Základní škola Valašská Polanka, okres Vsetín

 

 

Klasifikační řád

 

aktualizace k 1. 9. 2012

 

 

Článek I. - Hodnocení žáků školy

Jednou z důležitých částí výchovně vzdělávacího procesu ve škole je hodnocení žáků. Cílem hodnocení je poskytnout žákovi zpětnou vazbu, jejímž prostřednictvím získá informace o tom, co se naučil, v čem se zlepšil a kde má ještě nedostatky. Při hodnocení nesrovnáváme žáky navzájem, ale hodnotíme podle předem stanovených požadavků, soustřeďujeme se také na individuální pokrok žáka.
Hodnocení vychází z posouzení míry dosažených očekávaných výstupů a kompetencí formulovaných v učebních osnovách jednotlivých předmětů školního vzdělávacího programu.
Pravidla hodnocení klasifikace žáka ZŠ se řídí vyhláškou MŠMT ČR č. 48/2005 Sb..


 

Článek II. - Pravidla pro hodnocení a klasifikaci žáků


Žák má nárok na spravedlivé a objektivní hodnocení své práce. Hodnotíme pouze probranou a procvičenou látku.
Porovnáváme aktuální výkon s předchozím a hodnotíme konkrétně individuální pokrok žáka. Hodnocení je veřejné a každý má možnost srovnání s ostatními členy skupiny (třídy). Žákovi je dán prostor pro sebehodnocení, nikoli však pro spolurozhodování o známce.
Hodnocení nesmí sloužit ke snižování důstojnosti a sebedůvěry žáka. Vyučující důsledně uplatňuje pedagogický takt vůči žákům, bere v úvahu individuální zvláštnosti žáka. Při hodnocení žáka motivuje takovým způsobem, aby žáka nepoháněla pouze touha po dobré známce, ale naopak zájem se co nejvíce dozvědět a naučit.
Hodnocení je ve všech vyučovacích předmětech prováděno standardní klasifikací. K hodnocení používáme různé formy ověřování znalostí a dovedností podle povahy předmětu (testy, skupinovou práci, ústní zkoušení, projekty, práci s PC, prezentace). Klademe důraz na povzbuzení, ocenění a pozitivní vyjádření.
Důležité pro dosahování úspěchů je, aby žáci byli předem seznámeni s cíli výuky, kterých je třeba v daném ročníku dosáhnout, a s očekávanými výstupy pro hodnocené období. Žák i rodiče jsou seznámeni s pravidly hodnocení.

 

Článek III. - Formy hodnocení


1. Průběžné hodnocení žáků
Během celého roku jsou žáci klasifikováni za každý hodnocený výkon známkami ve stupnici od 1 do 5 a motivováni k tomu, aby své neúspěchy brali jako výzvu ke snaze zlepšit svůj výkon. Alespoň 1 x v průběhu každého pololetí je žákům předávána komplexní informace o úrovni osvojení očekávaných výstupů pro dané období. Vyučující toto hodnocení doplní o doporučení, na co se má žák nejvíce zaměřit, případně ocení žákovu snahu a píli ve výuce a během školního roku. Vyučující oznamuje každý výsledek klasifikace, při ústním zkoušení okamžitě, při písemném zkoušení do 14 dnů.
Průběžné ústní hodnocení slouží během jednotlivých činností žáka jako motivační složka a zpětná vazba na konci činnosti.
2. Vysvědčení
Hodnocení žáka na vysvědčení je provedeno standardní klasifikací – tedy známkami od 1 do 5, kdy známka musí vystihnout úroveň rozvoje, kterého žák dosáhl v jednotlivých vyučovacích předmětech ve vztahu k očekávaným výstupům jednotlivých vzdělávacích oblastí během daného pololetí v příslušném školním roce.

 

3. Sebehodnocení žáků
Sebehodnocení může probíhat ústní i písemnou formou. Vede žáka k reálnému posouzení svých výkonů.
Vzhledem k jeho náročnosti je sebehodnocení zařazováno do procesu vzdělávání průběžně s přihlédnutím k věku žáků. Sebehodnocení je jednou z kompetencí získávaných v průběhu vzdělávání.

4. Získávání podkladů pro hodnocení a klasifikaci
Podklady pro hodnocení a klasifikaci získává učitel zejména těmito metodami, formami a prostředky:

 

Učitel:


 

Článek IV. - Způsoby hodnocení – klasifikace žáků

Žáci jsou klasifikováni ve všech vyučovacích předmětech uvedených v učebním plánu příslušného ročníku. Klasifikační stupeň určí učitel, vyučující konkrétnímu předmětu. V předmětu, který vyučuje více vyučujících je výsledný klasifikační stupeň za určité období stanoven po jejich vzájemné dohodě. Při určování stupně prospěchu v jednotlivých předmětech na konci klasifikačního období se hodnotí kvalita práce a výsledky, kterých žák dosáhl během celého klasifikačního období. Učitel posuzuje při určování klasifikačního stupně výsledky práce žáka objektivně bez jakýchkoli subjektivních či vnějších vlivů. Zároveň sleduje a hodnotí i chování žáků.
Zaostávání žáků v učení a nedostatky v jejich chování jsou projednány na pedagogické radě. Rodiče jsou následně informování třídním učitelem.

1. Klasifikace a hodnocení žáků v předmětech s převahou naukového zaměření

Stupeň 1 (výborný)
Žák:

Stupeň 2 (chvalitebný)
Žák:

 

Stupeň 3 (dobrý)
Žák:

Stupeň 4 (dostatečný)
Žák:

 

Stupeň 5 (nedostatečný)
Žák:

 

2. Klasifikace a hodnocení žáků ve vyučovacích předmětech s převahou výchovného zaměření

Stupeň 1 (výborný)
Žák:

 

Stupeň 2 (chvalitebný)
Žák:

 

Stupeň 3 (dobrý)
Žák:

 

Stupeň 4 (dostatečný)
Žák:

 

Stupeň 5 (nedostatečný)
Žák:

 

3. Informování zákonných zástupců je zajištěno:

 

 

 

Článek V. - Celkové hodnocení žáka

Celkové hodnocení žáka zahrnuje výsledky klasifikace z povinných předmětů, povinně volitelných předmětů a chování. Výsledky vzdělávání žáka jsou v případě použití slovního hodnocení popsány tak, aby byla zřejmá úroveň vzdělání žáka, které dosáhl ve vztahu k očekávaným výstupům. Slovní hodnocení nebo kombinaci slovního hodnocení a klasifikace lze použít na základě žádosti zákonného zástupce žáka.
Nelze-li žáka pro závažné objektivní příčiny klasifikovat na konci prvního pololetí, určí ředitel školy pro jeho klasifikaci náhradní termín, nejpozději do dvou měsíců po skončení prvního pololetí. Není-li možné klasifikovat ani v náhradním termínu, žák se za první pololetí neklasifikuje.
Nelze-li žáka pro závažné objektivní příčiny klasifikovat na konci druhého pololetí, určí ředitel školy pro jeho klasifikaci náhradní termín, nejpozději do 15. října. Není-li možné klasifikovat ani v náhradním termínu, žák opakuje ročník
Má-li zástupce žáka pochybnosti o správnosti klasifikace na konci prvního nebo druhého pololetí, může požádat ředitele školy do tří dnů od vydání vysvědčení o komisionální přezkoušení žáka.

Celkový prospěch žáka se na vysvědčení vyjadřuje stupni:
a) Prospěl (a) s vyznamenáním
b) Prospěl(a).
c) Neprospěl(a).
1. Způsob celkového hodnocení daným stupněm:

a) Prospěl(a) s vyznamenáním pokud ve všech oblastech výuky dosahuje vysokou úroveň osvojení očekávaných výstupů (žák, který prospěl s vyznamenáním, nesmí být v žádném povinném předmětu hodnocen horším stupněm než chvalitebný, průměr z povinných předmětů nemá horší než 1,5 a jeho chování je velmi dobré).
b) Prospěl(a), pokud naplnil(a) očekávané výstupy v povinných oblastech vzdělávání.
c) Neprospěl(a), pokud nenaplnil(a) očekávané výstupy v některé z povinných oblastí výuky (pokud má žák v některém povinném předmětu stupeň nedostatečný, neprospěl).
Hodnocení provádí třídní učitel na základě podkladů celého týmu učitelů, kteří daného žáka učí v hodnoceném období.

2. Postup do vyššího ročníku

Do vyššího ročníku žák postupuje v případě, že:
a) při celkové klasifikaci na konci druhého pololetí nebo po opravných zkouškách dosáhl stupně hodnocení „prospěl“.
b) při celkové klasifikaci na konci druhého pololetí byl hodnocen „neprospěl“, ale již jednou na daném stupni ročník opakoval.

3. Opakování 1. ročníku

Opakování 1. ročníku je možné pouze ve výjimečných a zvláště odůvodněných případech. Žák však nesmí být postižen některou konkrétní diagnostikovanou poruchou. Žákův celkový a mentální vývoj neodpovídá jeho věku a je zřejmé, že postup do vyššího ročníku by vedl k prohloubení jeho zaostávání či k poruchám vývoje. Opakování je umožněno na základě vyšetření Pedagogicko-psychologické poradny a po projednání se zákonnými zástupci žáka. Cílem opakován ročníku je vyrovnání úrovně žákovy osobnosti s požadavky školní docházky. Žák je v tomto případě hodnocen stupněm „neprospěl“ s poznámkou „ze zdravotních důvodů“.

4. Opravné zkoušky

Žákovi, který je na konci druhého pololetí klasifikován nejvýše ve dvou předmětech stupněm „nedostatečný“, ředitel školy umožní vykonat opravné zkoušky nejpozději v posledním týdnu hlavních prázdnin. Nemůže-li se žák z vážných důvodů dostavit, umožní mu ředitel školy vykonání opravných zkoušek nejpozději do 15. září.

5. Komisionální zkoušky a přezkoušení


Komisionální zkoušky a přezkoušení se konají v těchto případech:

 

Organizace a sestavování komisí vychází z vyhlášky o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky.
Komisi pro komisionální přezkoušení a opravné zkoušky jmenuje ředitel školy; v případě, že je ředitel školy vyučujícím daného předmětu, jmenuje komisi krajský úřad. Komise je tříčlenná a tvoří ji předseda (ředitel školy, popřípadě jím pověřený učitel), zkoušející učitel (vyučující daného předmětu ve třídě, v níž je žák zařazen, popřípadě jiný vyučující daného předmětu) a přísedící (další vyučující s odbornou kvalifikací pro výuku daného předmětu).
Konkrétní obsah a rozsah přezkoušení stanoví ředitel školy v souladu se školním vzdělávacím programem.
Žák může v jednom dni vykonat přezkoušení pouze z jednoho předmětu. Není-li možné žáka ze závažných důvodů ve stanoveném termínu přezkoušet, stanoví orgán jmenující komisi náhradní termín přezkoušení.
Výsledek přezkoušení stanoví komise hlasováním. Výsledek přezkoušení se vyjádří slovním hodnocením nebo stupněm prospěchu. Výsledek přezkoušení již nelze napadnout novou žádostí o přezkoušení. Ředitel školy sdělí výsledek přezkoušení prokazatelným způsobem žákovi a zákonnému zástupci žáka. V případě změny hodnocení na konci prvního nebo druhého pololetí se žákovi vydá nové vysvědčení.
O přezkoušení se pořizuje protokol, který se stává součástí dokumentace školy.

6. Hodnocení a klasifikace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
a) Hodnocení vychází z individuálního vzdělávacího plánu.
b) Na základě individuálních vzdělávacích potřeb by mělo dojít k úpravě metod, obsahu a ověřování dosažených výsledků žáků.
c) Při hodnocení a klasifikaci žáka se smyslovou nebo tělesnou vadou, vadou řeči, prokázanou specifickou vývojovou poruchou učení nebo chování se přihlédne k charakteru postižení žáka. Na základě doporučení psychologa školy, pedagogicko-psychologické poradny (PPP), speciálního pedagoga, výchovného poradce, třídního učitele nebo žádosti zástupce žáka ředitel školy rozhodne o použití slovního hodnocení. Podobně se postupuje u žáků talentovaných a mimořádně nadaných.

6. 1 Slovní hodnocení

Při slovním hodnocení žáka se uvádí:

a) Ovládnutí učiva předepsaného osnovami:

b) Úroveň myšlení:

c) Úroveň vyjadřování:

d) Úroveň aplikace vědomostí:

e) Píle a zájem o učení:

 

Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami blíže specifikuje vyhláška MŠMT č. 147/2011 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných.
U žáka se smyslovou nebo tělesnou vadou, vadou řeči, prokázanou specifickou vývojovou poruchou učení nebo chování se při jeho hodnocení a klasifikaci přihlédne k charakteru postižení. Klasifikace těchto žáků se řídí metodickým pokynem MŠMT ČR č.j.: 13 711/2001-24.
Vyučující respektují doporučení psychologických vyšetření žáků a uplatňují je při klasifikaci a hodnocení chování žáků a také volí vhodné a přiměřené způsoby získávání podkladů.
Klasifikace je provázena slovním hodnocením, které klasifikaci může zcela nahradit, tj. vyjádřením pozitivních stránek výkonu, objasněním podstaty neúspěchu, návodem, jak mezery a nedostatky překonávat.

6. 2 Hodnocení individuálně vzdělávaných žáků
Klasifikace je uplatňována v souladu s individuálním vzdělávacím plánem (IVP), a to v případě, kdy diagnostikovaný handicap znevýhodňuje žáka při hodnocení. Výhodnější je v tomto případě použití slovního hodnocení, které pomocí popisného jazyka hodnotí s přihlédnutím k IVP žákovy výsledky.
Při uplatňování všech těchto možností vyučující postupují velmi individuálně, s využitím všech dostupných informací, zejména informací z odborných vyšetření a ve spolupráci se zákonnými zástupci žáka.
Ředitel školy může povolit, aby pro žáka se specifickými poruchami učení byl vypracován pro kterýkoliv předmět příslušnými vyučujícími individuální výukový plán, který se může radikálně lišit od výuky v daném postupném ročníku, přitom však bude poskytovat žákovi v příslušných předmětech ucelené a žákem zvládnutelné základy. Individuální plány mají charakter smlouvy mezi vedením školy, vyučujícím (i) a zákonnými zástupci žáka; vypracovávají se krátce a rámcově v písemné formě. Výsledky se hodnotí slovně.
Všechna navrhovaná pedagogická opatření vztahující se k výuce, školní úspěšnosti atp. se zásadně projednávají se zákonnými zástupci žáka. Společně i ve spolupráci s dalšími odborníky hledají možná řešení.
Hodnocení proběhne vždy na konci pololetí. V odůvodněných případech, kdy nelze žáka hodnotit na konci pololetí, určí ředitel školy náhradní termín tak, aby hodnocení proběhlo do dvou měsíců po skončení pololetí.

 

Tento řád nabývá účinnosti dnem 1. 9. 2012

 

Ve Valašské Polance dne 30. 8. 2012