ZŠ VALAŠSKÁ POLANKA
PLÁN ICT 2007/2008
Ve škole je momentálně jedna učebna pro výuku Informatiky, vybudovaná v rámci projektu INDOŠ. V této učebně je k dispozici 11 pracovních stanic s připojením k Internetu. Stanice jsou pro výuku zatím relativně bez problémů použitelné, uvědomujeme si však, že v blízké době bude nutné tato zařízení inovovat – počítače fungují již od roku 2002 a jejich životnost s e nedá prodlužovat do nekonečna. Navíc při dnešním prudkém rozvoji technologií začínají být zastaralé.
Po ukončení projektu Indoš jsme dále podepsali smlouvu na poskytování služeb týkajících se správy a podpory se společností AutoCont. Přihlásili jsme se tak nejprve k projektu Pokračování a poté k projektu iDVA. V současné době máme podepsanou smlouvu na variantu KLASIK (viz. www.idva.cz.)
Protože dosavadní poskytovatel konektivity do Internetu společnost Telefonica O2 se nedohodl na centrálním financování konektivity do internetu z prostředků MŠMT, bude od měsíce listopadu účtovat školám tržní ceny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli hledat providera i jinde. Z nabídek, které jsme dostali (Telefonica O2., GTS Novera, Ing. Pavel Raška) jsme jako nejvýhodnější vyhodnotili nabídku místního providera Ing. Pavla Rašky, který v oblasti ICT se školou již dlouhodobě spolupracuje a má ve škole instalované zařízení pro příjem signálu WiFi a částečně zbudované rozvody (zajišťoval v minulosti připojení k internetu pro počítače v ředitelně a kanceláři školy).
Softwarové vybavení
Základní softwarové vybavení instalované na pracovních stanicích v učebně informatiky je licenčně pokryto prostřednictvím smlouvy se společností Autocont Online (balíček služeb KLASIK). Z dalšího programového vybavení používáme program Zoner Callisto 4, u kterého máme zakoupenu síťovou verzi. Používáme také různé výukové programy především od společnosti Langmaster a Terasoft. Od Terasoftu získáváme v rámci projektu iDva - KLASIK několik výukových titulů ročně. Dále máme zakoupeno také několik výukových programů od jiných výrobců. Při výuce Informatiky jsou využívány také různé volně stažitelné freeware programy (např. Gimp, Inkspace, XnView a další).
Hardware
V rámci projektu iDva jsme v loňském roce zakoupili nový server a UPS. V učebně je pro výuku k dispozici dataprojektor, digitální fotoaparát, laserová tiskárna a skener.
Největší investici pro zkvalitnění výuky jsme v minulém školním roce udělali vybudováním multimediální učebny. V učebně je interaktivní tabule SMARTboard s dataprojektorem a ozvučením. V učebně je možné pracovat kreativně a interaktivně pomocí dodaného software, ale také s nejrůznějšími výukovými programy. Součástí vybavení učebny je také dokumentová kamera a videopřehrávač. V učebně je možné také přehrávat hudbu a filmy v jakémkoli formátu – mechanika DVD + příslušný software. Je možné pouštět výukové filmy i ve formátu VHS. PC v učebně má rovněž kvalitní připojení k internetu. V učebně je možné využít i laserovou tiskárnu.
Do učebny jsme nechali vyrobit speciální stůl na míru vybavení, který obsahuje také uzamykatelnou část, ve které jsme začali vytvářet archiv výukových i jiných programů, filmů vhodných pro výuku apod.
Počítačová gramotnost učitelského sboru
Většina vyučujících prošla kurzy kategorie Z (kurz momentálně nemají pouze nově příchozí učitelé). Moderní technologie – počítač, internet, interaktivní tabuli atd. využívá ve škole přibližně polovina učitelů. Zde vidíme určité rezervy, které by měly být postupně odstraňovány např. účastí vyučujících na akcích DVPP s tématikou ICT případně uspořádáním interního školení zajištěného vlastními silami.
Plán do budoucna
V plánu pro multimediální učebnu je do budoucna určitě vyřešit lépe zatemnění, protože to je řešeno improvizovaně.
Měli bychom pokračovat v pokrývání předmětů výukovým softwarem – zde jsou velké možnosti ve využívání nabídek především od Terasoftu (v rámci iDVA), ale také vyhledávání a zkoušení různých freewarových produktů (příkladem mohou být programy vydávané jako příloha časopisu Počítač pro každého, který škola odebírá).
Pro práci učitelů se ukazuje jako nezbytné pořídit do sborovny, kde je momentálně k dispozici jeden počítač s připojením k internetu a laserovou tiskárnou, minimálně jeden další. Protože nemáme učebny (ani ty odborné) vybavené výpočetní technikou a v dohledné době na to patrně nebudou finance, nabízí se možnost toto částečně kompenzovat koupí notebooku, který je použitelný ve spojení s dataprojektorem v libovolné učebně. K tomu účelu by bylo vhodné zakoupit ještě jeden dataprojektor, protože stávající dva jsou poměrně využity – jeden v učebně PC a druhý je napevno zabudován v multimediální učebně.
Mgr. Jiří Fiala – ICT správce