DEN UČITELŮ

 

Kdybyste se 28. března podívali do kalendáře, zjistili byste, že mají svátek všichni učitelé. Celosvětově se sice slaví Den učitelů 5. října, v České republice se však slaví 28. března. Důvodem je výročí narození Jana Amose Komenského.

Jan Amos Komenský byl poslední biskup Jednoty bratrské, český teolog, filosof, pedagog a spisovatel. Místo jeho narození není známo, jako pravděpodobná místa se uvádějí Uherský Brod nebo Nivnice. Studoval na gymnáziu v Přerově, po té odešel na vysokou školu do zahraničí. Již během studií hodně cestoval a učil se cizí jazyky. Po té se vrací zpět do Čech, do Fulneku, kde působí jako rektor a kazatel. Vzhledem k tomu, že odmítá katolickou víru, je nucen se po roce 1620 skrývat a následně emigrovat do Polska. Pod vlivem těchto událostí píše jedno z nejznámějších děl Labyrint světa a ráj srdce. Zajistil si tak věhlas po celé nekatolické Evropě. Konec svého života strávil v holandském Amsterdamu.

Komenský zaměřuje svoji pozornost také na české školství, vznikají tak díla jako Česká didaktika nebo Brána jazyků otevřená. Po Marii Terezii významně zasáhl do českého školství. Zdůrazňoval, aby se žáci učili praktické věci, vyučování bylo názorné, žáci si mohli věci vyzkoušet mnoha smysly. Kladl důraz též výuku cizích jazyků.

Výchova dítěte podle něj měla (a má) plnit tři hlavní cíle:

 

Den naruby

 

V rámci Dne učitelů si letošní deváťáci na prvním stupni vyzkoušeli, jaké to je, někoho něco naučit a vychovávat. Probíhal již tradiční „Den naruby“. Celý tento den vyučovali nejstarší žáci ve skupinkách různé předměty, připravili svým malým spolužákům různé kvízy, soutěže a křížovky. Tato akce byla jistě, jak pro žáky prvního stupně, tak pro žáky devátých tříd, zpestřením a velice zajímavou zkušeností. Některým se učitelování patrně líbilo a někteří se utvrdili v tom, že by se nikdy v životě učitelem stát nechtěli. Doufejme, že na žáky prvního stupně udělal „Den naruby“ ten nejlepší dojem a budou se těšit, až si ho také jednou vyzkouší.

 

Mgr. Hana Dřevojánková

 

 

 

 

Den naruby trochu jinak

 

Den naruby jsme si tentokrát vyzkoušeli i my zaměstnanci školy. Naše paní ředitelka

se stala na chvíli panem školníkem a uspořádala s pomocí paní kuchařky Kořenkové několik položek v regálech. To bude mít pan školník jistě radost.:-)  Jen mu bude zajisté líto, že v době výměny byl nemocen, bo by si tak  mohl na alespoň  chvíli vyzkoušet roli „šéfa“!

Já jsem si za dohledu paní kuchařek nakrájela „několik“ kilo cibule a pórku. Přežila jsem to bez zranění, jen jsem si trošku poplakala. Co se dělo v kanceláři školy ví nejlépe p.výchovná poradkyně Pecárová, která mě zastoupila a překontrolovala nový rozvrh.:-) Děvčata z „kanceláře“ si šla vyzkoušet práci za katedrou.

       Myslím, že pokus o výměnu to byl zdařilý. Každá z nás mohla alespoň na chvíli zakusit, co obnáší jiná profese. Snad i s radostí (já tedy určitě) se pak každá vrátila na „svou židli“.:-)

Doufáme jen, že příště se zapojí už všichni a bude to opravdu Den naruby se vším všudy.

 

Mgr. Romana Řezníčková