání
2. Průběh vzdělávání
3. Klima školy, spolupráce s rodiči, s regionem
4. Výsledky vzdělávání žáků
5. Řízení školy, kvalita personální práce, další vzdělávání ped. pracovníků
6. Výsledky práce školy
Autoevaluace
Školní roky 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010
1. Podmínky ke vzdělání
1.1 Materiální, technické a hygienické podmínky
1.1.1 Technický stav budov:
Technický stav všech tří budov je z velké části na odpovídající úrovni. Každoročně jsou podle plánu a přiděleného rozpočtu prováděny opravy a rekonstrukce.
2007/2008 - výměna čerpadla a tlakové nádoby ve vodárně, provedení barevných maleb v 1. patře a opravy ve třídách, výměna světel v tělocvičně, oprava skleníku, vybudování Kutírny lidových řemesel s keramickou pecí, nová počítačová učebna.
2008/2009 – rozšíření prostoru Kutírny, zednické opravy před školou, oprava žaluzií, plynového zařízení, oprava střechy nad tělocvičnou, malování tříd, celková rekonstrukce sociálních zařízení na celé škole.
2009/2010 – oprava školních rozhlasů, rekonstrukce 1/3 šaten pro 2. st., výměna osvětlení v šatnách pro 2. st. a v učebně JA, barevné malování přízemí, oprava žaluzií a skleníku.
V současné době zřizovatel požádal o dotaci na zateplení školy a výměnu oken, která jsou ve velmi špatném stavu.
1.1.2 Odborné učebny a jejich vybavení vzhledem k potřebám ŠVP
V naší škole máme patnáct odborných učeben. Jsou to učebny F, CH, PŘ, Z, VV, JA, JN, HV, počítačová učebna, cvičná kuchyňka, učebna RV, učebna pěstitelských prací a dílen, učebna náboženství a multimediální učebna. Vzhledem k potřebám ŠVP jsou odborné učebny dostatečně vybaveny. V říjnu 2009 se podařila vybudovat nová počítačová učena, což přispělo ke zkvalitnění výuky informatiky i dalších předmětů.
1.1.3 Kmenové učebny a jejich vybavení
Kmenových učeben je v naší škole třináct. Třídy na prvním stupni jsou vybaveny zánovním nábytkem a je zde vytvořeno příjemné prostředí. Žáci používají výškově stavitelné lavice a židle nebo jsou vybírány podle výšky dětí. Třídy druhého stupně jsou vybaveny stavitelnými lavicemi a židlemi, jen velmi malým počtem nábytku.
1.1.4 Sportovní zařízení a jeho vybavenost
Sportovní zařízení a jeho vybavenost je vzhledem k potřebám ŠVP na velmi dobré úrovni. Sportovní areál ZŠ Valašská Polanka, který byl před třemi lety zrekonstruován, umožnil zatraktivnit, a také zefektivnit výuku hodin TV a SH, což se pravidelně projevuje úspěšnou reprezentací našich žáků v mimoškolních sportovních soutěžích a závodech. Díky dobrému vybavení tělocvičny je možno bez problémů realizovat všechny vyučovací hodiny a rovněž úspěšně aplikovat a zkoušet moderní metody a trendy. V letošním školním roce byla zakoupena kompletní florbalová sada včetně normalizovaných branek, což významně přispělo ke zkvalitnění výuky tohoto moderního a stále se rozvíjejícího sportu na naší škole. Jediným negativem současné situace z hlediska sportovního zařízení je chybějící zateplení tělocvičny. Finance nutné na tuto rozsáhlou opravu by snad bylo možno získat od soukromých sponzorů, ze státního rozpočtu, nebo z evropských dotačních programů a grantů.
1.1.5 Dílny a pozemky a jejich vybavení
Vybavení dřevoobráběcí dílny a školních pozemků je na dobré úrovni. Nářadí a nástroje používané při hodinách TP, SP a PěV odpovídají bezpečnostním normám a požadavkům. V letošním školním roce byly jak do dílny, tak také na školní pozemky dokoupeny chybějící pomůcky, výuka dle standardů ŠVP je tak bez problémů zajištěna. Nevýhodou je pouze omezená kapacita dílen a pracovních míst při větším zájmu dětí o tyto předměty.
1.1.6 Vybavení školy výpočetní technikou
Školní rok 2007/2008
Ve škole byla ve školním roce 2007/08 k dispozici jedna učebna pro výuku Informatiky, vybudovaná v rámci projektu INDOŠ. Počítače v učebně PC fungovaly již od roku 2002 (Indoš) a je nutné říct, že spolehlivě. V průběhu této doby byly jednotlivé počítačové stanice upgradovány, byly rozšířeny operační paměti, přešli jsme také na modernější operační systém Windows XP (dříve Windows 2000). Po ukončení projektu Indoš jsme dále podepsali smlouvu na poskytování služeb týkajících se správy sítě a technické podpory se společností AutoCont OnLine. Přihlásili jsme se tak nejprve k projektu Pokračování a poté k projektu iDVA.
V učebně bylo k dispozici 11 pracovních stanic s připojením k Internetu. Stanice fungovaly po celý rok ve výuce relativně bez problémů. Žáci pracovali ve výuce ve dvojicích u jednoho PC, což nebylo ideální. Proto jsme začali v průběhu roku připravovat velkou rekonstrukci učebny PC, jejímž cílem bylo získat větší počet počítačů – tak, aby mohl každý žák pracovat samostatně. Vzhledem k finanční náročnosti této rekonstrukce byli osloveni sponzoři i obec Valašská Polanka.
Podařilo se získat dostatečné finanční prostředky a bylo dohodnuto, že se učebna bude rozšiřovat v prvním pololetí následujícího školního roku společně s rekonstrukcí sociálních zařízení ve škole (do rekonstrukce se zapojí stavební firma, která bude v té době působit ve škole).
V učebně byly k dispozici také scanner, reproduktory, digitální fotoaparát a síťová laserová tiskárna.
Další počítače ve škole měly k dispozici v kanceláři školy – ředitelka, zástupkyně a obě administrativní pracovnice. Dále pak výchovná poradkyně a vedoucí školní jídelny. Dva počítače měli učitelé k dispozici také ve sborovně.
Pro výuku žáků byla ve školním roce 2007/2008 k dispozici také multimediální učebna s projektorem, počítačem, interaktivní tabulí Smart Board s kvalitními reproduktory a dokumentovou kamerou. Použití této učebny ve výuce je velmi široké (práce výukovými programy, projekce libovolných pomůcek učebnic a předmětů, projekce filmů z DVD, VHS, AVI….).
Protože se dosavadní poskytovatel konektivity do Internetu společnost Telefonica O2 nedohodl na centrálním financování konektivity do internetu z prostředků MŠMT, byli jsme nuceni od měsíce listopadu platit za konektivitu tržní ceny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli hledat providera i jinde. Z nabídek, které jsme dostali (Telefonica O2., GTS Novera, Ing. Pavel Raška) jsme jako nejvýhodnější vyhodnotili nabídku místního providera Ing. Pavla Rašky, který v oblasti ICT se školou již dlouhodobě spolupracoval a měl ve škole instalované zařízení pro příjem signálu WiFi a částečně zbudované rozvody (zajišťoval v minulosti připojení k internetu pro počítače v ředitelně a kanceláři školy).
Školní rok 2008/2009
Ve škole byla na začátku školního roku 2008/09 k dispozici jedna učebna pro výuku Informatiky, vybudovaná v rámci projektu INDOŠ. V této učebně bylo až do podzimu 2008 k dispozici 11 pracovních stanic s připojením k Internetu. Stanice fungovaly od roku 2002 bez větších technických problémů. Žáci pracovali až do podzimu 2008 ve výuce ve dvojicích u jednoho PC. Vyšší nároky na gramotnost žáků v oblasti ICT byly hlavním podnětem k zlepšení stávajícího stavu učebny. Na podzim 2008 proběhla za přispění sponzorů i obce Valašská Polanka velká rekonstrukci učebny PC.
Do učebny, která byla stavebně rozšířena (probouráním příčky) bylo instalováno 25 pracovních stanic, včetně původních starších stanic z projektu Indoš. Pořídili jsme také nové stoly, které jsou umístěny tak, aby žáci dobře viděli na čelní stěnu učebny s projekcí. Každý žák má ve výuce svou pracovní stanici a je tak může pracovat samostatně. Počítače v učebně byly opět připojeny do sítě a mohly fungovat v rámci stávající smlouvy iDVA, ve které nám společnost AutoCont OnLine garantovala v součinnosti se správcem ICT na naší škole funkčnost, správu sítě, zabezpečení, vzdálenou podporu a licenční pokrytí nejdůležitějšího software (především od společnosti Microsoft). Společnost AutoCont OnLine se zavázala, že nenavýší po dobu jedenoho roku platbu za správu sítě (která se podstatně rozšířila). Dohodli jsme se, že se nové počítače po uplynutí jednoho roku zahrnou do smlouvy o poskytování služeb o provozu školní sítě iDva, která licenčně pokryje jejich softwarové vybavení, nebo najdeme jiné řešení.
V roce 2009 jsme do učebny instalovali také nový dataprojektor – je umístěn bezpečně u stropu mimo dosah žáků a umožňuje dostatečně velkou a kvalitní projekci na čelní stěnu učebny. Starší dataprojektor, který sloužil dříve především v počítačové učebně tak mohli začít používat vyučující v jiných učebnách.
V učebně byly k dispozici také scanner, reproduktory, digitální fotoaparát a síťová laserová tiskárna.
Pro výuku žáků byla ve školním roce 2008/2009 k dispozici také multimediální učebna s projektorem, počítačem, interaktivní tabulí Smart Board a dokumentovou kamerou. projektorem, počítačem, interaktivní tabulí Smart Board s kvalitními reproduktory a dokumentovou kamerou. Použití této učebny ve výuce je velmi široké (práce výukovými programy, projekce libovolných pomůcek učebnic a předmětů, projekce filmů z DVD, VHS, AVI….). Lze konstatovat, že se její využití učitelé v tomto roce podstatně zvýšilo.
Další počítače ve škole mají k dispozici v kanceláři školy – ředitelka, zástupkyně a obě administrativní pracovnice. Dále pak výchovná poradkyně a vedoucí školní jídelny. Dva počítače mají učitelé k dispozici také ve sborovně.
Školní rok 2009/2010
Pro výuku informatiky (i dalších předmětů) měli žáci ve školním roce 2009/2010 k dispozici jednu počítačovou učebnu, ve které je k dispozici 25 pracovních stanic zapojených do sítě a připojených k internetu. Vzhledem k počtu žáků ve třídách je tento počet pracovních stanic v učebně dostačující. Z pětadvaceti počítačů v učebně je 10 ještě z původní dodávky z projektu Indoš. Jejich životnost není nekonečná, proto je postupně nahrazujeme za nové modernější počítače. V učebně byl k dispozici také dataprojektor (umístěný u stropu), laserová tiskárna, scaner a reproduktory. Nově jsme ke každé prac. stanici připojili sluchátka (pro použití především ve výuce cizích jazyků)
Pro výuku žáků byla ve školním roce 2009/2010 k dispozici také multimediální učebna s projektorem, interaktivní tabulí Smart Board a dokumentovou kamerou. projektorem, počítačem, interaktivní tabulí Smart Board s kvalitními reproduktory a dokumentovou kamerou. Použití této učebny ve výuce je velmi široké (práce výukovými programy, projekce libovolných pomůcek učebnic a předmětů, projekce filmů z DVD, VHS, AVI….). Lze konstatovat, že její využití bylo opravdu veliké a učitelé začali ve větší míře pracovat i s interaktivní tabulí.
Dalším počítačem s dataprojektorem jsme v minulém školním roce vybavili učebnu fyziky. Tím jsme trochu odlehčili vytížení multimediální učebny.
Počítač je k dispozici také v učebně výtvarné výchovy.
Další počítače ve škole mají k dispozici v kanceláři školy – ředitelka, zástupkyně a obě administrativní pracovnice. Dále pak výchovná poradkyně a vedoucí školní jídelny. Dva počítače mají učitelé k dispozici také ve sborovně.
Pořídili jsme notebook, který je možné použít ve spojení s dataprojektorem v kterékoli učebně s vhodným zatemněním.
Pro potřebu dokumentace školních akcí jsme zakoupili kvalitnější digitální fotoaparát.
1.1.7 Vybavení školy didaktickou technikou a učebními pomůckami
Vybavenost ZŠ Valašská Polanka didaktickou technikou a učebními pomůckami je na velmi dobré úrovni. Ve škole funguje multimediální učebna s dotykovou tabulí, která je hojně a pravidelně využívána. Hodiny informatiky jsou vyučovány v rozšířené a nově zmodernizované učebně s 25 kvalitními počítači připojenými na školní síť a internet. Učební pomůcky v jednotlivých předmětech plně dostačují potřebám ŠVP a jsou kvalitním pomocníkem učitelů při realizaci vyučovacích hodin.
1.1.8 Využívání materiálního zázemí školy širší veřejností:
- stravování cizích strávníků
- pronájem tělocvičny a areálu sportoviště (v zimním období bruslení)
- kroužek keramiky pro veřejnost
- výtvarná odpoledne v Kutírně pro veřejnost
- výuka jazyka anglického pro veřejnost
- využívání prostor mimoškolního pavilonu místní knihovnou
- odloučené pracoviště ZUŠ Vsetín
1.1.9 Vybavení žáků učebnicemi
Nákup nových učebnic probíhá pravidelně každým rokem. Přednostně se nakupují nové učebnice pro potřeby každoročně nabíhajících dvou ročníků podle nového ŠVP a dále se obnovují staré a poškozené učebnice z ročníků předešlých. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům musíme některé požadavky odkládat , ale obecně lze říct, že naši žáci jsou učebnicemi vybaveni dobře, ač si toho v některých případech bohužel neváží.
1.2 Ekonomické podmínky
1.2.1 Přiměřenost a evidence čerpání státních prostředků
Státní prostředky jsou čerpány hospodárně. Jsou dodržovány závazné limity čerpání fin. Prostředků na platy, OON a ONIV (učební pomůcky, ZPŽ. OOPP, DVPP…). Evidence čerpání státních prostředků je prováděna v souladu se standarty, které platí pro příspěvkové organizace.
1.2.2 Přiměřenost a evidence čerpání provozních prostředků
Provozní prostředky jsou čerpány hospodárně a přiměřeně dle schváleného rozpočtu provozních nákladů a výnosů, který schválil zřizovatel. Evidence čerpání provozních prostředků je prováděna v souladu se standardy, které platí pro příspěvkové organizace. Na konci každého roku sestavuje škola přehledy, jak hospodaří s provozními finančními prostředky, poté je zasílá svému zřizovateli.
1.2.3 Přiměřenost a čerpání mimorozpočtových zdrojů ( dary, příjmy ,
příjmy z pronájmu … )
Mimorozpočtové příjmy jsou čerpány uvážlivě a efektivně. Mimorozpočtové příjmy naší školy jsou tvořeny příjmy z doplňkové činnosti školní jídelny, od r. 2008 příjmy z pronájmu sportoviště a finančními dary.
Zisky z doplňkových činností byly po skončení kalendářního roku a po schválení zřizovatelem rozděleny do rezervního fondu a fondu odměn.
Finanční dary jsou vždy poskytovány účelově, a taktéž jsou účelově čerpány v souladu s darovací smlouvou.
1.3 Personální podmínky
1.3.1 Přehled o pedagogických a nepedagogických pracovnících školy
Přehled průměrného věku zaměstnanců :
|
2007/2008 |
2008/2009 |
2009/2010 |
Pedagogičtí pracovníci |
43,46 let |
43,62 let |
43,92 let |
Nepedagogičtí pracovníci |
42,85 let |
44,92 let |
45,92 let |
1.3.2 Kvalifikace učitelů
Přehled aprobovanosti pedagogických zaměstnanců :
|
2007/2008 |
2008/2009 |
2009/2010 |
aprobovanost |
92,31 % |
92,85 % |
92,59 % |
1.3.3 Kvalifikace výchovného poradce a metodiků prevence
Výchovná poradkyně je plně kvalifikovaná, metodička prevence si kvalifikaci doplńuje.
2. Průběh vzdělávání
2.1 Organizace vzdělávacího procesu
2.1.1 Školní řád
Školní řád je závazný dokument školy, kterým jsou povinni řídit se všichni žáci, jejich zákonní zástupci a pedagogičtí pracovníci školy. Školní řád stanovuje práva a povinnosti školy, žáků a zákonných zástupců v jejich vzájemných vztazích. Obsahuje pokyny pro organizaci vyučování, pobyt žáků ve škole a pro spolupráci učitelů s rodiči a veřejností. Tento dokument vydává ředitel školy. Všichni žáci jsou se školním řádem seznámeni třídními učiteli. K dispozici je mimo jiné také v elektronické podobě na internetových stránkách školy. Školní řád je průběžně aktualizován, vzhledem k momentálním potřebám školy ( např. změny v hodnocení chování žáků, aktuálně problém kyberšikany a další).Veškeré úpravy jsou po schválení na ped. radě aktuálně zveřejněny na stránkách školy.
2.1.2 Rozvrh hodin
Rozvrh hodin je zpracováván na základě počtu hodin v jednotlivých ročnících. Na druhém stupni bylo nutné zařadit i odpolední vyučování. Při sestavování rozvrhu se maximálně dbá na hygienické potřeby žáků dle předpisů MŠMT.
2.1.3 Povinně volitelné, nepovinné předměty a zájmové útvary
Podle učebního plánu na druhém stupni si žáci vybírají se souhlasem rodičů z široké nabídky volitelných předmětů: praktikum práce na počítači – informatiky, technická praktika, přírodopisná praktika , pěstitelská výchova, sportovní hry a anglická konverzace. Nabízíme i druhý cizí jazyk – německý , ruský, španělský ale o ten zatím děti neprojevily větší zájem.
Žáci si mohou zvolit i některý nepovinný předmět: na prvním stupni je to sborový zpěv, florbal , keramika a náboženství, na druhém stupni je to náboženství, atletická příprava, sborový zpěv, mediální výchova, cvičení z jazyka českého nebo cvičení z matematiky (pro 9. ročník). Největší zájem je tradičně o praktika práce na počítači a sport.
Pro rozvíjení dovedností žáků jsou organizovány na škole i zájmové kroužky: aerobic, míčové hry, keramika a dále kroužek šachový, taneční, včelařský a myslivecký.
2.1.4 Vnitřní informační a komunikační systém školy, porady
Vyučující získávají veškeré informace v průběhu školního roku v měsíčních plánech a podrobnějších týdenních plánech. Nejnovější pokyny (suplování) bývají průběžně umisťovány na nástěnce ve sborovně školy, kterou mají učitelé povinnost denně si prohlížet.
Pracovní porady k řešení organizačních záležitostí a provozu školy se konaly ve školním roce 2007/2008 téměř každou první středu v měsíci. Ve školním roce 2008/2009 a 2009/2010 téměř každé úterý v 7.00 hodin. Aktuální krátké porady probíhaly podle potřeby o velké přestávce.
Pedagogické rady se konají před zahájením školního roku, na čtvrtletí, na pololetí, na třetí čtvrtletí a na závěr druhého pololetí.
2.2 Vzdělávací proces
2.2.1 Vhodnost a přiměřenost cílů výuky
Cíle výuky byly stanoveny tak, aby odpovídaly schopnostem žáků. Měřítkem zvládnutí učiva jsou výstupy v jednotlivých předmětech, viz ŠVP. Součástí tohoto procesu je osvojení si základních kompetencí stanovených ZŠ, které se vzájemně prolínají a jsou vhodně využívány v projektovém vyučování. Aby tyto výsledky nebyly izolované, dochází k jejich porovnávání s jinými základními školami formou scio testů, z nichž škola vychází poměrně úspěšně. Na základě tříletých zkušeností se jeví, že se většina žáků s těmito požadavky vyrovnává bez větších problémů.
2.2.2 Průběžné plnění osnov
Plnění osnov je průběžně kontrolováno vedením školy v rámci hospitační činnosti.
2.2.3 Metody a formy výuky vzhledem k vymezeným cílům, obsahu výuky a individuálním zvláštnostem žáků
Metody a formy výuky chápeme jako koordinovaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáků, které jsou zaměřeny na dosažení vzdělávacích cílů. Všechny metody a formy výuky jsou dostatečně využívány a střídány ve výuce dle typu probíraného učiva. Z didaktického hlediska jsou nejčastěji využívány metody slovní ve spojení s názorně demonstračními metodami. Rovněž praktické metody jsou využívány převážně v nácviku pohybových a pracovních dovedností, při laboratorní činnosti a výtvarné činnosti. Z hlediska rozvíjení aktivity a samostatnosti žáků jsou do výuky zapojovány samostatné práce žáků, výzkumné a problémové metody. Z hlediska rozvoje myšlenkových operací pak převažují metody induktivní, deduktivní, srovnávací a analyticko-syntetické. U všech metod je přihlíženo k individuálním zvláštnostem žáků. Jako nejefektivnější forma výuky se jeví hromadná neboli frontální, dále skupinová a týmová, kdy se žáci učí spolupracovat dohromady a rozvíjí si sociální a komunikační dovednosti. Individuální forma výuky je pak využívána převážně u žáků s individuálními potřebami. Na tyto žáky je brán zřetel, učitel se snaží více chápat žákovy potřeby a schopnosti než tomu bylo v dřívějších letech.
2.2.4 Míra využití učebnic a ostatních didaktických pomůcek a výpočetní techniky
Míra využití učebnic, jakožto hlavní učební textové pomůcky, je ve výuce dostatečná ve všech předmětech. Originální předměty a reálné skutečnosti jsou využívány především v přírodovědných předmětech, kde by mohlo být přístupno více pomůcek. Zobrazení a znázornění předmětů a skutečností (modely, mapy) nejsou v dostatečném množství přístupny pro žáky. Škola je dostatečně vybavena audiovizuální technikou jen v některých učebnách. Na škole existuje jen jedna počítačová učebna, kde je dostatečný počet počítačů, ovšem asi polovina je ještě staršího typu. Dále je počítačovou technikou vybavena jen multimediální učebna, která obsahuje interaktivní tabuli, počítač a dataprojektor. Odborné učebny by mohly být lépe vybaveny touto technikou. Moderní výpočetní technika je tedy využita jen ve dvou učebnách. Na škole je nedostatek počítačů pro pracovní využití učitelů.
2.2.5 Komunikace mezi žáky
Při komunikace mezi žáky, při které dochází k sociálnímu styku mezi aktéry, je nejčastěji využívána verbální dvousměrná komunikace. Tato komunikace je ovšem na ústupu v době počítačových sociálních sítí a mobilních telefonů. Děti mnohem častěji využívají tuto virtuální komunikaci mezi sebou, než tomu bylo v dřívějších letech. Méně často se vyskytuje neverbální komunikace a v některých situacích, kdy žáci reagují například na rozpory, je to komunikace činem.
2.2.6 Komunikace mezi žáky a učitelem
Při komunikaci mezi žáky a učitelem převládá opět verbální komunikace, a to jednosměrná vertikální komunikace při výkladu nového učiva a dále dvousměrná vertikální komunikace, kdy se zvyšuje aktivita žáků a tím přispívá ke zlepšení výkonu celého třídního kolektivu. Učitel využívá verbální komunikaci nejenom pro výklad učiva, ale také při veškerém jednání se žáky, při řešení problémů a vždy je ochoten jednat se žáky i s rodiči na profesionální úrovni. Občas využívá pro komunikaci počítačovou techniku, což se v dřívějších letech nevyužívalo.
2.3 Učení se žáků
2.3.1 Využívání sebehodnocení žáků
V uplynulých 3 letech se dařilo využívat odpovědnosti i sebehodnocení žáků a to především v tvorbě různých projektů, které se na škole realizovaly. Můžeme říci, že jednak došlo k naplnění potřeb žáků, což je hlavní moment v přípravě a realizaci vzdělávání, ale zlepšilo se i sociální klima ve třídách. Pozorovali jsme větší otevřenost, toleranci, spolupráci i vzájemnou úctu v třídních kolektivech.
2.3.2 Odpovědnost žáků za své učení, domácí příprava žáků
Vyučující se maximálně snaží vytvořit v žácích pocit zodpovědnosti za své výsledky. Domácí příprava je pravidelně kontrolována. Hlavní roli zde hraje rodinné prostředí, v němž žáci vyrůstají. ZŠ se proto snaží o pravidelnou spolupráci s rodiči.
2.3.3 Využívání samostatné a týmové práce žáků
V rámci dosažení cílů výuky se využívá jednak individuální, jednak skupinové práce žáků. Osvědčuje se zejména projektová spolupráce založená na samostatné přípravě jednotlivých žáků tvořících tým.
2.3.4 Využívání učebnic, ICT a jiných výukových programů v procesu učení se žáků
V rámci možností se využívají klasické učebnice, publikace, ale i počítačové programy a internet. Probíhají i návštěvy specializovaných pracovišť(ZOO, hvězdárna,okresní soud, jaderná elektrárna, ekologická vesnice atd.)
2.4 Charakteristika učících se
2.4.1 Přiměřenost cílů ŠVP možnostem žáků
ŠVP je koncipován tak, aby převážná většina žáků zvládla stanovené cíle výuky. Jeho součástí je práce jak s nadanými žáky, tak i práce se žáky se specifickými poruchami učení nebo chování. S přihlédnutím k charakteru postižení žáka jsou pro tyto žáky vypracovány individuální plány a jejich specifika jsou zohledněna při klasifikaci. Při prokázané specifické vývojové poruše učení nebo chování může ředitel školy na základě žádosti rodičů rozhodnout o použití slovního hodnocení.
2.4.2 Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
V evidenci výchovného poradce bylo ve školním roce 2007/2008 28 žáků (9 dívek a 19 chlapců) s poruchami učení integrovaných ve svých třídách podle §18 zákona č. 561/2004 Sb. Dalších 12 žáků (1 dívka a 11 chlapců) je zařazeno do AND. V průběhu letošního roku bylo do PPP odesláno 19 žáků na vyšetření, z toho 11 na kontrolní vyšetření, které bylo vyžádáno PPP nebo rodiči žáka. Na základě těchto vyšetření byli 2 žáci zařazeni do AND v průběhu tohoto školního roku a 1 od začátku příštího školního roku. Celkem v tomto školním roce bylo v AND 11 žáků. Jeden žák byl vyšetřen ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s vadami řeči ve Valašském Meziříčí.
Ve školním roce 2008/2009 bylo evidenci výchovného poradce 24 žáků (9 dívek a 15 chlapců) s poruchami učení integrovaných ve svých třídách podle §18 zákona č. 561/2004 Sb. Dalších 12 žáků (2 dívky a 10 chlapců) je zařazeno do AND. V průběhu letošního roku bylo do PPP odesláno 20 žáků na vyšetření do PPP. Dvěma žákům byla ukončena AND. Další 2 žáci byli na základě těchto vyšetření zařazeni do AND. Celkem v tomto školním roce bylo v AND 12 žáků. Jeden žák byl opět vyšetřen ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s vadami řeči ve Valašském Meziříčí.
V evidenci výchovného poradce bylo v tomto školním roce 20 žáků (8 dívek a 12 chlapců) s poruchami učení integrovaných ve svých třídách podle §18 zákona č. 561/2004 Sb. Dalších 13 žáků (2 dívky, 11 chlapců) je zařazeno do AND a individuální výuky. Jedna žákyně hned na počátku školního roku přestoupila do ZŠ ve Vsetíně (k 1. 10. 2009). V průběhu letošního roku bylo do PPP odesláno 13 žáků na vyšetření do PPP. Čtyřem žákům byla ukončena AND. Další 4 žáci byli na základě těchto vyšetření zařazeni do AND. Celkem v tomto školním roce bylo v AND 11 žáků. Jeden žák byl opět vyšetřen ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s vadami řeči ve Valašském Meziříčí, jeden žák byl vyšetřen v KPPP Kroměříž.
V tomto školním roce nastoupila do 1. třídy žákyně se zdravotním postižením. Učitelka v 1. třídě spolupracovala s asistentkou pedagoga (ve doporučených předmětech – ČJ – psaní, TV, VV, PV), kterou jí doporučilo SPC v Kroměříži a schválil KÚ ve Zlíně. Adaptace v první třídě i spolupráce s asistentem byla bez problémů. Pro příští školní rok již asistent pedagoga navržen nebyl.
Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami jsou do programu integrace podle §18 zákona č. 561/2004 Sb. zapojeni na doporučení pedagogicko psychologických poraden a na vlastní žádost žáka a jeho zákonného zástupce. Pro všechny integrované žáky, na žádost rodičů či zákonných zástupců, byly ve spolupráci s třídními učiteli, učiteli AND, žákem i rodiči vypracovány nové individuální vzdělávací plány respektující doporučení PPP a vývoj žákovy poruchy tak, jak byly škole předkládány žádosti o integraci. Plány byly projednány s Pedagogicko psychologickou poradnou Vsetín, konzultovány s SPC ve Valašském Meziříčí a PPP Kroměříž.
Ke všem integrovaným žákům vyučující přistupují individuálně při výuce, zkoušení a dalších činnostech. Během roku všichni vyučující žáků s poruchami učení a chování spolupracují s výchovným poradcem. Diskutují nad jejich hodnocením prospěchu či zhoršeným prospěchem a hledají možnosti individuální pomoci.
2.4.3 IVP pro žáky nadané a talentované
Při vyhledávání talentovaných a nadaných žáků spolupracují třídní učitelé s vyučujícími ostatních předmětů a s výchovným poradcem. Pro tyto žáky byly školou vytvářeny podmínky pro jejich další rozvoj nad rámec osnov. Žákům byl umožňován přístup k informacím. Nabídnuta byla i účast v soutěžích a olympiádách, čehož žáci několikrát úspěšně využili.
Na naší škole je jeden mimořádně nadaný žák uznaný PPP Brno v r. 2006 (nyní v péči PPP Kroměříž), který má vypracován individuální vzdělávací plán, zajišťující podporu rozvoje ve všech oblastech jeho nadání. Je integrován ve své kmenové třídě a také se s ním individuálně pracuje.
2.5 Cíle a školní vzdělávací program
2.5.1 Soulad vize školy a cílů ŠVP a
2.5.2 Obeznámení učitelů s cíli školy a cíli ŠVP
Vize školy je v souladu s ŠVP školy. Většina stávajících pedagogů se účastnila tvorby ŠVP a jeho cílů, proto ve školním roce 2007/2008 byla s ŠVP obeznámena pouze jedna příchozí učitelka. Ve školním roce 2008/2009 přišli 4 noví vyučujíci, kteří byli s celým ŠVP i jeho cíli obeznámeni v přípravném týdnu.
2.5.3 Rozpracování cílů školy v ŠVP a jejich soulad s očekáváním a potřebami žáků
školy a jejich zákonných zástupců
Cíle školy: - vytváření bezpečného prostředí pro žáky
- vedení žáků k zodpovědnosti a spolupráci
- upevňování školních tradic ve spolupráci se žáky
- rozvíjení kladného vztahu k lidem, k životu a životnímu prostředí
- podpora proevropského a multikulturního cítění žáků
- rozvoj komunikace v cizích jazycích a počítačové gramotnosti
- podněcování k tvořivému myšlení a logickému uvažování žáků, k zodpovědnému a sebekritickému řešení problémů
- vedení k toleranci a ohleduplnosti k jiným lidem, k jejich kulturním a duševním hodnotám
Tyto cíle se jeví v souladu s potřebami žáků a jejich zákonných zástupců- způsob ověření- dotazník pro žáky a rodiče.
Cíle průběhu vzdělávání:
1) plnění očekávaných výstupů- způsob plnění cílů- hospitace, dotazník pro pedagogy
2) úroveň zvládnutí školních výstupů- naplňování strategií, zvládnutí klíčových kompetencí- způsob plnění cílů- písemné práce, ústní zkoušení, praktické činnosti, rozhovory, pozorování, dotazník pro žáky, výstupní hodnocení.
2.5.4 Časové dotace posloupnosti jednotlivých částí ŠVP
Časové dotace školní rok 2007/2008
třída |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
počet hodin |
20 |
21 |
24 |
25 |
26 |
28 |
30 |
31 |
32 |
Celkem na 1. stupni 116 hodin a na druhém 121 hodin
1. a 6. třída byla v tomto školním roce vyučována podle našeho ŠVP „Škola pro život“, ostatní ročníky ještě podle vzdělávacího programu „Obecná škola“
Časové dotace školní rok 2008/2009
třída |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
počet hodin |
20 |
22 |
24 |
25 |
26 |
28 |
30 |
32 |
31 |
Celkem na 1. stupni 117 hodin a na druhém 121 hodin
V tomto školním roce byla podle našeho ŠVP vyučována 1., 2., 6. a 7. třída, zbývající třídy ještě podle vzdělávacího programu „Obecná škola“
Časové dotace školní rok 2009/2010
třída |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
počet hodin |
20 |
22 |
25 |
25 |
26 |
28 |
30 |
32 |
31 |
Celkem na 1.stupni 118 hodin. a na 2.stupni 121 hodin.
Dle ŠVP se vyučovalo v 1.-3.ročníku a v 6.-8.ročníku. Zbývající ročníky měly výuku dle vzdělávacího programu „Obecná škola“.
Posloupnosti jednotlivých částí ŠVP
Vzdělávací oblast jazyk a jazyková komunikace (český jazyk a literatura probíhá od 1. do 9. třídy a anglický jazyk od 3. do 9. třídy), matematika a její aplikace (matematika) probíhá od 1. do 9. třídy a informační a komunikační technologie (informatika), která je vyučována v 5., 6., 8. a 9. ročníku. Vzdělávací oblast 1. stupně člověk a jeho svět ( prvouka - probíhá od 1. do 3. třídy, přírodověda - probíhá ve 4. a 5. třídě, vlastivěda - probíhá také ve 4. a 5. třídě) navazuje na vzdělávací oblasti 2. stupně: člověk a příroda (přírodopis - probíhá v 6. až 9. třídě, zeměpis - probíhá v 6. až 9. třídě, fyzika - probíhá v 6. až 9. třídě a chemie - probíhá v 8. a 9. třídě) a člověk a zdraví (výchova ke zdraví - probíhá v 7. až 9. třídě).
3. Klima školy, vzájemné vztahy, spolupráce s rodiči, širší komunitou, regionem a okolím
3.1. Podpora školy žákům
3.1.1 Atmosféra a hodnoty školy
Škola se stále snaží vytvářet pozitivní vztahy, které pedagogové považují za stejně důležité jako výsledky vzdělávání. Podle učitelů patří mezi hlavní úkoly školy naučit se vyhledávat a zpracovávat informace a naučit se samostatně řešit problémy. Škola vytváří ve škole atmosféru důvěry a žáci věří, že jim učitelé pomohou, kdyby jim někdo ubližoval fyzicky nebo psychicky. Škola se zajímá o názory žáků na to, jak by se její práce mohla zlepšit.
K jedněm z prvořadých hodnot školy patří příprava žáků pro život, kterou také vyjádřila v názvu ŠVP – „Škola pro život“. Další neméně významnou hodnotou školy je, aby mohli žáci i učitelé svobodně a veřejně vyjadřovat svůj názor na všechno, co se ve škole děje. Učitelé si váží na naší škole snahy o zlepšení, změny k lepšímu.
3.1.2 Komunikace mezi žáky a učiteli
Učitelé a vedení školy se zajímají o názory, přání a pocity žáků a zajímají se o to, jak se žáci k sobě navzájem chovají. Učitelé žáky oslovují jmény, kterými si přejí být oslovováni. Žáky s porozuměním vyslechnou, když potřebují poradit nebo pomoci s něčím osobním, snaží se jim dodávat sebedůvěru, což všichni žáci vědí a také to uvedli v dotazníkovém šetření Mapa školy. Dospělí ve škole jednají se žáky spravedlivě a zajímají se o to, jak se žáci k sobě navzájem chovají. Také rodiče dětí chodících na naši školu si myslí, že jejich děti ve škole nebo kvůli ní nezažívají strach. Všichni žáci školy ví, že je ve škole důvěryhodná osoba, na kterou se mohou obrátit s problémem nebo se žádostí o důvěrnou radu. Učitelé si umějí poradit s nevhodným chováním některých dětí, škola řeší násilí a šikanu už v zárodku. Učitelé si velmi váží přátelských vztahů mezi žáky a učiteli.
3.1.3 Absence žáků, výchovná opatření – pochvaly, odměny
Absence žáků není nijak vysoká. Pochvaly a odměny udělují učitelé za reprezentaci školy ve sportovních a uměleckých soutěžích, za práci v třídní samosprávě, za výborné studijní výsledky apod. Bývá jich každoročně uděleno mnoho.
3.1.4 Předcházení konfliktům a jejich řešení – domluvy, tresty
Při práci ve škole žáci dodržují pravidla, která byla stanovena ve školním řádu. Tento je upravován a dopracováván tak, aby jeho nedodržování mohlo být spravedlivě řešeno. Učitelé žáky seznamují se školním řádem pravidelně vždy na začátku školního roku a při každé jeho změně. Menší prohřešky řeší zpočátku domluvou a upozorněním. Tresty ukládají uvážlivě, ale důsledně tak, aby plnily svoji výchovnou funkci, což dokládá i jejich počet, který je tradičně na naší škole velmi nízký.
3.2 Spolupráce s rodiči
3.2.1 Předávání informací rodičům o dění ve škole
Rodiče jsou dostatečně informováni o cílech školy, o metodách výuky, o výsledcích vzdělávání, o hodnocení prospěchu a chování žáků prostřednictvím deníčků (1. stupeň) a žákovské knížky, internetových stránek školy i osobně na třídních schůzkách, při konzultačních hodinách, které mohou být domluveny i individuálně podle přání rodičů.
3.2.2 Připomínky a doporučení rodičů, školské rady
Školská rada doposud vždy reagovala na všechny připomínky rodičů i vedení školy a snažila se v rámci svých možností řešit vzniklé problémy a úkoly, které jí náležely.
3.2.3 Návštěvy rodičů ve škole, účast na třídních schůzkách
Rodiče se aktivně zajímají o dění ve škole a využívají pravidelných třídních schůzek i konzultačních hodin. Jejich účast je tradičně velmi vysoká – více než ¾ rodičů.
Spolupráce s rodiči je na velmi dobré úrovni.
Ke zkvalitnění komunikace přispěli někteří vyučující tím, že navrhli rodičům kontakt přes emailovou poštu.
3.2.4 Zapojení rodičů do života školy
Již od prvních ročníků se snažíme o aktivní zapojování rodičů do života školy. Činíme tak například v projektu prvního stupně: Vím, jak se mám chovat, ve kterém se rodič stává partnerem a pomocníkem dítěte při vyhledávání správných odpovědí otázek týkajících se pravidel a norem jednání v mnoha běžných denních situacích ve škole i mimo ni.
V 1. a 2. třídě se rodiče rovněž podílejí na průběhu závěrečné soutěže v přírodě, kdy si žáci mohou na řadě úkolů ověřit nabyté znalosti za celý školní rok. A rovněž není zanedbatelná například příprava kostýmů a vhodných doplňků oblečení dětí pro náš Barevný den anebo Pohádkový den.
3.3 Výchovné poradenství
3.3.1 Spolupráce školy s PPP
Naše škola spolupracuje s PPP ve Vsetíně, ve Valašském Meziříčí, Kroměříži a se SPC ve Valašském Meziříčí a Kroměříži při řešení pomoci žákům s poruchami učení, mimořádně nadaným žákům a navrhování asistenta pedagoga. Lze konstatovat, že poradenská, diagnostická i metodická pomoc Pedagogicko psychologické poradny ve Vsetíně vždy byla a je výborná. PPP poskytuje odborné konzultace a doporučuje nejnovější odbornou literaturu, nabízí možnosti seminářů. Pedagogicko psychologické poradně doporučujeme po projednání se žáky a s jejich zákonnými zástupci diagnostikování poruch učení nebo chování a nalezení možností jejich další integrace v kolektivu žáků
3.3.2 Prevence sociálně-patologických jevů
Škola měla vypracovaný minimální preventivní program, prevence probíhala ve všech ročnících. K posílení prevence škola realizovala tato opatření:
skupinové a projektové vyučování
schránka důvěry
školní řád
protidrogové přednášky pro žáky
peer program
spolupráce s odborníky PPP, s policií ČR
preventivní programy
projekt Příběhy bezpráví
exkurze na soud
beseda s vozíčkářem
projekt Škola naruby
kuřácký řetěz
motivační programy
3.3.3 Informace o poradenství k volbě povolání a příprava na další studium
K předávání informací od výchovného poradce sloužila během celého školního roku nástěnka v přízemí školy. Její obsah je zaměřen zejména na nabídku středních škol a učilišť, odkazy na internetové stránky zaměřené na výběr střední školy, aktualizované dny otevřených dveří na jednotlivých středních školách, nabídku kariérového poradenství Úřadu práce ve Vsetíně a informace o druhém a dalších kolech přijímacího řízení.
Všichni žáci 9. ročníků si také vyzkoušeli Test volby povolání od firmy DATABOX v rámci výuky OV a využili tak zakoupené přístupové licence. Žáci naší školy se každoročně účastnili dvou testování firmy SCIO. Žáci devátých ročníků psali testy Optimalizace přijímacího řízení, který financuje Zlínský kraj a někteří žáci osmých ročníků psali testy Podpora přípravy na přijímací zkoušky, které si financují sami.
3.3.4 Spolupráce s IPS ÚP Vsetín a náboráři SŠ, SOU
Spolupráce s IPS ÚP ve Vsetíně navazuje v naší škole na dlouholetou tradici. ÚP organizuje každoročně Burzu škol, které se zúčastňují všichni naši žáci 9. tříd. Škola pořádá besedu ÚP s žáky 8. a 9. ročníků a besedu ÚP s rodiči žáků 8. a 9. tříd. Seznamuje je s důležitou rolí úřadu práce při hledání zaměstnání, vytváření nových pracovních míst a možnosti poradenské činnosti úřadu – možnost zjištění zájmů a vhodného výběru dalšího studia. Naši žáci 9. tříd se ve školním roce 2008/2009 zúčastnili také akce, kterou pořádá Zlínský kraj – Celokrajská přehlídka SŠ podobné Burze škol. Činnost ÚP ve Vsetíně je studentům přibližována též prostřednictvím mnoha letáků a propagačních materiálů na nástěnce výchovného poradce.
Spolupráce se SŠ a SOU spočívá zejména v předávání informací o dnech otevřených dveří a umožnění náborářům SŠ a učilišť informovat o jejich školách žáky 9. tříd osobně, nebo jsou tyto informace k nahlédnutí na nástěnce VP. Možnost osobně informovat žáky a rodiče využily tyto školy – SOU Josefa Sousedíka Vsetín, SPŠ Vsetín, Kostka Vsetín, SPŠS Valašské Meziříčí, SOU Valašské Klobouky, SIŠE Rožnov p. Radhoštěm a SOU obchodní Vsetín.
3.4 Práce třídního učitele
3.4.1 Koordinace a informovanost žáků a učitelů učících ve třídě s TU
Každý třídní učitel dlouhodobě a systematicky sleduje interpersonální vztahy ve třídě, provádí, vyhodnocuje a navrhuje změny. Sleduje preventivně problematiku šikany, návykových látek, problémy rasismu a xenofobie. Konzultuje s ostatními učiteli, preventistou, výchovným poradcem i pracovníky poradny nebo zdravotnického zařízení problematiku jednotlivých žáků. Pravidelně informuje rodiče o prospěchu a chování prostřednictvím žákovských knížek, o pravidelných třídních schůzkách s rodiči a předem domluvených konzultací. Seznamuje ostatní učitele se zprávami pedagogicko-psychologické poradny, s výsledky lékařských vyšetření a rodinnými problémy, které mohou mít vliv na práci žáka ve škole. Sleduje rozvržení kontrolních prací a informuje žáky a rodiče o jejich výsledcích. Pro žáky je k dispozici schránka důvěry. Využívají se také dotazníky pro žáky, rodiče a zaměstnance, na základě jejichž vyhodnocení se vytyčují úkoly v daných oblastech výchovných a vzdělávacích cílů a organizačních záležitostech školy. Rozšířila se také spolupráce s rodiči (výchovný projekt 1. stupně ,,Vím jak se mám chovat“, spolupráce rodičů v závěrečné soutěži 1. a 2. třídy).
O aktuálních akcích a událostech jsou žáci a učitelé pravidelně informováni prostřednictvím zpráv ve školním rozhlase. Někteří žáci se sami podílejí na přípravě zprav ve spolupráci s učitelem, nebo si také vyzkoušejí roli hlasatele.
3.4.2 Komunikace uvnitř a vně třídy
Učitel vystupuje a komunikuje s žáky jako jejich rovnocenný partner, přitom si zachovává autoritu a snaží se s nimi řešit i jejich osobní problémy, dovídá se o jejich školních výsledcích, mimoškolním životě, zájmech a zálibách, co se jim podařilo apod. Žáci si ve škole vzájemně pomáhají, neponižují se, nevyhrožují si a necítí se ve třídě osaměle, nevysmívají se druhému, když něco neví nebo něčemu nerozumí. Se všemi problémy, které samozřejmě občas nastanou, pomáhá buď třídní učitel, jiný vyučující, výchovný poradce i vedení školy.
3.4.3 Vytváření portfolia žáků
Děti mají touhu shromažďovat hmatatelné výsledky své práce a tato potřeba je snadno dostupná vytvářením portfolií. Některé třídy mají portfolia vlastnoručně vyrobená, ostatním poslouží i kupované složky. Obsahují konkrétní výsledky jejich snažení např. v projektových hodinách (Barevný den, Pohádkový den, práce s encyklopediemi, VV – 2.stupně apod.). Portfolia jsou v každé třídě umístěná na viditelném místě a dostupná k nahlédnutí žákům, učitelům i rodičům.
3.4.4 Komunikace TU s ostatními pedagogickými pracovníky a s vedením školy
Bezproblémová komunikace mezi žáky a učiteli je velmi důležitou součástí výchovně vzdělávacího procesu a proto se snažíme na naší škole vytvářet co nejlepší podmínky pro její naplnění. Každý žák i zaměstnanec má možnost prodiskutovat svůj problém s ostatními žáky, kolegy, či vedením školy. Děje se tak v třídnických hodinách (realizují se ve všech třídách jedenkrát měsíčně, třídní učitel provádí zápis průběhu třídnické hodiny), během vyučovacího procesu, na poradách pedagogů i zaměstnanců školy. Učitelé se pravidelně téměř každý týden scházejí na provozních poradách, pravidelně se scházejí i na metodických schůzkách a schůzkách předmětových komisí, na kterých si navzájem předávají zkušenosti získané na seminářích a domlouvají se na společných věcech týkajících se daného předmětu.
Nedílnou součástí komunikace jsou i nástěnky umístěné ve sborovně školy, kde mají všichni pedagogové aktuální přehled o týdenním a měsíčním plánu školy, suplování a nemocnosti a omlouvání žáků, kam mohou sami dopisovat a přidávat další informace. Vedení školy pak řeší individuálně daný problém s pracovníkem či učitelem školy. Učitelé se společně podílejí na organizaci různých akcí. Vzájemná přátelská komunikace a vytváření příjemné atmosféry a vztahů mezi všemi pracovníky školy se podepisuje i na úspěšných výsledcích žáků a prezentaci školy na veřejnosti.
3.5 Vztahy s regionem a okolím
3.5.1 Spolupráce se zřizovatelem
Během posledních dvou let se opravdu hodně rozšířila a upevnila spolupráce se zřizovatelem školy. Nejvíce naše škola spolupracuje s místním OÚ při organizaci různých akcí. Ve spolupráci s ním se každoročně ve škole pořádá kurz předtaneční výchovy pro žáky 9. tříd, pasování třeťáků na Valášky, školní akademie a Miss školy, které se střídají co 2 roky. Žáci školy se účastní vystoupení na kulturních akcích pořádaných OÚ – Beseda pro důchodce, Den matek, Valašské dožínky, různé výstavy, sportovní soutěže - turnaj ve stolním tenise, soutěž ve skocích do dálky O nejlepšího žabáka.
Také školní družina pořádá další aktivity ve spolupráci s obcí - výroba dárků pro důchodce a pro maminky ke Dni matek, výroba zvonečků na zvonečkový průvod, prodejní stánky keramiky na obecním jarmarku (děti i dospělí), vede keramický kroužek pro dospělé a organizuje tvořivá odpoledne pro dospělé i děti (různé výtvarné techniky, např. decoupage, malba na sklo, na hedvábí, velikonoční tvoření, výroba adventních věnců, kurz pletení z pedigu)
3.5.2 Spolupráce s místními a regionálními spolky a sdruženími
Naše škola široce spolupracuje s místními a regionálními spolky a sdruženími. V kulturní oblasti je to např. spolupráce s místní knihovnou (Pasování prvňáčků na čtenáře, besedy na dané téma, regionální literatura, Čteme dětem aj.), farností (První svaté přijímání, DUHA – adopce na dálku) a v rámci společenské výchovy a tradic pořádá kurzy předtaneční výchovy žáků 9. ročníků a u mladších žáků výuku valašských tanců a písní, která se zúročí na letních dožínkových slavnostech celé obce. Ve sportovní oblasti spolupracujeme s místním fotbalovým klubem (turnaj o Pohár ředitelky školy), hasičským sborem (Den otevřených dveří), šachovým kroužkem (společné turnaje). V zimním období velmi rádi využíváme možnosti realizace lyžařského kurzu na vleku v Lužné nebo Senince. Na své si přijdou také mladí včelaři, kteří mají možnost navštěvovat včelařský kroužek, anebo malí kutilové, kteří se spolu s ostatní veřejností seberealizují ve školní kutírně netradičních řemesel. Výsledky jejich práce s hlínou můžeme obdivovat např. při pořádání školního jarmarku a nejen tam.
3.5.3 Spolupráce s dalšími institucemi (Plavecká škola, Alcedo …)
Naše spolupráce se samozřejmě neomezuje pouze na místní organizace a spolky. Již tradičně naši druháci a třeťáci absolvují povinný plavecký výcvik v Plavecké škole ve Vsetíně. Každoročně zasíláme výtvarné práce žáků do soutěží pořádaných Alcedem, účastníme se také řady soutěží vyhlašovaných MŠMT ČR (matematický KLOKAN, olympiády, literární soutěže, soutěž ZDRAVÉ ZUBY aj.) Ve školním roce 2008/2009 se naše spolupráce rozšířila o Okresní archiv ve Vsetíně, kde jsme čerpali informace k 230. výročí založení školy ve Valašské Polance. Pro žáky naší školy byla zajímavá beseda s Policií ČR, kde se žáci v rámci prevence požáru mohli dozvědět cenné informace, jak se chovat v krizových situacích. V souvislosti s významným výročím naší školy jsme připravili Den otevřených dveří a školní jarmark a řadu dalších akcí, z nichž některé se objevily i v místních mediích např. Preventan Cup, školní jarmark, TANČÍRNA, florbalový turnaj v Pozděchově, MISS 2008. Sekce anglického jazyka uspořádala poznávací a výukový zájezd do Anglie za účasti vybraných žáků naší školy.
Místní pobočka ZUŠ ve Vsetíně doprovází se svým hudebním vystoupením řadu těchto společných kulturních akcí. Naše škola umožňuje výuku žáků na hudební nástroje ve třídách a v dalších prostorách školy. Dále spolupracujeme i se ZUŠ ve Valašských Kloboukách a Vizovicích – vystoupení jejich žáků na našich akcích.
Pěvecký sbor Polanka – pěvecké sdružení našich žáků a bývalých absolventů školy získal za dobu svého působení na naší škole řadu významných i mezinárodních ocenění.
3.5.4 Spolupráce s dalšími školami a s mateřskou školou
Již několik let se nám výborně daří spolupracovat s MŠ ve Valašské Polance a Lužné. Spolupráce je především zaměřena na bezproblémový vstup dětí do první třídy, za jehož účelem se pořádá návštěva budoucích školáků před zápisem do 1. třídy a výměnný pobyt dětí mezi MŠ a ZŠ (1. a 2. třída) před koncem školního roku. Spolupráce starších žáků se zaměřuje především na oblast kulturní (Pohádka o dvanácti měsíčkách) a sportovní (využití tělocvičny, stezka odvahy pro MŠ). V tomto školním roce jsme navázali užší spolupráci se ZŠ BRUMOV - BYLNICE a vznikly společné projekty týkající se školní družiny a seminářů DVPP 1. a 2. stupně.Využili jsme krásného prostředí okolí naší školy a pozvali jsme žáky a učitele vybraných tříd 1. stupně ZŠ Frýdek Místek k výměnnému pobytu. Společně se ZŠ Horní Lideč a ZŠ Francova Lhota pracujeme na projektu Společná cesta, který se zabývá vytvářením podkladů pro výuku našeho regionu z oblastí dějepisu, přírodopisu, českého jazyka a hudební výchovy. V současné době je ve fázi jednání a příprav partnerské spolupráce se zahraniční školou Domaníža (SR).
3.6 Prezentace školy
3.6.1 Prezentace školy na veřejnosti
Na veřejnosti se naše škola prezentuje v oblastech kulturních, sportovních i zájmových (KUTÍRNA – keramika, včelaření, šachový kroužek, sborový zpěv, ekologická soutěž Poznej a chraň). Významných úspěchů jsme dosáhli zejména v oblasti kulturní, kde žákyně naší školy obsadila 2. místo v celostátní soutěži Hitparáda sloganů, dále v recitační soutěži – získáním 1. místa v okresním kole a v taneční soutěži TANČÍRNA se žákyně 5. třídy umístily na 2. místě a žáci 9. tříd získali se svou taneční skupinou Valach Dance zvláštní ocenění poroty. Prvenství se také podařilo obsadit v soutěži SPŠS Vsetín – Šikovné ruce. Rovněž sportovní oblast nezůstává pozadu a můžeme se pochlubit takovými úspěchy jako např. 4. místem v mezinárodní soutěži ZLÍNSKÝ VORVAŇ, 8. místem celostátní soutěže přespolního běhu v Bystřici pod Hostýnem. Že nám na škole vyrůstají zdatní fotbalisté o tom svědčí 1. místo okresního finále a 2. místo krajského finále MALÉ KOPANÉ. Také děvčatům se zadařilo a vybojovala 3. místo krajského kola ve vybíjené ve Valašském Meziříčí. Žáci 1. i 2. stupně se také účastní soutěží v atletické všestrannosti, ve kterých se umísťují na prvních místech. O mnoha výše uvedených aktivitách je možné se dočíst ve školním časopise ŠKOLNÍ TRHÁK, který mimo jiné umožňuje žákům rozvíjet své komunikativní a jazykové schopnosti. Dále se o školních akcích a činnosti školy můžeme dočíst v místním obecním zpravodaji, některé články bývají uveřejněny v týdeníku Jalovec. Žáci se se svým vystoupením prezentují na akcích jako je Beseda pro důchodce, Den matek, Dožínky ve spolupráci s OÚ. Celoroční práce školy se v závěru roku zúročí ve školní akademii, v níž zástupci tříd předvedou svoje vystoupení veřejnosti. Kromě těchto aktivit se zapojujeme i do dobročinných akcí – sbírka CPK CHRPA- kůň terapeut, sbírka pro tělesně postižené – Život bez bariér, Český den proti rakovině - květinová sbírka, Červená stužka – světová kampaň o HIV pro veřejnost, Projekt Šance – preventivní a humanitární program pro sexuální zneužívání dětí a mládeže, charitativní akce školy Fond Sidus – pro podporu dětských nemocnic.
3.6.2 Prostředí a prostory školy
Škola prošla během posledních let průběžnou rekonstrukcí a obnovou. Aby se dětem více ve škole líbilo a bylo veseleji, jsou chodby 1. stupně vymalovány veselými teplými barvami. Na 2. stupni by bylo potřeba tento nedostatek napravit. Každá třída se pak pod vedením svého třídního učitele snaží o pěknou výzdobu své kmenové třídy – nástěnky, květiny. Samozřejmě se nezapomíná ani na společné prostory školy – chodby, ve kterých žáci prezentují své výtvory a projekty. Od loňského roku máme dokončeno kompletní nové sociální zařízení, novou počítačovou učebnu. V odděleném pavilonu školní družiny se paní vychovatelky samy podílely na barevném vylepšení a zútulnění těchto prostorů. Díky nim vznikla v prostorách bývalé kotelny nová keramická dílna a kutírna, která je opravdu plně využita nejen žáky školy, ale také širokou veřejností.
O pořádek v okolí školy se starají především žáci 2. stupně. Areál školy nám oživilo nové školní hřiště a sportoviště. Rozsáhlá školní zahrada je také využívána při výuce odborných předmětů – alpinium, skleník, sad ovocných stromů.
Je důležité, aby se žáci sami podíleli na vytváření příjemného prostředí třídy i celé školy a tím rozvíjeli svou tvořivost a představivost a upevňoval se jejich vztah k věcem, vzájemné spolupráci a také vztah k práci.
3.6.3 Webové stránky školy
Webová prezentace školy v současné podobě existuje od roku 2004. Stránky školy jsou důležitým zdrojem informací především pro rodiče žáků školy, současné žáky, ale i pro absolventy ZŠ Valašská Polanka, kteří velmi často reagují na informace a fotografie, které jsou na stránkách zveřejňovány.
Stránky jsou aktualizovány minimálně jednou týdně (ve většině případů častěji). Informace připravují někteří učitelé, vedení školy a ICT správce, který se stará o finální podobu webu a jeho funkčnost. Stránky stále častěji využívají učitelé pro prezentaci úspěšných aktivit a projektů realizovaných v jejich předmětech
3.6.4 Logo školy
Logo školy navrhli žáci 9. ročníku v rámci hodin informatiky a výtvarné výchovy. Žáci se nejprve ve výtvarné výchově věnovali intenzivně užité grafice. Seznamovali s problematikou a pracovali na několika návrzích (plakát, obal CD, znak…). K této práci využívali také různé počítačové aplikace (Zoner Callisto, Gimp atd.).
Vítězné logo školy vzešlo z hlasování žáků a učitelů naší školy.
4. Výsledky vzdělávání
4.1 Zjišťování výsledků vzdělávání
4.1.1 Nástroje využívané k měření výsledků vzdělávání
Výsledky vzdělávání žáků se zjišťovaly pomocí písemných testů vstupních, pololetních a závěrečných. Na 1. stupni z jazyka českého a matematiky, na 2. stupni i z některých dalších hlavních předmětů.
4.1.2 Systematičnost, frekvence zjišťování výsledků vzdělávání
Zjištěné výsledky se pravidelně hodnotí v předmětových komisích a na základě analýzy výsledků se přijímá potřebná opatření pro další období. Výsledky vzdělávání se pravidelně srovnávají a hodnotí na pedagogických poradách, přijatá usnesení jsou zapsána v knize zápisů porad a jsou vyučujícími respektována.
4.2 Hodnocení výsledků vzdělávání
4.2.1 Hodnocení a srovnání zjištěných výsledků jednotlivých žáků vzhledem k minulému hodnocení
Ve školním roce 2008/2009 se ZŠ Val. Polanka zúčastnila testování SCIO žáků 8. tříd v rámci testu Podpora na přijímací zkoušky pro žáky 8. tříd ZŠ Modul A 2009. Účast žáků byla dobrovolná, zájem žáků byl vyšší než v předcházejícím školním roce 2007/2008. Dobré vědomosti žáci prokázali v testech ČJ i M, dosažené výsledky byly v souladu s celorepublikovým průměrem. Test obecných studijních předpokladů prokázal výsledky průměrné až podprůměrné. Tento výsledek našich žáků je uspokojivý, protože testů se zúčastnili nejen výborní žáci, ale spíše ti, kteří očekávali od výsledků pomoc při výběru dalšího studia. I ve školním roce 2009/2010 se 27 žáků 8.A a 8.B zúčastnilo tohoto testování. Testování se zúčastnili žáci hodnocení výborně až dobře a i 2 žáci s diagnostikovanou specifickou poruchou učení. V obou případech jsou výsledky v matematice o 13 percentilových bodů nad celorepublikovým průměrem, v ČJ jsou o 11 percentilových bodů pod průměrem. V 8. B jsou výsledky v obou předmětech pod celorepublikovým průměrem. Tento výsledek je uspokojivý, protože se ho nezúčastnili nejlepší žáci z osmých tříd, ale spíše ti, kteří očekávali od výsledků pomoc při výběru dalšího studia.V rámci testování doplňovali žáci dotazník Volba střední školy, ve které volili pouze typ střední školy. Jeden žák se přecenil, ostatní si vybrali víceméně přiměřeně.
Naše škola se také ve školním roce 2008/2009 zúčastnila testování SCIO – Optimalizace přijímacího řízení. Testování se zúčastnili všichni žáci 9. tříd. Relativní postavení naší školy ve všech třech testovaných oblastech ( ČJ, M, OSP ) v rámci celé ČR je průměrné. Stejně jako v loňském roce jsme na tom v porovnání v rámci celé ČR lépe než v rámci Zlínského kraje. Vzhledem k tomu, že je naše škola porovnávána i s žáky osmiletých gymnázíí, je tedy na výborné úrovni a většina našich absolventů má víc než jen průměrné výsledky. V tomto školním roce 2009/2010 se naše škola nezapojila do tohoto testování , neboť nebylo finančně Zlínským krajem podporováno. Žáci 9. tříd se individuálně zapojili do testování ve zkouškách nanečisto na jednotlivých středních školách.
Je třeba zmínit také výsledky Mezinárodního výzkumu TIMSS 2007 pro žáky 4. a 8. tříd. Tento projekt zjišťoval úroveň znalostí a dovedností žáků v matematice a přírodovědných předmětech. Také tento výzkum prokázal výsledky odpovídající národnímu průměru.
Rovněž ve školním roce 2007/2008 se naše škola zúčastnila dotazníkových šetření SCIO. Dotazník vyplňovali rodiče, učitelé a žáci 1. a 2. stupně. Podrobnou zprávu o tomto šetření zpracovala Mgr. M. Pecárová v dokumentu Mapa školy. Odpovědi všech zúčastněných jsou bezesporu vodítkem ke stanovování cílů školy. Z rozboru vyplývá, že kolektiv učitelů naší školy má v pohledu na cíle školy pokrokové a správným směrem se ubírající vzdělávací i výchovné cíle. Naopak mnozí rodiče stále ještě lpí na tradiční výuce. Rodiče školu kladně hodnotí co se týká plnění cílů výuky a výchovy žáků. V letošním školním roce se naše škola zúčastnila dotazníkových šetření SCIO 2009/2010. Dotazník vyplňovali rodiče, učitelé a žáci 1. a 2. stupně. Podrobná zpráva o tomto šetření v dokumentu Mapa školy byla vyhodnocena. Učitelé hodnotí kvalitu výuky velmi dobře, v celostátním hodnocení jsme v průměru. Rodiče se dívají na školu spíše pozitivně, v celostátním hodnocení zaznamenáváme průměrný výsledek. Pokud se týká hodnocení atmosféry školy, pak žáci 1. stupně mají pozitivní pohled, žáci 2. stupně spíše pozitivní a učitelé hodnotí velmi dobře. V celostátním průměru jsme i v spíše pozitivním pohledu rodičů na chování školy. Celkové hodnocení naší školy je v celostátním průměru. Odpovědi všech zúčastněných jsou bezesporu vodítkem ke stanovování cílů školy.
4. 2. 2 Hodnocení a srovnání zjištěných výsledků na úrovni školy vzhledem k minulému hodnocení
V tomto školním roce je na 1. stupni v 1., 2. a 3. třídě realizován ŠVP. Časové tématické plány se podařilo naplnit, učivo je probráno, plánované projekty realizovány. Učitelky 1., 2. a 3. třídy kladně hodnotí zavedení nového předmětu „Pracovní výchova“. Tento předmět ve výchovně vzdělávacím programu Obecná škola chyběl. Náplň jednotlivých předmětů ŠVP v 1., 2. a 3. třídě je plně dostačující, obsah učiva už by neměl být rozšiřován, nanejvýš doplněn o netradiční úkoly či formy práce. Ostatní ročníky se vyučují podle výchovně-vzdělávacího programu Obecná škola.
4.2.3 Hodnocení výsledků v ČJ, M a AJ
Výsledky ČJ za poslední tři roky jsou podle jednotlivých testů stabilizované a srovnatelné. Slušné úrovně dosahují žáci v osvojení mluvnických a pravopisných dovedností. Problémy přetrvávají v četbě. Jen malé procento žáků přečetlo větší množství knih, což se promítá do jejich nízké slovní zásoby, omezených vyjadřovacích schopností a nedostatečné dovednosti porozumět složitějšímu textu a vytáhnout z něj základní myšlenky a fakta. Zajímavé bude sledovat, nakolik se v této oblasti projeví vliv ŠVP, který zatím došel do 8. ročníku, jeho plné vyhodnocení však bude možné až po ukončení celého cyklu v 9. ročníku. Dalším negativním jevem je nedostatečný přístup žáků 9. tříd k učení, zvláště ve 2. pololetí. Celkově lze hodnotit výsledky v českém jazyce na naší ZŠ kladně. V posledních třech letech neměl z hlediska tohoto předmětu jediný žák problémy s přijímacím řízením na střední školy.
V hodinách matematiky se vyučující snaží o názorné vyučování a v co nejširší míře použití příkladů z okolí a praxe. Úroveň znalostí žáků je vcelku dobrá. Problémy předmětu vidíme v součinnosti a návaznosti učiva k předchozím kapitolám matematiky a příbuzných zejména přírodovědných předmětů. Tyto problémy se snažíme řešit zlepšením spolupráce a koordinací všech zainteresovaných vyučujících. Daří se získávat žáky do matematických soutěží Pythagoriáda, Matematická olympiáda, Klokan a mezinárodní soutěž Taktik, v nichž dosahují pěkných výsledků i v okresních kolech.Ve školním roce 2009/2010 v soutěži Taktik z 250 přihlášených škol naše škola obsadila 64. místo a 4. třída se dokonce umístila v celkové kategorii na 4. místě.
V jazyku anglickém každý vyučující přistupuje k učivu i studujícím různými metodami, které jsou také závislé na počtu a složení žáků a jejich stáří. Při výuce angličtiny na naší škole se osvědčuje skupinová práce i práce ve dvojicích, samostatné sebehodnocení studentů i využívání soutěživosti žáků. Pravidelně v průběhu školního roku (jednou, dvakrát měsíčně) vyhodnocujeme 3 vítěze, skupinovou práci i individuální snahy každého žáka a jeho pokrok v osvojování vědomostí, dovedností i návyků v cizím jazyce. Žáci pracují podle projektových učebnic a na jejich nápaditosti záleží, jaké si během školního roku vyberou projekty a jak si je také sami vyhodnotí. Vybrané projekty zpracovávají cca čtyřikrát ročně buď do individuálního zvláštního (víceletého) sešitu nebo týmově na plakáty. Tradicí se už stal společný projekt 9. tříd – The fashion show, který připravujeme ve spolupráci s kurzem společenského tance v podzimních měsících v místním kulturním domě. Tento projekt rozvíjí komunikační schopnosti v cizím jazyce při veřejném vystoupení i využívání vlastních schopností v týmové spolupráci. V průběhu školního roku připravují žáci 2. stupně týmově dramatizace příběhů, které pak prezentují a zároveň se také učí objektivitě při hodnocení ostatních skupin. Každoročně připravujeme školní kolo konverzační soutěže, založené na dobrovolnosti účastníků. V letošním roce 2009/2010 se nám podařil úspěch, žák Lukáš Tomaník z 9. třídy obsadil 2. místo v okresním kole v Konverzační soutěži. Zúčastnili jsme se rovněž soutěže Basiclingva organizovanou jazykovou školou v Uherském Hradišti. Studenti si také mohou porovnat své vyjadřovací schopnosti mezi vrstevníky z různých škol. Nejlepší praktickou školou pro studenty je účast na cizojazyčném zájezdu, který bývá organizován pro zájemce ze 7. – 9. ročníku.
V přírodopisných předmětech se vyučující zaměřili na motivaci žáků. Novými formami práce chtějí vzbudit větší zájem o předměty. Jde o využití interaktivní tabule a PC pro vyhledávání přírodovědných informací a opakování učiva ve výukových programech. V tomto školním roce se podařilo začlenit a realizovat několik nových projektů. Rovněž se daří získávat žáky k účasti na biologické, chemické i zeměpisné olympiádě, ve kterých jsme dosáhli kvalitních výsledků ( Zeměpisná olympiáda – 3. místo v okresním kole, Poznej a chraň – 1. místo v okresním kole, Zelená stezka – 4. místo ). A podařilo se nám obsadit i fyzikální soutěže (Astronomická soutěž pro žáky 6., 7. a 8. tříd proběhla v rámci školního kola a Fyzikální olympiáda, kde jsme měli, stejně jako v Chemické olympiádě velmi úspěšného reprezentanta až v krajském kole). Rádi bychom získávali více financí na vybavení kabinetů novými moderními pomůckami a modernizaci odborných pracoven.
Ve všech výchovných předmětech jsou naši žáci pod vedením a za stálého povzbuzování svých učitelů stále tvořivější, vynalézavější, nápaditější a vytrvalejší. Správně používají různé materiály, nástroje a vybavení školy. Ochotně spolupracují ve skupinách, vyhledávají informace a třídí je podle zvolených nebo zadaných kritérií. Řeší úkoly, při kterých potřebují znalosti z více předmětů současně a následně prezentují výsledky své práce, při nichž si aktivně naslouchají, vzájemně si radí a pomáhají si. Rozhodně je jejich učitelé budou i nadále podporovat a vytvářet jim co nejlepší podmínky pro jejich činnosti.
|
Vstupní v % |
Pololetní v % |
Závěrečná v % |
|||||||
Třída |
Předmět |
2007/ 2008 |
2008/ 2009
|
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
I. |
JČ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M |
|
|
|
99,4 |
96,0 |
98,6 |
97,3 |
95,4 |
98,5 |
|
II. |
JČ |
|
|
|
87,7 |
94,7 |
88,6 |
91,7 |
96,8 |
97,3 |
M |
89,0 |
97,07 |
94,6 |
95,5 |
95,7 |
94,0 |
89,1 |
96,8 |
94,4 |
|
III. |
JČ |
95,0 |
96,6 |
96,6 |
92,0 |
90,6 |
87,5 |
94,0 |
92,39 |
95,0 |
M |
92,5 |
95,2 |
96,7 |
93,0 |
87,8 |
95,7 |
89,0 |
91,5 |
93,1 |
|
IV. |
JČ |
91,8 |
94,0 |
87,9 |
92,5 |
92,0 |
83,8 |
89,0 |
90,0 |
92,0 |
M |
95,8 |
94,0 |
90,7 |
76,2 |
90,0 |
83,04 |
85,0 |
89,7 |
88,0 |
|
V. |
JČ |
94,6 |
92,1 |
90,0 |
85,9 |
89,7 |
88,0 |
87,4 |
84,0 |
88,0 |
M |
77,5 |
86,4 |
88,0 |
84,5 |
80,0 |
88,0 |
80,58 |
70,4 |
87,0 |
VYHODNOCENÍ PROVĚREK – 2. STUPEŇ
|
Vstupní v % |
Pololetní v % |
Závěrečná v % |
|||||||
Třída |
Předmět |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
6.A |
JČ |
73,0 |
74,0 |
78,0 |
65,0 |
64,0 |
77,1 |
79,0 |
72,0 |
78,0 |
M |
82,0 |
79,0 |
69,9 |
76,0 |
74,0 |
61,4 |
60,0 |
63,0 |
82,0 |
|
6. B |
JČ |
68,0 |
78,0 |
79,0 |
57,2 |
76,0 |
80,3 |
77,0 |
80,0 |
79,0 |
M |
78,0 |
78,0 |
76,9 |
72,0 |
76,0 |
60,7 |
50,0 |
64,0 |
74,0 |
|
7. A |
JČ |
72,0 |
66,4 |
66,4 |
66,0 |
74,0 |
68,1 |
63,0 |
75,86 |
69,0 |
M |
55,0 |
70,0 |
64,0 |
58,0 |
71,0 |
60,0 |
59,0 |
74,0 |
60,0 |
|
7. B |
JČ |
68,0 |
74,0 |
76,5 |
69,0 |
75,0 |
74,2 |
61,0 |
74,0 |
72,0 |
M |
48,0 |
67,0 |
69,0 |
56,0 |
65,0 |
65,0 |
58,0 |
69,8 |
65,0 |
|
8. A |
JČ |
62,0 |
64,0 |
72,5 |
62,0 |
79,0 |
72,1 |
74,0 |
56,0 |
71,4 |
M |
63,0 |
61,0 |
69,4 |
57,0 |
54,0 |
54,3 |
58,0 |
68,0 |
70,0 |
|
8. B |
JČ |
78,0 |
72,0 |
73,0 |
70,0 |
73,0 |
82,1 |
75,0 |
59,0 |
73,0 |
M |
60,0 |
71,0 |
69,8 |
57,0 |
65,0 |
57,4 |
56,0 |
65,0 |
61,0 |
|
9. A |
JČ |
73,0 |
61,0 |
68,0 |
77,0 |
68,4 |
72,0 |
71,0 |
72,7 |
73,0 |
M |
40,0 |
59,0 |
46,0 |
60,0 |
63,0 |
63,0 |
58,0 |
82,9 |
51,0 |
|
9. B |
JČ |
72,0 |
68,0 |
64,0 |
71,0 |
72,6 |
71,0 |
74,0 |
71,5 |
73,0 |
M |
46,0 |
67,0 |
53,0 |
50,0 |
68,0 |
58,0 |
55,0 |
78,1 |
54,0 |
CELKOVÝ PROSPĚCH ŽÁKŮ ZA 2. POLOLETÍ
|
Počet žáků celkem
|
Prospělo s vyznamenáním |
Prospělo |
Neprospělo |
||||||||
Ročník |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
2007/ 2008 |
2008/ 2009 |
2009/ 2010 |
1. |
27 |
20 |
22 |
24 |
20 |
22 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2. |
24 |
22 |
22 |
15 |
22 |
21 |
9 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
3. |
30 |
20 |
24 |
22 |
16 |
20 |
8 |
6 |
4 |
0 |
0 |
0 |
4. |
28 |
31 |
22 |
19 |
21 |
15 |
9 |
10 |
7 |
0 |
0 |
0 |
5. |
25 |
28 |
30 |
10 |
16 |
19 |
15 |
12 |
11 |
0 |
0 |
0 |
Celkem 1.stupeň |
131 |
123 |
120 |
90 |
95 |
97 |
41 |
28 |
23 |
0 |
0 |
0 |
6. |
39 |
36 |
38 |
11 |
13 |
18 |
28 |
23 |
20 |
0 |
0 |
0 |
7. |
49 |
41 |
35 |
13 |
12 |
9 |
36 |
29 |
26 |
0 |
0 |
0 |
8. |
43 |
50 |
40 |
12 |
18 |
18 |
30 |
32 |
22 |
1 |
0 |
0 |
9. |
44 |
44 |
49 |
17 |
11 |
12 |
27 |
33 |
37 |
0 |
0 |
0 |
Celkem 2.stupeň |
175 |
171 |
162 |
53 |
54 |
57 |
121 |
117 |
105 |
1 |
0 |
0 |
Škola celkem |
306 |
294 |
282 |
143 |
149 |
154 |
162 |
145 |
128 |
1 |
0 |
0 |
Z tabulek vyhodnocení prověrek ČJ a M na 1. a 2. stupni ve škol. roce 2007/2008 – 2009/2010 můžeme vyčíst stabilně vynikající výsledky v M i ČJ v 1. a 2. ročníku. Také výsledky prověrek ve 3. a 4. ročníku jsou výborné. Procento zvládnutí učiva poněkud klesá v 5. ročníku. Na 2. stupni výsledky v ČJ a M nejsou úplné, nelze tedy objektivně srovnávat. Výrazněji lepší výsledky v M měli v roce 2008/2009 žáci 9. tříd. V českém jazyku je procento zvládnutí učiva v obou obdobích vyrovnané v 6.A a 9.B, v ostatních třídách většinou letos nastalo zlepšení. Nápadnější propad nastal v 2008/2009 v 8.B u závěrečné prověrky z ČJ (o 18% méně) a v roce 2009/2010 se objevuje nižší procento úspěšnosti ve vstupní a závěrečné prověrce z matematiky a rovněž v 9. B ve vstupní, pololetní i závěrečné prověrce z matematiky..
Celkový prospěch žáků na konci školního roku 2007/2008 až 2009/2010 lze sledovat v přiložené tabulce. V 1. třídě prospívají vždy všichni žáci s vyznamenáním. Ve 2. třídě je letos 1 žák bez vyznamenání, předloni 9 žáků 2. třídy vyznamenání nemělo, třída však byla početnější, vloni měli všichni žáci vyznamenání. Ve vyšších ročnících 1. stupně pak počet žáků vyznamenaných vždy o něco klesá. Na 2. stupni je počet žáků s vyznamenáním vždy výrazněji nižší než počet žáků prospívajících. V roce 2007/2008 jeden žák 2. stupně neprospěl, v letech 2008/2009 a 2009/2010 prospěli všichni žáci školy.
4.3 Další výsledky vzdělávání
4.3.1 Vědomostní soutěže a olympiády 2007/2008
Datum |
Název soutěže |
Kolo |
Umístění / počet |
15.11. 2007 |
O poklad strýca Juráša – literární soutěž |
|
|
21.1. 2008 |
Chemická olympiáda |
školní |
|
28.1. 2008 |
Chemická olympiáda |
okresní |
|
31.1. 2008 |
Volba Miss a Missáka školy 2008 |
|
|
3.2. 2008 |
Tančírna – taneční soutěž – ZŠ Trávníky |
|
|
4.2. 2008 |
Konverzační soutěž v AJ |
školní |
|
26.2. 2008 |
Recitační soutěž – I. st. |
školní |
|
28.2. 2008 |
Recitační soutěž – II. st. |
školní |
|
7.3. 2008 |
Požární ochrana očima dětí- výtvarná soutěž ŠK |
|
|
10.3. 2008 |
Biologická olympiáda kategorie C |
školní |
|
12.3. 2008 |
Náš svět – literární soutěž |
školní |
|
19.3. 2008 |
Pythagoriáda – matematická soutěž |
školní |
|
21.3. 2008 |
Chemická olympiáda |
krajské |
7. místo – V. Hyžák |
27.3. 2008 |
Matematický klokan – I. a II. st. |
školní |
|
1.6. 2008 |
Náš svět – literární soutěž |
celostátní |
Š Filgas, T. (3.tř.), T. Špačková (9. tř.) |
20.6. 2008 |
Sběr starého papíru |
|
|
4.3.2 Sportovní soutěže 2007/2008
Datum |
Přehled akcí |
Soutěž |
Umístění / počet |
5.10. 2007 |
Přespolní běh - Rožnov p. Radhoštěm |
okresní |
|
6.10. 2007 |
Atletický mítink – Horní Lideč |
|
|
12.10. 2007 |
Sportovní den – otevření nového sport. areálu |
|
|
22.10. 2007 |
Halová kopaná – ml. + st. žáci – Horní Lideč |
okrskové |
|
31.10. 2007 |
Zlínský Vorvaň – I. a II. st. |
mezinárodní |
6. místo |
7.11. 2007 |
Vybíjená – ml. žáci a žákyně – Horní Lideč |
|
|
9.11. 2007 |
Šachy – přebor – Valašská Polanka |
|
|
20.11. 2007 |
Halová kopaná – ml. žáci – Zašová |
okresní |
|
22.11. 2007 |
Halová kopaná – st. žáci – Zašová |
okresní |
|
26.11. 2007 |
Vybíjená – ml. žáci – Rožnov p. Radhoštěm |
okresní |
|
28.11. 2007 |
Vybíjená – ml. žákyně – Rožnov p. Radhoštěm |
okresní |
|
5.12. 2007 |
Florbal – st. žáci + žákyně – Vsetín |
okresní |
|
13.12. 2007 |
Vánoční laťka – II. st. – Horní Lideč |
|
|
22.2. 2008 |
Lyžařské závody (sjezd) – 7.a 8. ročník - Soláň |
|
|
27.2. 2008 |
Vybíjená – 5. ročník – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
11.3. 2008 |
Vybíjená – 5. ročník – Val. Meziříčí |
okresní |
2. místo |
11.4. 2008 |
Coca-cola – 1. kolo – II. st. – Val. Polanka |
školský pohár |
|
18.4. 2008 |
Coca-cola – 2. kolo – II. st. – Jablůnka |
školský pohár |
|
28.4. 2008 |
Malá kopaná – ml. žáci – Horní Lideč |
okrskové |
|
6.5. 2008 |
Malá kopaná – Val. Meziříčí |
okresní |
5.-6. místo |
6.5. 2008 |
Mc Donald′s Cup – malá kopaná |
okresní |
3. místo |
13.5. 2008 |
Atletický čtyřboj – ml. žáci, ml. žákyně – Hor. Lideč |
okresní |
5.a 8. místo |
15.5. 2008 |
Atletický čtyřboj – st. žáci – Horní Lideč |
okresní |
3. místo |
16.5. 2008 |
Coca-cola – II. st. – Val. Meziříčí |
okresní |
|
19.5. 2008 |
Atletický víceboj – ml. žáci – Horní Lideč |
okresní |
|
3.6. 2008 |
Pohár rozhlasu – ml. žáci – Val. Meziříčí |
|
3. místo |
13.6. 2008 |
Atletická všestrannost – I. st. – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
18.6. 2008 |
Atletická všestrannost – I. st. – Val. Meziříčí |
okresní |
děvčata 5. m. chlapci 6. m. |
25.6. 2008 |
Pohár ředitelky školy – fotbal. turnaj |
|
2. místo |
4.3.3 Projekty a akce 2007/2008
Název projektu – téma |
Ročník |
Vím, jak se mám chovat |
I. st. |
Moderní městečko – RV |
8. třída |
Role herce – hledáme nové talenty – RV |
9. třída |
Hodnoty člověka – RV |
9. třída |
Naše prázdninové putování, nástěnka |
V. třída |
My family |
IV. třída |
Podané ruce |
III. třída |
Pohádky B. Němcové |
I. st. |
Sportovní den |
I. st. |
Barevný den |
I. st. |
Zlínský kraj |
V. třída |
Moje představy o drogách – kouření |
7. třída |
Moje představy o drogách – uživatelé drog |
8. třída |
Naši mazlíčci |
7. třída |
Jak chránit sám sebe – volný čas |
9. třída |
Technika kolem nás |
III. třída |
Animals, Do you like – AJ |
IV. třída |
Dopravní výchova – p. Česnek |
IV. třída |
Chráněná území ČR |
V. třída |
Rozmanitost života na Zemi |
V. třída |
Napříč historií a kulturami – ŘKN, Praha |
7.-9. třída |
Kurz předtaneční výchovy žáků |
9. třída |
Příběhy bezpráví – film Kousek nebe |
9. třída |
Slovní druhy |
V. třída |
Vánoční besídka |
I. st. |
Zdravé zuby |
I. st. |
Tvoříme svůj domov – RV |
9. třída |
Moře a oceány – Př |
7. třída |
Energie – F |
8. třída |
Městečko krychlí a kvádrů – M |
6. třída |
Světlo – F |
7. třída |
Léčivé rostliny kolem nás |
II. st. |
Geologické éry |
9. třída |
Ekologické třídění odpadů |
9. třída |
Zrcadlo aneb zobrazujeme v osové souměrnosti |
6. třída |
První pomoc |
8. třída |
Můj domácí mazlíček |
II.st. |
Tělesa v praxi |
9. třída |
Život v závislosti |
9. třída |
Jaderná energie |
9. třída |
Poslouchám hudbu ve volném čase – celoročně |
7.-9. třída |
Jeden svět na školách – jsme jací jsme |
7. třída |
Můj svět |
II. st. |
Mikrosvěty, Jeskynní malby, město |
7. třída |
Kalendář |
8. třída |
Reprodukce slavného obrazu, Logo |
9. třída |
Duha – Adopce na dálku – ŘKN |
II. st. |
Příprava žáků pro třídní, školní, okresní a vyšší kola vědomostních a dovednostních soutěží vedla k rozvíjení talentů a schopností našich žáků. Poskytlo nám to potřebné srovnání mezi jinými školami i mezi samotnými žáky.
Úspěchy jsme již tradičně získávali jak v oblasti sportovních soutěží (lehkoatletické soutěže, vybíjená, přespolní běhy), tak i v oblasti vědomostních soutěží. S přílivem nových mladých kantorů jsme se zapojili do dalších soutěží, které jsme zatím neobsazovali.
Nadále chceme navázat na vynikající umístění našich žáků ve vybíjené, fotbale, atletice, ale i vědomostních soutěžích: přírodovědné olympiády, v recitační soutěži, v matematice.
4.3.1 Vědomostní soutěže a olympiády 2008/2009
Datum |
Název soutěže |
Kolo |
Umístění / počet žáků |
15.9. 2008 |
Hitparáda sloganů – II. st. |
školní |
80 žáků |
24.9. 2008 |
Hitparáda sloganů – II. st. |
celostátní |
1. místo – P. Goldefusová |
1.10. 2008 |
Přírodovědný klokan – II. st. |
okresní |
20 žáků |
Prosinec 2008 |
Namaluj nejkrásnější sluníčko – 1. a 2. třída |
celostátní |
35 žáků |
Leden 2009 |
Matematická olympiáda – 9. ročník |
školní |
9 žáků |
21.1. 2009 |
Matematická olympiáda – 9. ročník |
okresní |
6 žáků |
26.1. 2009 |
Anglická konverzace – II. st. |
školní |
25 žáků |
Únor 2009 |
Anglická konverzace – II. st. |
okresní |
2 žáci |
11.2. 2009 |
Biologické olympiády |
školní |
18 žáků |
11.2. 2009 |
Pythagoriáda – II. st. |
školní |
20 žáků |
19.2. 2009 |
Recitační soutěž pro II. st. |
školní |
20 žáků |
24.2. 2009 |
Konverzace |
okresní |
2 žáci |
25.2. 2009 |
Zeměpisné olympiády |
školní |
35 žáků |
3.3. 2009 |
Recitační soutěž pro I. st. |
školní |
49 žáků |
4.3. 2009 |
Matematická olympiáda – 6., 7. a 8. tříd |
školní |
25 žáků |
5.3. 2009 |
Recitační soutěže pro II. st. |
okrskové |
1. místo – N. Tajzlerová |
17.3. 2009 |
Tančírna – II. st. |
oblastní |
zvláštní cena 9. roč. |
17.3. 2009 |
Tančírna – I. st. |
oblastní |
2. m. – sk. PIN -5. tř. |
18.3. 2009 |
Zeměpisná olympiáda |
okresní |
3. místo – D. Trčálek |
19.3. 2009 |
Matematický klokan – I. a II. st. |
školní |
celá škola |
25.3. 2009 |
Recitační soutěže – Rožnov p. Radhoštěm |
okresní |
5. místo – N. Tajzlerová |
30.3. 2009 |
Poznej a chraň pro I. st. |
oblastní |
12. místo ze 30 skupin |
30.3. 2009 |
Poznej a chraň pro II. st. |
oblastní |
5. a 8. místo za 30 skupin |
4.4. 2009 |
Požární ochrana očima dětí – liter. a výtvar. soutěž |
školní |
celá škola |
8.4. 2009 |
Matematická olympiáda 7. a 8. tř. |
okresní |
4 žáci |
10.4. 2009 |
Literární soutěž |
školní |
|
14.4. 2009 |
Časopisová soutěž – I. st. |
školní |
IV. třída – 1. místo |
14.4. 2009 |
Časopisová soutěž – II. st. |
školní |
|
15.4. 2009 |
Pythagoriáda |
okresní |
1 žák |
16.4. 2009 |
Biologická olympiáda |
okresní |
11. místo / 3 žáci |
29.4. 2009 |
Biologická olympiáda |
okresní |
3 žáci |
4.3.2 Sportovní soutěže 2008/2009
Datum |
Přehled akcí |
Soutěž |
Umístění / počet |
1.10. 2008 |
Přespolní běh – Horní Lideč |
|
|
3.10. 2008 |
Atletický mítink – Horní Lideč |
|
20 |
9.10. 2008 |
Přespolní běh – Val. Meziříčí |
okresní |
1. místo |
16.10. 2008 |
Přespolní běh – Bystřice pod Hostýnem |
krajské |
2. místo |
23.10. 2008 |
Sálová kopaná – Zašová – ml. Žáci |
okresní |
3. místo |
30.10. 2008 |
Zlínský Vorvaň |
mezinárodní |
4. m./ 40 účast. |
1.11. 2008 |
Přespolní běh / finále – Bystříce pod Hostýnem |
celostátní |
8.m./12 účast. |
5.11. 2008 |
Šachová grand prix škol. mládeže – Val. Meziříčí – 1. turnaj |
turnaj |
12. místo |
10.12. 2008 |
Florbal – Horní Lideč – st. žáků a žákyň |
okrskové |
3. a 2. místo |
17.12. 2008 |
Vánoční laťka – Horní Lideč |
|
3., 5., 8. místo |
21.1. 2009 |
Vybíjená – Horní Lideč – 4. a 5. třída |
okrskové |
1. místo |
4.2. 2009 |
Šachová grand prix škol. mládeže – Vsetín – 2. turnaj |
turnaj |
7. místo |
17.2. 2009 |
Preventan cup – vybíjená – Val. Meziříčí – I. st. |
okresní |
1. místo |
19.2. 2009 |
Vybíjená – Val. Meziříčí – dívky I. st. |
okresní |
2. místo |
6.3. 2009 |
O pohár starostů obcí Prlov a Pozděchov–Pozděchov–florbal–I. st. |
turnaj |
5. místo |
15.4. 2009 |
Šachová grand prix škol. mládeže – Karolinka – 3. turnaj |
turnaj |
7. místo |
21.4. 2009 |
Malá kopaná – Horní Lideč – ml. žáci |
okrskové |
1. místo |
21.4. 2009 |
Malá kopaná – Horní Lideč – st. žáci |
okrskové |
1. místo |
27.4. 2009 |
Malá kopaná – finále- Val. Meziříčí – ml. žáci |
okresní finále |
1. místo |
28.4. 2009 |
Coca cola cup – šk. pohár v kopané Val. Meziříčí |
1. kolo |
1. místo |
29.4. 2009 |
Malá kopaná – Val. Meziříčí – st. Žáci |
okresní finále |
1. místo |
5.5. 2009 |
Vybíjená – Val. Meziříčí – I. st. |
krajské |
3. místo |
6.5. 2009 |
Malá kopaná – Karolinka – I. st. |
okrskové |
3. místo |
11.5. 2009 |
Atletický čtyřboj – Val. Meziříčí – ml. žáci/ žákyně |
okrskové |
5. místo |
12.5. 2009 |
Pohár rozhlasu – Horní Lideč |
okrskové |
2. a 3. místo |
18.5. 2009 |
Atletický čtyřboj – Val. Meziříčí – st. žáci/ žákyně |
okrskové |
4. a 3. místo |
19.5. 2009 |
Přebor ZŠ v šachu – st. žáci |
školní |
20 žáků |
20.5. 2009 |
Coca cola cup – šk. pohár v kopané – Vsetín |
2. kolo |
1. místo |
20.5. 2009 |
Atletický trojboj – Vsetín Luh – I. st. |
|
1. místo |
21.5. 2009 |
Malá kopaná – Mozkovice – st. žáci |
krajské finále |
2. místo |
2.6. 2006 |
Coca cola cup – šk. pohár v kopané |
3. kolo |
3. místo |
2.6. 2009 |
Přebor ZŠ v šachu – ml. žáci |
školní |
14 účast. |
18.6. 2009 |
Atletická všestrannost – Horní Lideč – I. st. |
okrskové |
1. místo |
17.6. 2009 |
Atletická všestrannost – Val. Meziříčí – I. st. |
celkem okresní |
1. místo |
17.6. 2009 |
Atletická všestrannost – Val. Meziříčí – I. st. - dívky |
|
1. místo |
17.6. 2009 |
Atletická všestrannost – Val. Meziříčí – I. st. – chlapci |
|
1. místo |
4.3.3 Projekty a akce 2008/2009
Název projektu - téma |
Ročník |
Vím, jak se mám chovat |
I. st. |
Praha |
II. st. |
Cesta do pohádky |
4. třída |
Barevný den |
1. -4.. třída |
Osobnosti našich dějin |
4. třída |
Zdravá výživa |
3. třída |
Příroda v okolí obce |
4. třída |
Kuřácký řetězec – OV, RV |
II. st. |
Dokážu to |
I. st. |
Podnebné pásy |
I. st. |
Člověk a první pomoc - PŘ |
5. třída |
K Polance cestička šlapaná – HV |
3. třída |
Hudba ve volném čase – HV |
II. st. |
Velikonoce – tradice – AJ |
I. st. |
Můj mazlíček – AJ |
I. st. |
Ich …, Kleine Freud – NJ |
7. třída |
Salzburg – NJ |
9. třída |
Odívání – RV |
8. třída |
Zdravý životní styl |
8. třída |
Paliva – ropa, plyn, uhlí – CH |
9. třída |
Moje vizáž – RV |
8. třída |
Energie – F |
8. třída |
Moře a oceány – PŘ |
7. třída |
Jaderná energie – F |
9. třída |
Cesta do pravěku – PŘ |
9. třída |
Chráněné území – Z |
II. st. |
Literární soutěž |
I. a II. st. |
Okresní archiv – beseda 230 let školy |
I. st. |
Pohádkové bytosti |
I.st |
Vypálení Prlova |
I. st. |
Den Země |
celá škola |
Jsem čtenář |
I. st. |
Dukovany |
9.tř. |
Biblický den |
žáci ŘKN |
Poslední zvonění |
9.tř. |
Pasování na Valáška |
I. st. |
Školní Akademie |
celá škola |
Výročí 230 let školy |
celá škola |
Tento školní rok byl pro nás velice úspěšný. Naši žáci se zapojili do více soutěží jak sportovních, tak i vědomostních. Musíme vyzdvihnout vynikající úspěchy našich fotbalistů z I. i II. stupně, ale také nádherné úspěchy našich malých atletů z I. stupně, kteří vyhráli celou okresní soutěž, i zapojení do sportovních soutěží mezi ostatními školami. Samozřejmě musíme vzpomenout i krásné 3. místo ve vybíjené v krajském kole, nádherné 4. místo v mezinárodní soutěži ZLÍNSKÝ VORVAŇ, vynikající 3. místo starších žáků v krajském kole v malé kopané a krajském kole přespolního běhu (2. místo).
Taky ve vědomostních soutěžích se naši žáci vůbec neztratili. Zúčastnili se úspěšně soutěží v recitaci CHRÁM A TVRZ. Letos jsme obsadili více vědomostních soutěží s prvním i druhým stupněm – výtvarná a literární soutěž POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ, přírodovědná soutěž POZNEJ A CHRAŇ. Dobře jsme si vedli v zeměpisné olympiádě, anglické konverzaci, v matematické olympiádě, biologické olympiádě. Úspěšně a s velkým zájmem jsme založili školní časopis s názvem Školní trhák.
4.3.1 Vědomostní soutěže a olympiády 2009/2010
Datum |
Název soutěže |
Kolo |
Umístění / počet žáků |
celoroční |
Matematická soutěž Taktik (I.a II. st.) |
mezinárodní |
1. místo Poláchová, Sádlíková (IV.tř.)/ 23 žáků |
11.11. 2009 |
Přírodopisný klokan |
školní |
|
14.12. 2009 |
Astronomická olympiáda |
školní |
|
Prosinec - březen |
Matematická olympiáda - II. stupeň |
školní |
21 žáků |
7.1. 2010 |
Chemická olympiáda – 9. ročník |
školní |
9 žáků |
19.1. 2010 |
Biologická olympiáda |
školní |
|
25.1. 2010 |
Basiclingua – soutěž v AJ |
školní |
|
26.1. 2010 |
Konverzační soutěž v AJ |
školní |
|
26.1. 2010 |
Přebor kraje – šachy |
krajské |
|
27.1. 2010 |
Matematická olympiáda - 9. ročník |
okresní |
7.-11. místo L. Tomaník |
27.1. 2010 |
Dějepisná olympiáda |
okresní |
|
9.2. 2010 |
Chemická olympiáda |
okresní |
1. místo L. Tomaník |
12.2. 2010 |
Soutěž České pošty – dopisy (9. ročník) |
školní |
|
16.2. 2010 |
Pythagoriáda (6.-7. ročník) |
školní |
36 žáků |
18.2. 2010 |
Zeměpisná olympiáda |
školní |
20 žáků |
23.2. 2010 |
Recitační soutěž – I. stupeň |
školní |
40 žáků |
23.2. 2010 |
Recitační soutěž – II. stupeň |
školní |
17 žáků |
25.2. 2010 |
Konverzační soutěž v AJ |
okresní |
2. místo L. Tomaník |
4.3. 2010 |
Recitační soutěž |
okrskové |
2 žákyně |
17.3. 2010 |
Zeměpisná olympiáda |
okresní |
3. místo J. Filgas |
18.3. 2010 |
Matematický klokan I. a II. stupeň |
školní |
|
25.3. 2010 |
Chemická olympiáda |
krajské |
3. místo L. Tomaník |
31.3. 2010 |
Fyzikální olympiáda |
okresní |
4. místo L. Tomaník |
31.3. 2010 |
Poznej a chraň |
okresní |
1.místo Filgas, Zemánek, Polčák |
7.4. 2010 |
Matematická olympiáda - 6. a 8. ročník |
okresní |
9 žáků |
13.4. 2010 |
Biologická olympiáda |
okresní |
|
19.4. 2010 |
Poznej a chraň |
krajské |
10. místo |
23.4. 2010 |
Eurorebus |
krajské |
|
29.4. 2010 |
Fyzikální olympiáda |
krajské |
11. místo |
29.4. 2010 |
Zelená stezka |
krajské |
4. místo |
4.3. 2 Sportovní soutěže 2009/2010
Datum |
Přehled akcí |
Soutěž |
Umístění / počet |
22.9. 2009 |
Přespolní běh – Horní Lideč |
|
|
24.9. 2009 |
Zátopkova 10 – Horní Lideč |
|
25 žáků |
7.10. 2009 |
Malá kopaná – 4.-5. tříd |
školní |
30 žáků |
9.10. 2009 |
Malá kopaná – 2.- 3. tříd |
školní |
25 žáků |
14.10. 2009 |
Šachy – Grandprix – Val. Meziříčí |
školní |
5 žáků |
22.10. 2009 |
Sálová kopaná – ml. žáci – Francova Lhota |
okrskové |
3. místo |
22.10. 2009 |
Sálová kopaná – st. žáci – Francova Lhota |
okrskové |
1. místo |
5.11. 2009 |
Zlínský Vorvaň (43 škol) |
mezinárodní |
11. místo / 50 žáků |
11.11. 2009 |
Vybíjená – ml žáci – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
11.11. 2009 |
Vybíjená – ml. žákyně – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
18.11. 2009 |
Florbal – ml. žáci – Francova Lhota |
okrskové |
2. místo |
18.11. 2009 |
Florbal – st. žákyně – Francova Lhota |
okrskové |
3. místo |
19.11. 2009 |
Florbal – st. žáci – Francova Lhota |
okrskové |
2. místo |
16.12. 2009 |
Vánoční turnaj ve florbalu |
školní |
30 žáků |
16.12. 2009 |
Vánoční laťka – Horní Lideč |
|
1. a 3. místo |
17.12. 2009 |
Vybíjená – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
14. 1. 2010 |
Lhotská laťka – Francova Lhota |
|
1. a 3. místo |
19.1. 2010 |
Přebor ZŠ ve florbale (ml. žáci 6.-7. ročník) |
školní |
30 žáků |
2.3. 2010 |
Přebor ZŠ ve stolním tenise (ml. žáci 5.-7. ročník) |
školní |
22 žáků |
10.3. 2010 |
Přebor ZŠ ve stolním tenise (st. žáci) |
školní |
26 žáků |
19.3. 2010 |
Přátelské utkání ve florbale - I. st.(okolní školy) |
školní |
34 žáků |
23.3. 2010 |
Odbíjená – st. žáci |
okrskové |
1. místo |
25.3. 2010 |
Odbíjená – st. žákyně |
okrskové |
1. místo |
31.3. 2010 |
Pohár starostů obcí Prlova a Pozděchova (florbal) |
|
2. místo |
6.4. 2010 |
Preventan Cup – vybíjená – žáci |
okresní |
2. místo |
8.4. 2010 |
Preventan Cup – vybíjená – žákyně |
okresní |
4. místo |
20.4. 2010 |
Minikopaná – ml. žáci – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
20.4. 2010 |
Minikopaná – st. žáci – Horní Lideč |
okrskové |
1. místo |
27.4. 2010 |
Minikopaná – ml. žáci – Val. Meziříčí |
okresní |
2. místo |
28.4. 2010 |
Malá kopaná – 2. a 3. třída |
okrskové |
1. místo |
28.4. 2010 |
Malá kopaná – 4. a 5. třída |
okrskové |
2. místo |
29.4. 2010 |
Minikopaná – st. žáci – Val. Meziříčí |
okresní |
1. místo |
7.5. 2010 |
Malá kopaná – 2. a 3. třída |
okresní |
2. místo |
13.5. 2010 |
Minikopaná – st. žáci – Morkovice |
krajské |
3. místo |
27.5. 2010 |
Minikopaná – st. žáci – Opava |
kvalifikace republika |
2. místo |
2.6. 2010 |
Turnaj ve florbale – Vsetín |
okresní |
2. místo |
9.6. 2010 |
Atletická všestrannost – I. st. |
okrskové |
1. místo |
16.6. 2010 |
Atletická všestrannost – I. st. |
okresní |
6. místo |
24.6. 2010 |
O pohár ředitelky školy – fotbal. turnaj |
|
1. místo |
4.3.3 Projekty a akce 2009/2010
Název projektu – téma |
Ročník |
Vím, co dokážu – půlroční |
III. třída |
Umím se chovat – měsíční |
IV. třída |
Evropská zvířata |
V. třída |
Barevný den |
IV. a V. třída |
Cestujeme po Evropě |
V. třída |
Pohádkový den |
I. stupeň |
Zdravé zuby |
V. třída |
Moje obec – RV |
9. třída |
NP a CHKO v ČR – Př. Pr. |
8. třída |
První republika – D |
9. třída |
Naše vlast – OV |
7. třída |
Zdravý způsob života – VO |
8. třída |
Firma – OV |
9. třída |
Vývoj člověka na Zemi – PŘ |
9. třída |
Biodiverzita – ohrožené druhy – PŘ |
7. a 8. třída |
Den naruby |
I. st., 9. třída |
Ropa, uhlí, zemní plyn – CH |
9. třída |
Divy světa – VO |
8. třída |
Evropská unie – OV |
9. třída |
Ekosystém rybníka – PŘ |
6. třída |
Rozvod el. energie – F |
9. třída |
Al. energie – F |
9. třída |
Drakiáda |
ŠK, ŠD |
Návštěva hasičů, městských lázní |
Kroužek záchranářů |
Zvonečkový průvod |
ŠK, ŠD |
Dopravní výchova – Vsetín |
V. třída |
Vánoční besídka pro rodiče |
III. třída, ŠD |
Věneček – závěrečné taneční |
9. třída |
Návštěva horské služby – Kohútka |
Kroužek záchranářů |
Školní jarmark |
I. a II. stupeň |
Pasování prvňáčků na čtenáře |
I. třída + knihovna |
Výměna dětí mezi MŠ a ZŠ |
I. a II. třída + MŠ |
Loučení se školou |
ŠK, ŠD |
Rovněž tento školní rok byl pro nás velice úspěšný jak ve sportovních soutěžích, tak i ve vědomostních soutěžích. Ve srovnání s loňskými roky jsme obsadili více soutěží ve vědomostní oblasti a mohli si tak porovnat úroveň našich žáků v oblasti vzdělávání s jinými školami.
Zapojili jsme se do olympiád ze znalostí z oblasti fyziky, chemie, biologie a anglického jazyka. Naši žáci obsazovali přední místa jak v oblastních soutěžích, tak i v krajských kolech. Rovněž úspěšně pokračovalo vydávání školního časopisu Trhák, do kterého přispívali žáci 1. a 2. stupně. Novou zkušeností pro nás bylo zapojení naší školy do republikové soutěže s názvem Taktik, kde naše žačky ze 4. třídy obsadily 1. místo.
Ani naši sportovci nás nezklamali. Starší žáci v minikopané se dostali až do krajského kola a k postupu do celorepublikového finále jim chyběl jen krůček. Radost nám udělali i florbalisté z 1. stupně, kteří s tímto sportem teprve začínají, ale už dosáhli vynikajících výsledků na turnajích v našem okrese.
Ve vynikajících úspěších našich žáků chceme pokračovat i v dalším školním roce a budeme se snažit obsazovat co nejvíce soutěží, které nám pomohou srovnávat naši školu s ostatními školami ve Zlínském kraji.
5. Řízení školy, kvalita personální práce, DVPP
5.1 Organizace řízení školy
5.1.1 Organizační struktura školy
Stupeň řízení
III. Ředitel
(statutární orgán)
II. Zástupce ředitele
I. Vedoucí ekonomka Vedoucí stravování Školník
0. Učitelé 1. a 2.st. Hospodářka Kuchařky Uklizečky Externí pracovníci
5.1.2 Rozdělení úkolů, pravomocí
Vychazí z organizační struktury řízení základní školy.
5.1.3 Činnost pedagogické a školské rady
Školská rada v roce 2007/08 plnila kromě úkolů, které ji stanovuje školský zákon( tj. schvalovat školní řád, pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků, výroční zprávu školy, vyjadřovat se k inspekční zprávě, evaluačnímu plánu a ke školnímu vzdělávacímu programu) i řadu dalších. V roce 2007 projednávala přihlášky zájemců pro konkurz na funkci ředitele/ředitelky školy ve Valašské Polance a zvolila svého zástupce ( paní Kateřinu Zukalovou) členkou konkurzní komise. V roce 2007 také školská rada požádala o výuku cizích jazyků pro veřejnost, která byla umožněna a i nadále ve škole probíhala. Vyjadřovala se také ke stravování žáků a k inspekční zprávě školy. V roce 2008 byly zřízeny webové stránky rady a školská rada ve složení- předsedkyně: paní Renáta Čokavcová, členové : paní Pavla Kozubíková, paní Marcela Matušincová, paní Jana Ondrová, paní Irena Filgasová a Mgr. Yvonne Konečná, ukončila své tříleté působení.
Od září 2008 nastoupila na její místo nově zvolená školská rada ve složení- předseda: pan Miroslav Papšík, členové: pan Jan Kozubík, pan Stanislav Machač, Mgr.Vlasta Ibříšková, Mgr.Marta Pecárová a paní Ivana Bělašková. Nově zvolená školská rada v prvním roce svého působení plnila především své povinnosti plynoucí z obsahu školského zákona. Zvolila si svého předsedu a zapisovatelku, seznámila se s platným jednacím řádem, schválila zprávu o hospodaření školy v roce 2008 a projednala a schválila rozpočet školy pro rok 2009.
Dále pak projednávala případné změny v novém jízdním autobusovém řádu a čerpání finančních prostředků od rodičů na kulturní a společenské akce žáků. Uvedla do praxe poskytování papírových ubrousků v jídelně školy žákům prvního ročníku. Zajímala se o možnosti zavedení dalších zájmových kroužků při škole (myslivecký,cyklistický). Vznesla na vedení školy dotaz ohledně možnosti vaření obědů pro občany během letních prázdnin. Posledním úkolem, který v tomto školním roce splnila, bylo schválení aktualizovaného školního řádu. ŠR vždy aktuálně řešila všechny úkoly a povinnosti, které vyplynuly na základě požadavků školy, rodičů či členů zastupitelstva obce . Zajímala se o zpřístupnění školních akcí širší veřejnosti a iniciovala kulturní vystoupení zejména mladších žáků v kulturním domě při oslavě Dne matek. Dala podnět škole k řešení asistence při pohybu dětí po komunikacích v okolí školy. Projednávala aktuální dotazy rodičů např. dotaz ohledně zájmových kroužků a jejich časového naplnění.
5.1.4 Činnost metodického sdružení a předmětových komisí EM
Metodické sdružení na 1. stupni se pravidelně schází třikrát do roka. Předseda metodického sdružení schůzky řídí a provádí zápis. Na první schůzce se sestavuje plán a náplň dalších schůzek na daný školní rok. Náplní schůzek je hodnocení realizace ŠVP a jeho rozpracování do tématických plánů, úprava a sjednocení vstupních pololetních a závěrečných hodnotících prověrek z českého jazyka a matematiky a způsob jejich hodnocení v jednotlivých ročnících. Sleduje a hodnotí úroveň a přínos navštívených seminářů DVPP pro praxi, plánuje školní a třídní akce, soutěže a projekty, konzultuje návrhy na zakoupení učebnic a učebních textů. Pomáhá řešit problémy, které s sebou přináší pedagogická praxe a funguje jako komunikační složka mezi vedením školy a pedagogickým sborem.
6 . Výsledky práce školy
6.1 Hodnocení využívání lidských zdrojů
6.1.1 Efektivita využívání kvalifikace učitelů
- Na prvním stupni vyučují kvalifikovaní pedagogové, jedna vyučující je nekvalifikovaná, jedna vyučující zahájila pedagogické studium.
- Vyučující na 2. stupni základní školy jsou všichni kvalifikováni.
- Všichni pedagogové se vzdělávají podle plánu DVPP 2007 - 2010
- Ředitelka školy úspěšně ukončila kvalifikační studium pro ředitele škol.
- Výchovná poradkyně má požadovanou kvalifikaci.
- Školní metodik prevence má za sebou 1. semestr specializačního studia sociálně patologických jevů, ještě mu zbývají 3 semestry.
- Ve škole jsou téměř všechny předměty vyučovány aprobovaně, jen velmi malý počet vyučovacích hodin byl odučen neaprobovaně. Aprobovanost učitelů plně odpovídá vzdělávacím potřebám žáků.
6.1.2 Efektivita využívání kvalifikace ostatních pracovníků školy
- U správních zaměstnanců problémy s využitím kvalifikace nejsou.
- Další vzdělávání zaměstnanců vychází z nabízených vzdělávacích akcí i z požadavků pracovníků a je plánováno vzhledem k potřebám školy. Další vzdělávání ovlivňuje zlepšení práce zaměstnan
6.2 Hodnocení využívání materiálních zdrojů
6.2.1 Efektivita využívání prostor a budov
Základní škola plně využívá 13 odborných učeben, které se snaží postupně doplňovat o moderní pomůcky. Jedna z učeben německého jazyka byla ve školním roce 2009/10 předělána vzhledem k zájmu na další učebnu anglického jazyka.
Rekonstrukce se dočkala také školní kuchyně, která nyní splňuje veškeré požadované normy. Cvičná školní kuchyně je značně zastaralá a plánuje se její blízká rekonstrukce.
V bezprostředním okolí školy žáci využívají nově vybudovaný menší sportovní areál s jedním antukovým hřištěm na malou kopanou, asfaltovým hřištěm na florbal a vybíjenou. Toto sportoviště škola pronajímá zájemcům z řad veřejnosti a pořádá zde sportovní akce pro okolní školy.
V nově vybudované dílně „Kutírna“, která slouží jak žákům a učitelům, tak veřejnosti, funguje hrnčířský kruh a keramická pec.
Ve školním roce 2008/09 byla ve spolupráci se zřizovatelem rekonstruována střecha nad vchodem a spojovací chodbou a došlo ke kompletní rekonstrukci sociálního zařízení.
Většina tříd je vybavena novým výškově nastavitelným školním nábytkem, který se nadále podle potřeby dokupuje.
Za neodpovídající považujeme nábytek v některých kabinetech a školní jídelně. Budova školy potřebuje výměnu oken.
6.2.2 Efektivita využívání pomůcek a učebnic
Od školního roku 2008/09 je žákům k dispozici nově rozšířená moderně vybavená počítačová učebna.
V multimediální a počítačové učebně využívají žáci i vyučující moderní audiovizuální pomůcky (PC
s internetem, výkonný projektor, ekvalizer, tiskárnu, scanner, video, DVD, interaktivní tabuli a PC výukové programy).
Ve školním roce 2009/10 došlo k síťovému propojení všech počítačů, v kabinetech však vyučujícím zatím počítače s připojením k internetu chybí. Ve sborovně jsou k dispozici dva počítače a jeden notebook.
Podle finančních možností jsou postupně vyměňovány staré učebnice za nové, korespondující s RVP ZV.
Oblasti, ve kterých škola dosáhla dobrých výsledků:
- ve spolupráci se zřizovatelem rekonstrukce sociálních zařízení
- vytvoření moderní počítačové učebny a počítačové sítě PC v celé škole
- rekonstrukce školní kuchyně
- provoz a pronájem nově zrekonstruovaného sportovního areálu
- vybudování „Kutírny“ s keramickou pecí
- oprava střechy nad spojovací chodbou
- plné využití multimediálních pomůcek ve výuce
Oblasti, ve kterých má škola rezervy:
- oslovovat sponzory, získávat dotace z fondů EU a jiných
- získat finanční prostředky na vybavení počítači s internetovým připojením v kabinetech a odborných učebnách
- vyměnit zastaralý nábytek v kabinetech vyučujících
6.3. Hodnocení využívání finančních zdrojů
6.3.1 Efektivita využívání státních prostředků
Viz ekonomické podmínky 1.2
6.3.2 Efektivita využívání provozních prostředků
Viz ekonomické podmínky 1.2
6.3.3 Efektivita využívání mimorozpočtových zdrojů
Viz ekonomické podmínky 1.2
6.4 Dopad vlastního hodnocení na zdokonalování školy
6.4.1 Korekce cílů a hodnot školy
Zůstávají nezměněny. Postupujeme dle školního vzdělávacího programu.
6.4.2 Korekce ŠVP
Ve školním roce 2007/2008 ke změně v ŠVP nedošlo.
Ve školním roce 2008/2009 došlo ke změnám:
- v zeměpise byl tematický celek Evropa přesunut ze 7. ročníku do 8. ročníku
- ve výchově ke zdraví byly přidány klíčové kompetence do ročníku 7 – 9, v 7. ročníku změna učiva 1. pololetí za 2. pololetí
Ve školním roce 2009/2010 došlo k připsání kroužků a nepovinných předmětů.
6.4.3 Revize strategie vlastního hodnocení školy
Vlastní hodnocení školy nám ukázalo, že dosahujeme dobrých výsledků v těchto oblastech:
- klima, kultura školy, dobré mezilidské vztahy
- změna filozofie školy – otevření se veřejnosti – využití keramické dílny, výuka jazyka anglického pro veřejnost
- kvalifikovaný pedagogický sbor
- zlepšení odborného růstu pedagogického sboru, zlepšení práce předmětových komisí
- proškolení zaměstnanců školy v oblasti první pomoci, odborné proškolení zdravotníků školy
- zařazení environmentálního vzdělávání do výuky
- pravidelné výdávání školního časopisu
- využívání projektu Mapa školy ke zkvalitnění práce vedení školy
- zkvalitnění a aktualizace webových stránek školy, rozšíření prezentace v regionálním tisku
- aktivní zájem učitelů o DVPP
- volnočasové aktivity, zájmové kroužky pro žáky
- integrace žáků, práce s nadanými žáky
- výborná sportovní reprezentace žáků školy, dobré umístění žáků ve vědomostních soutěžích
- výborná spolupráce se školskou radou, s okolními obecními úřady, se zřizovatelem a se složkami místního obecního úřadu
- zlepšování estetického vzhledu tříd a dalších školních prostor
Oblasti, které bychom chtěli v příštích školních letech zlepšit:
- ještě více se otevřít rodičovské veřejnosti
- zlepšit spolupráci s okolními spádovými školami
- navázat spolupráci se zahraniční školou
- zlepšit práci předmětových komisí a uvádějících učitelů
- zaměřit se na řešení případných životních situací ve výuce, vést žáky k samostatnosti, ke spolupráci v kolektivu, ke kladným společenským hodnotám a k sebehodnocení
- připravit žáky na kvalitní vypracování srovnávacích testů
V oblasti materiální a technické se zaměříme:
- na zmodernizování školní cvičné kuchyňky
- na rekonstrukci školních šaten
- na výměnu nábytku ve školní jídelně
- na rekonstrukci prostor školní družiny
- na získávání sponzorských darů a dotací z fondu EU a jiných
6.4.4 Revize plánu zdokonalování školy
Plnění plánů zdokonalování školy závisí na výši přidělených státních a provozních prostředků, případně získání dotací z fondů EU či sponzorských darů.
Použité dokumenty a zprávy:
- Školní vzdělávací program
- Výroční zprávy
- Vlastní hodnocení školy
- Zápisy předmětových komisí, metodického sdružení, zápisy z třídních schůzek
- Hodnotící zprávy SCIO testů
- Mezinárodní výzkum TIMSS
- Mapa školy
- Zpráva výchovného poradce, školního preventisty a metodika ICT
- Technická dokumentace školy
Valašská Polanka 1.9.2010 Mgr. Naděžda Hajdová, ředitelka školy