Základní škola Valašská Polanka, okres Vsetín

 

 

 

Školní řád

aktualizace k 1. 9. 2012

 

 

Ředitelka Základní školy Valašská Polanka, okres Vsetín podle § 30 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v posledním znění, vydává tento Školní řád Základní školy Valašská Polanka, okres Vsetín (dále jen škola), jako její vnitřní předpis:

 

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Tento řád upravuje

 

a) podrobnosti k výkonu práv a povinností žáků a jejich zákonných zástupců ve škole a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky,

b) provoz a vnitřní režim školy,

c) podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků školy

d) podmínky zacházení s majetkem školy nebo školského zařízení ze strany žáků,

e) podmínky ochrany žáků před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí,

f) pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků školy,

g) podrobnosti o výchovných opatřeních ukládaných žákům a studentům školy a řízení o jejich ukládání.

 

 

Část I.

 

Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců a jejich vztahy s pedagogickými pracovníky

 

 

Čl. 2

 

Práva žáků a jejich zákonných zástupců *)

 

Žáci mají právo

a) na vzdělávání a školské služby v rozsahu poskytovaném školou,

b) na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání; toto právo mají také zákonní zástupci nezletilých žáků,

c) volit a být voleni do školské rady, jsou-li zletilí; toto právo mají také zákonní zástupci nezletilých žáků,

d) zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků a studentů, volit a být do nich voleni, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy s tím, že ředitel školy je povinen se stanovisky a vyjádřeními těchto samosprávných orgánů zabývat,

e) vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje; toto právo mají také zákonní zástupci nezletilých žáků a studentů

f) na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se jejich vzdělávání ve škole; toto právo mají také zákonní zástupci nezletilých žáků a studentů

Pozn.: *)§ 21 zák.č. 561/2004 Sb.,školský zákon

 

 

Čl. 3

 

Povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců

 

Žáci jsou povinni

a) řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat,

b) dodržovat školní a předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni,

c) plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem,

d) dodržovat denní rozvrh; svévolný odchod je považován za neomluvenou absenci

 

Zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků jsou povinni

a) zajistit, aby žák docházel řádně do školy,

b) na vyzvání ředitele školy, třídního učitele nebo jiného vyučujícího se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka,

c) informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání,

d) dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem,

e) oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle zákona 1) a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte a žáka, a změny v těchto údajích.

 

Pozn.: 1)§ 28 odst 2, 3 zák.č. 561/2004 Sb.,školský zákon

 

 

Čl. 4

 

Postup při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování

 

1) Uvolnění žáka ze školního vyučování je možné pouze za těchto podmínek

a) nepřítomnost nezletilého žáka školy ve škole omlouvá v souladu s platnými právními předpisy zákonný zástupce žáka. Zástupce žáka je povinen nejpozději do tří dnů oznámit třídnímu učiteli písemně nebo telefonicky důvod nepřítomnosti žáka. První den po návratu do školy předloží žák třídnímu učiteli písemnou omluvenku své nepřítomnosti. V případě uvolnění během vyučování (zejména lékařské vyšetření) je povinen zákonný zástupce vyzvednout své dítě ve škole. Ve zcela výjimečných, individuálně stanovených případech (týkající se např. odpoledního vyučování) mohou žáci 2. stupně opustit školu bez doprovodu rodičů na základě telefonické omluvy zákonných zástupců, následně potvrzenou písemně (další den)

 

b) škola může požadovat, pokud to považuje za nezbytné, doložení nepřítomnosti žáka z důvodu nemoci ošetřujícím lékařem žáka, resp. praktickým lékařem pro děti a dorost, a to jako součást omluvenky vystavené zákonným zástupcem nezletilého žáka, a to pouze v případě, že nepřítomnost žáka ve škole přesáhne tři dny školního vyučování. Na dobu nepřítomnosti žáka ve škole, která předchází návštěvě žáka u ošetřujícího lékaře, resp. praktického lékaře pro děti a dorost, není tento lékař oprávněn vydat potvrzení o nemoci, neboť zpětně nelze jednoznačně a zodpovědně posoudit zdravotní stav žáka.

c) ve zcela výjimečných, individuálně stanovených případech (především v případě časté nepřítomnosti žáka nasvědčující zanedbávání školní docházky) může škola požadovat jako součást omluvenky potvrzení ošetřujícího lékaře, resp. praktického lékaře pro děti a dorost, o nemoci žáka i v případě nepřítomnosti, která nedosahuje délky uvedené pod písm. b).

2) Nepřítomnost ve škole může být omluvena jen pro nemoc nebo z vážných důvodů. Uvolnění z jedné vyučovací hodiny poskytuje vyučující, na 1 den třídní učitel, na více dnů ředitel školy. Písemnou žádost o toto uvolnění musí žák předložit předem třídnímu učiteli.

3) Školní docházku (omluvenou a neomluvenou nepřítomnost) žáků své třídy eviduje třídní učitel.

V případě podezření z nevěrohodnosti dokladu potvrzujícího důvod nepřítomnosti žáka, se může ředitel školy v dané věci obrátit na zákonného zástupce nezletilého žáka, nebo požádat o spolupráci věcně příslušný správní orgán. Během období, kdy škola vyhodnocuje neomluvenou nepřítomnost žáka, může ředitel školy v zájmu zjištění pravé příčiny absence žáka a jejího odstranění požádat o spolupráci odborníky z oblasti pedagogicko-psychologického poradenství, popř. orgány sociálně-právní ochrany dětí.

4) O neomluvené i zvýšené omluvené nepřítomnosti informuje třídní učitel výchovného poradce, který tyto údaje vyhodnocuje. Při zvýšené omluvené nepřítomnosti ověřuje její věrohodnost. Neomluvenou nepřítomnost do součtu 10 vyučovacích hodin řeší se zákonným zástupcem žáka třídní učitel formou pohovoru, na který je zákonný zástupce nebo zletilý žák pozván doporučeným dopisem projedná důvod nepřítomnosti žáka a způsob omlouvání jeho nepřítomnosti a upozorní na povinnost stanovenou zákonem. Seznámí zákonného zástupce s možnými důsledky v případě nárůstu neomluvené nepřítomnosti. Provede zápis z pohovoru (vzor - příloha č.1 školního řádu), do něhož uvede způsob nápravy dohodnutý se zákonným zástupcem. Zákonný zástupce zápis podepíše a obdrží kopii zápisu. Případné odmítnutí podpisu nebo převzetí zápisu zákonným zástupcem žákem se do zápisu zaznamená.

5) Při počtu neomluvených hodin nad 10 hodin svolává ředitel školy školní výchovnou komisi, které se dle závažnosti a charakteru nepřítomnosti žáka účastní: ředitel školy, zákonný zástupce, třídní učitel, výchovný poradce, případně zástupce orgánu sociálně-právní ochrany dětí, školní metodik protidrogové prevence, popř. další odborníci a zástupce rady školy, pokud byla zřízena.

Pozvání zákonných zástupců na jednání školní výchovné komise se provádí doporučeným dopisem. O průběhu a závěrech jednání školní výchovné komise se provede zápis, který zúčastněné osoby podepíší (vzor - příloha č.2 školního řádu). Případná neúčast nebo odmítnutí podpisu zákonnými zástupci se v zápisu zaznamená. Každý účastník jednání obdrží kopii zápisu.

6) V případě, že neomluvená nepřítomnost žáka přesáhne 25 hodin, ředitel školy zašle bezodkladně oznámení o pokračující absenci s náležitou dokumentací příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

7) V případě opakované absence v průběhu školního roku, ředitel školy pošle druhé oznámení o zanedbání školní docházky s náležitou dokumentací příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí a dále tuto skutečnost oznámí Policii ČR.

 

 

Čl. 5

 

Další povinnosti žáků

 

Žáci školy jsou dále povinni

a) dbát ve škole i mimo školu pravidel hygieny a bezpečnosti. Při veškerém svém jednání má na paměti to, aby nezpůsobil zranění nebo škodu na majetku ani sobě ani ostatním. Poruší-li toto pravidlo, a dojde ve škole i při akcích organizovaných školou k šikanování, krádeži či jiné škodě na zdraví a majetku jiného, bude jeho chování hodnoceno podle klasifikačního řádu školy.

b) nenarušovat průběh vyučovací hodiny. O přestávkách se pohybují v podlaží své třídy. Do odborných pracoven odcházejí 1 minutu před zvoněním. Do učeben HV, dílen a výpočetní techniky odcházejí žáci  vždy v doprovodu vyučujícího (do té doby setrvávají žáci ve třídě). Žáci přecházejí ukázněně a všichni najednou.

c) dbát na bezpečné chování v prostorách školy, zejména nemanipulovat s okny a žaluziemi, nevylézat na okenní parapety, nevyhazovat předměty z oken a nevykřikovat na kolemjdoucí

d) do tělocvičny a všech odborných učeben vstupovat pouze s vyučujícím. Do tělocvičny vstupuje žák v doporučené obuvi se světlou podrážkou, která neznečistí podlahu tělocvičny. Žáci se řídí řády těchto učeben.

e) vstupovat do kanceláří, kabinetů a sborovny školy pouze na vyzvání zaměstnance školy. Úřední hodiny v kanceláři školy jsou pro žáky v době hlavní přestávky a po vyučování.

f) nepoškozovat a udržovat v pořádku všechny věci, které tvoří zařízení třídy a školy i ty, které mu byly propůjčeny do užívání. Je povinen chránit majetek svůj i majetek svých spolužáků. O každém svévolném poškození majetku školy budou informováni zákonní zástupci žáka.

g) zabezpečit si finanční obnos či jiné cennosti, např. uložením k TU nebo v kanceláři školy. O ztrátě osobních věcí informují žáci ihned třídního učitele nebo vyučujícího.

h) pokud přijíždějí do školy na kole, umístit a uzamknout kolo do stojanu před školou

i) mít vypnutý mobilní telefon ve vyučovacích hodinách a na všech školních akcích

j) po příchodu do budovy školy odložit obuv, svršky aj. věci na místo určené, tj. šatna žáků, přezout se a jít do tříd. Pokud žák přijde z nějakého důvodu do školy později, požádá uklízečku nebo službu o otevření šatny.

k) zúčastnit se vyučování podle rozvrhu hodin. Účastní se všech činností a akcí, které ředitel školy vyhlásí jako povinné. Docházka do povinně volitelných předmětů, nepovinných předmětů, zájmových kroužků, školní družiny a školního klubu je pro přihlášené a přijaté žáky povinná.

l) splnit při zvýšené absenci ve výuce (nad 30%) požadavky vyučujícího (přezkoušení, nebo přiměřená náhradní práce).

 


 

Část II.

 

Provoz a vnitřní režim školy

 

 

Čl. 6

 

Organizace vyučování a dohled nad žáky

 

1) Vyučování ve škole v průběhu celého školního roku je dáno organizací příslušného školního roku včetně období školního vyučování, vedlejších a hlavních prázdnin a týdenním rozvrhem jednotlivých tříd.

2) S týdenním vyučovacím rozvrhem jsou seznámeni na začátku měsíce září příslušného školního roku rodiče prostřednictvím žákovských knížek nebo deníčků žáků.

3) Volné dny, které vyhlašuje ředitel školy, oznamuje předem rodičům třídní učitel v žákovských knížkách nebo deníčcích žáků. Rovněž tak oznamují třídní učitelé změny organizace výuky během školního roku.

4) Školní budova se otevírá hodinu před zahájením vyučování, tj. v 6.30 hodin. V jinou dobu pouští žáky do školy pověřený zaměstnanec školy.

5) Dohled nad žáky je zahájen 15 minut před začátkem vyučování a ukončen vyučujícím po skončení odpoledního vyučování

6) Vyučování začíná v 7.30 hodin.

7) Žáci školy jsou povinni být 5 minut před začátkem vyučování v příslušné třídě.

8) Po ukončení vyučování doprovází žáky do šatny příslušný vyučující. Žáky, kteří chodí na obědy, odvede do jídelny dohled konající učitel.

9) Dohled nad žáky školy (strávníky) v zařízení školního stravování v době určené na oběd je zajištěn k tomu určeným pedagogem.

10) V polední přestávce může žák opustit školu jen na písemnou žádost rodičů.

11) V době mimo vyučování se mohou žáci školy zdržovat jen v určených prostorech školy a to jen se svolením k tomu pověřeného pedagoga.

12) Na akcích pořádaných školou je dohled zajištěn určeným pedagogem. Žák se nesmí vzdálit z určeného místa bez souhlasu určeného pedagoga.

13) Zvonění na vyučovací hodiny:

 

Vyučovací hodina

Začátek hodiny

Konec hodiny

Poznámka

1.

7.30

8.15

 

2.

8.20

9.05

 

3.

9.25

10.10

 

4.

10.20

11.05

 

5.

11.15

12.00

polední přestávka dle rozvrhu hodin

6.

12.05

12.50

polední přestávka dle rozvrhu hodin

7.

12.50

13.20

polední přestávka dle rozvrhu hodin

8.

13.20

-

odpolední vyučování

9.

-

14.50

 

 

14) Pobyt žáků ve školní družině a školním klubu se řídí jejich provozním řádem. Školní družinu a školní klub mohou navštěvovat také žáci, kteří mají v rozvrhu dělené hodiny.

15) Činnost zájmových kroužků probíhá pouze v době školního vyučování (mimo prázdniny). Je provozována na základě zájmu a dobrovolnosti žáků. Režim je upraven týdenním rozvrhem. Za žáky zodpovídá vedoucí kroužku, který také vede odpovídající dokumentaci. Žák se přihlašuje s písemným souhlasem rodičů.

16) Stravování žáků probíhá v době od 11:05 - 13:30 hod. ve školní jídelně. V jídelně žáci dodržují hygienická a společenská pravidla stolování. Řídí se provozním řádem ŠJ a pokyny pedagogů, kteří konají dohled.

 

 

Čl. 7

 

Povinnosti služby ve třídě

 

Žáci určení třídním učitelem se starají o pořádek a výzdobu ve třídě, o květiny, o uzamykání šatny, případně hlásí aktuální problémy ve třídě.

 

 

Čl. 8

 

Chování žáků v době mimo vyučování

 

Žák se v době mimo vyučování chová na veřejnosti tak, aby vhodným způsobem reprezentoval školu a nepoškozoval svým jednáním její dobré jméno.

 

 

Část III.

 

Bezpečnost a ochrana zdraví ve škole

 

 

Čl. 9

 

Zajištění bezpečnosti žáků

 

1) Bezpečnost a ochranu zdraví žáků ve škole, při vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání a při akcích konaných mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje škola svými, ředitelem k tomu určenými zaměstnanci, vždy však nejméně jedním pedagogickým pracovníkem. Zaměstnance, který není pedagogickým pracovníkem, může ředitel školy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků určit pouze, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.

2) Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy.

3) Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, kdy místem pro shromáždění žáků není místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, se zajišťuje bezpečnost a ochrana zdraví žáků na předem určeném místě 15 minut před dobou shromáždění. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví žáků na předem určeném místě a v předem určeném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce škola oznámí nejméně 1 den předem zákonným zástupcům žáků.

 

 

Čl. 10

 

Postup při úrazu žáka

 

1) Škola odpovídá žákům za škodu, která jim vznikla porušením právních povinností nebo úrazem při teoretickém a praktickém vyučování ve škole nebo v přímé souvislosti s ním. Došlo-li ke škodě při praktickém vyučování u právnické nebo fyzické osoby nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá za škodu právnická nebo fyzická osoba, u níž se vyučování uskutečňovalo.

2) Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování i o přestávkách ve třídě, na chodbě nebo při jiných školních činnostech, jsou žáci povinni ihned nahlásit svému třídnímu učiteli nebo pedagogickému dozoru.

 

 

Část IV.

 

Zacházení s majetkem školy ze strany žáků

 

 

Čl. 11

 

1) Žáci školy jsou povinni chovat se tak, aby nedocházelo k poškození majetku školy.

2) Žáci školy odpovídají škole za škodu na majetku, kterou jí způsobili při teoretickém nebo praktickém vyučování anebo v přímé souvislosti s ním. Způsobenou škodu jsou povinni nahradit uvedením do předešlého stavu nebo v penězích. Výše škody v penězích bude stanovena podle školou skutečně vynaložených nákladů na odstranění způsobené škody.

3) Za škodu, která vznikla žákům školy při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá škola.

 

Část V.

 

Ochrana žáků a studentů před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

 

Čl. 12

 

Šikanování

 

1) Za šikanování je považováno každé úmyslné jednání, které je namířeno proti jinému subjektu a které útočí na jeho důstojnost, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat žáka, případně skupinu žáků. Spočívá zejména v cílených a opakovaných fyzických a psychických útocích jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit. Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní zejména v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování nebo sexuálního obtěžování až zneužívání. Zahrnuje také útoky pomocí prostředků elektronické komunikace, sms zpráv, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem. V nepřímé podobě zahrnuje demonstrativní přehlížení a ignorování žáka či žáků třídní nebo jinou skupinou spolužáků.

2) Šikanování je zakázáno.

 

 

Čl. 13

 

Omamné a psychotropní látky

 

1) Výroba, vnesení, přechovávání, užívání, nabízení, zprostředkování, šíření, propagace omamných a psychotropních látek, prekurzoru nebo přípravku určeného k jejich výrobě, nebo jiné neoprávněné nakládání s nimi ve škole nebo na akcích pořádaných školou je zakázáno.

2) Vstup do školy nebo na akce pořádané školou pod vlivem omamných nebo psychotropních látek je zakázán.

3) Žák, který se požitím omamných nebo psychotropních látek uvedl do stavu, v němž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, popř. je důvodné podezření, že přivodil v souvislosti s tím jinému újmu na zdraví, je povinen se podrobit odbornému vyšetření zjišťujícímu obsah těchto látek pomocí odběru slin. Odmítne-li žák nebo student se vyšetření podrobit, hledí se na něj, jako by byl pod vlivem takové látky.

4) Každý, kdo se dozví, že jiný připravuje nebo se dopouští jednání uvedeného v odst. 1 nebo 2 je povinen tuto skutečnost oznámit řediteli školy, třídnímu učiteli, výchovnému poradci nebo jinému zaměstnanci školy, popřípadě Policii ČR. Žák má možnost využít školní schránky důvěry.

5) Žákovi nebo studentovi, který s omamnou nebo psychotropní látkou, prekurzorem nebo přípravkem určeným jejich výrobě neoprávněně nakládá způsobem uvedeným v odst. 1, ji pedagogický pracovník odebere a zajistí ji a učinit opatření, aby nemohl v konzumaci nebo jiném nakládání s ní pokračovat. Odebranou látku nepodrobuje žádnému zkoumání ani testu a odevzdá ji Policii ČR.

6) Podle závažnosti stavu žáka, případně dalších okolností, pedagogický pracovník posoudí, jestli není ohrožen život nebo zdraví žáka. V případě, kdy je žák ohrožen na zdraví nebo na životě, zajistí první pomoc a přivolá lékaře.

7) Jestliže postup podle odst. 5 není nutný, pedagogický pracovník sepíše záznam včetně vyjádření žáka (zejména zdroj omamné a psychotropní látky) a bezprostředně vyrozumí vedení školy a zákonného zástupce nezletilého žáka nebo osobu, která plní vůči zletilému žákovi vyživovací povinnost, dále oznámí tuto skutečnost orgánu sociálně právní ochrany dětí a Policii ČR.

8) V případě zájmu žáka nebo studenta nebo zájmu jeho zákonných zástupců, poskytne škola informace o možnostech odborné pomoci při řešení takové situace.

 

 

Čl. 13

 

Alkohol

 

1) Výroba, vnesení, přechovávání, užívání, nabízení, zprostředkování, šíření, propagace alkoholu nebo přípravku určeného k jeho výrobě, nebo jiné neoprávněné nakládání s nimi ve škole nebo na akcích pořádaných školou je zakázáno.

2) Vstup do školy nebo na akce pořádané školou pod vlivem alkoholu je zakázán.

3) Žák, který se požitím alkoholu uvedl do stavu, v němž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, popř. je důvodné podezření, že přivodil v souvislosti s tím jinému újmu na zdraví, je povinen se podrobit odbornému vyšetření zjišťujícímu obsah těchto látek. Odmítne-li žák nebo student se vyšetření podrobit, hledí se na něj, jako by byl pod vlivem takové látky.

4) Každý, kdo se dozví, že jiný připravuje nebo se dopouští jednání uvedeného v odst. 1 nebo 2 je povinen tuto skutečnost oznámit řediteli školy, třídnímu učiteli, výchovnému poradci nebo jinému zaměstnanci školy, popřípadě Policii ČR. Žák má možnost využít školní schránky důvěry

5) Žákovi nebo studentovi, který s alkoholem nebo přípravkem určeným k jeho výrobě neoprávněně nakládá způsobem uvedeným v odst. 1, ji pedagogický pracovník odebere a zajistí ji a učinit opatření, aby nemohl v konzumaci nebo jiném nakládání s nimi pokračovat. Odebranou látku nepodrobuje žádnému zkoumání ani testu a odevzdá ji Policii ČR.

6) Podle závažnosti stavu žáka, případně dalších okolností, pedagogický pracovník posoudí, jestli není ohrožen život nebo zdraví žáka. V případě, kdy je žák ohrožen na zdraví nebo na životě, zajistí první pomoc a přivolá lékaře.

7) Jestliže postup podle odst. 5 není nutný, pedagogický pracovník sepíše záznam včetně vyjádření žáka (zejména zdroj alkoholu atp.) a bezprostředně vyrozumí vedení školy a zákonného zástupce nezletilého žáka nebo osobu, která plní vůči zletilému žákovi vyživovací povinnost, dále oznámí tuto skutečnost orgánu sociálně právní ochrany dětí a Policii ČR.

8) V případě zájmu žáka nebo studenta nebo zájmu jeho zákonných zástupců, poskytne škola informace o možnostech odborné pomoci při řešení takové situace.

 

 

Čl. 15

 

Tabákové výrobky

 

1) Ve vnitřních i vnějších prostorách školy je zakázáno kouřit

2) V případě, kdy je žák přistižen při konzumaci tabákových výrobků v prostorách školy nebo v době školního vyučování nebo na akci pořádané školou pedagogický pracovník tabákový výrobek žákovi odebere a zajistí, aby nemohl v konzumaci pokračovat.

3) Pedagogický pracovník o události sepíše stručný záznam s vyjádřením žáka, (zejména odkud, od koho má tabákový výrobek). V případě porušení zákazu kouření informuje třídní učitel zákonného zástupce nezletilého žáka.

4) V závažných případech (zejména s ohledem na věk nebo chování dítěte) a jestliže se jednání opakuje, vyrozumí škola orgán sociálně právní ochrany dětí.

 

 

Čl. 16

 

Ochrana autorského práva

 

Ve škole je zakázáno používat nelegální softwarové vybavení na všech zařízeních ve škole používaných.

Rozmnožování celých učebnic a jejich distribuce užití díla v rozporu s běžným způsobem a v rozporu s oprávněnými zájmy autora je zakázáno.

Použít ukázky (citace) z cizích děl do vlastních výukových materiálů (Powerpointové prezentace, dataprojekce, pracovní listy apod.) za podmínek a v souladu s autorským zákonem.

 

 

Část VI.

 

Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků školy

 

 

Čl. 17

 

Tato pravidla jsou uvedena v Klasifikačním řádu, který je součásti Školního řádu.

 

 

 

Část VII.

 

Výchovná opatření ukládaná žákům školy a řízení o jejich ukládání

 

Čl. 18

 

Výchovná opatření

 

1) Ředitel školy může na základě vlastního rozhodnutí nebo na základě podnětu jiné právnické či fyzické osoby žákovi udělit pochvalu nebo jiné ocenění za mimořádný projev lidskosti, občanské nebo školní iniciativy, záslužný nebo statečný čin nebo za dlouhodobou úspěšnou práci.

2) Třídní učitel nebo učitel může na základě vlastního rozhodnutí nebo na základě podnětu ostatních vyučujících žákovi po projednání s ředitelem školy udělit pochvalu nebo jiné ocenění za výrazný projev školní iniciativy nebo za déletrvající úspěšnou práci.

3) Pochvala třídního učitele (navrhuje a uděluje  třídní učitel) se uděluje zejména za

4) Pochvala ředitele školy (navrhuje třídní učitel a schvaluje ředitel školy) se uděluje zejména za

·         za účast na mimoškolních kulturních, sportovních a jiných akcích.

·         za významný počin při ochraně zdraví, za účinnou pomoc po úrazech a živelných pohromách

3) Při porušení povinností stanovených školním řádem lze podle závažnosti tohoto porušení žákovi uložit:

a) napomenutí třídního učitele, zejména za

b) důtku třídního učitele, zejména za

c) důtku ředitele školy zejména za

4) Třídní učitel nebo učitel neprodleně oznámí uložení důtky řediteli školy.

5) Ředitel školy nebo třídní učitel nebo učitel neprodleně oznámí udělení pochvaly a jiného ocenění nebo uložení napomenutí nebo důtky a jeho důvody prokazatelným způsobem žákovi a zákonnému zástupci nezletilého žáka.

6) Udělení pochvaly a jiného ocenění a uložení napomenutí nebo důtky se zaznamenává do dokumentace školy.2)

Pozn.: 2) § 28 zákona č. 561/2004 Sb.

 

 

Čl. 19

 

Závažná porušení školního řádu

 

1) Za závažné porušení školního řádu se považuje šikanování; neoprávněné nakládání s omamnými nebo psychotropními látkami, prekursory nebo přípravky sloužícími k jejich výrobě; požívání alkoholu; kouření; zvlášť hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky vůči pracovníkům školy; používání nelegálního software; porušování autorského práva.

2) Za závažné porušení školního řádu lze uložit výchovná opatření, snížení známky z chování, převedení do jiné třídy

 

Snížením známky z chování - stupeň 2 – uspokojivé se hodnotí zejména za                                                                                                             

 

Snížením známky z chování - stupeň 3 – neuspokojivé se hodnotí zejména za

za stále se opakující nevhodné, důstojnost urážející chování k učitelům, ostatním zaměstnancům školy i žákům (týká se i kyberšikany)

 

3) V mimořádných případech se užijí další opatření

a) ředitel školy doporučí rodičům dobrovolné umístění dítěte do pobytového oddělení SVP, případně doporučí realizovat dobrovolný diagnostický pobyt žáka v místně příslušném diagnostickém ústavu,

b) ředitel školy podá návrh orgánu sociálně právní ochrany dětí k zahájení práce s rodinou, případně k zahájení řízení o nařízení předběžného opatření či ústavní výchovy s následným umístěním v diagnostickém ústavu,

c) ředitel školy podá trestní oznámení Policii ČR

 

 

Část VIII.

 

Společná a závěrečná ustanovení

 

1) Tento školní řád byl schválen školskou radou školy dne 30.8. 2012, projednán pedagogickou radou dne 29.8. 2012 a nabývá platnosti dnem schválení školskou radou.

2) Tento řád nabývá účinnosti dnem 1.9.2012

 

 

Ve Valašské Polance dne 30.8.2012