Výroční zpráva ke stažení je zde
Základní škola ve Valašské Polance, okres Vsetín, Zlínský kraj PSČ 756 11
VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLY
Školní rok 2006/2007 / část pedagogická/
Kalendářní rok 2006 /údaje hospodářské/
Zpracoval : Mgr. Stanislav S l á č í k, ředitel školy
Osnova výroční zprávy školy:
1. Charakteristika školského zařízení
2. Vzdělávací programy
3. Personální obsazení školy a aprobovanost výuky
4. Celkové počty žáků ve třídách, třídní učitelé, přehled žáků ze spádových obcí
5. Údaje o zařazování žáků a výsledky rozmísťovacího řízení
6. Výsledky výchovy a vzdělávání
7. Údaje o výsledcích našich žáků v soutěžích a olympiádách
8. Kulturní akce pořádané školou, školní výlety
9. Investiční akce, opravy a udržování
10. Závěr výroční zprávy školy
Přílohy : a/ Profil školy
b/ Plán práce ve školním roce 2006/2007
c/ Učební plán pro l. stupeň ve školním roce 2006/2007
d/ Učební plán pro II. stupeň ve školním roce 2006/2007
e/ Přehled kulturních a vzdělávacích akcí
f/ Přehled školních výletů
g/ Vyúčtování státní dotace na mzdy a ostatní úhrady
h/ Hospodaření s fondem kulturních a sociálních potřeb
ch/Plán provozních prostředků na rok 2006
i/ Vyúčtování provozních prostředků na rok 2006
1. Charakteristika školského zařízení
Základní škola ve Valašské Polance sídlí v komplexu tří budov vzájemně organicky propojených spojovacími chodbami. Přestože od doby zahájení výuky již uplynulo více než třicet let, lze říci, že je to stále ještě moderní školské zařízení. Zásluhu na tom mají kromě dobrého stavebního projektu i citlivě a odpovědně provedené rekonstrukce a modernizace.
Škola je vhodně zasazena do přírodního prostředí s krásnými výhledy do krajiny. Vysokou hodnotu má i velmi dobré strategické umístění z hlediska polohy v obci z pohledu dojíždějících žáků a zaměstnanců. Obě autobusové zastávky jsou v blízkosti školy a vlaková zastávka je jen 5 minut chůze.
Zřizovatelem školy je od 1.1.1993 obec Valašská Polanka, sídlo OÚ je ve Valašské Polance čp. 270, IČO zřizovatele je 00304361.
Základní škola je od 1.1.1993 právní subjekt.
Ředitelem školy je od 20.08.1990 Mgr. Stanislav S l á č í k. Zástupcem ředitele je od 31.08.1996 Mgr. Naděžda H a j d o v á. Ekonomkou školy je Dana H e n d r y c h o v á a administratívní pracovnicí Hana K r o č i l o v á. Vedoucí školního stravování je Marcela M a t u š i n c o v á. O správu budovy se stará od roku 1992 školník pan Josef Grycman.
Kontakt na zařízení školy:Telefony : kancelář školy /ekonomka/ ….. 571 446 383
kancelář ředitele školy ……… 571 446 896
kancelář zástupce řed.školy…. 571 446 859
kancelář ved.škol.stravování …571 446 073
E – mail : zsvalpolanka@centrum.cz
První zmínku o škole najdeme v obecní kronice z roku 1778. Tomuto datu odpovídá vznik jednotřídky, která se brzy rozšířila na dvojtřídku. Tento stav trval až do roku 1914,
kdy vznikla trojtřídka. V roce 1952 se postavila dřevěná budova osmileté školy, kterou ve stejném roce začali navštěvovat též žáci z Lužné, Leskovce, Seninky a někteří žáci z Prlova. V letech 1971 – 1974 byla nákladem dvaceti milionů postavena osmnáctitřídní budova nové základní školy, která má kromě uvedeného počtu tříd i 13 odborných učeben /pro výuku anglického a německého jazyka,chemie, přírodopisu, zeměpisu, fyziky, výtvarné výchovy, pěstitelských prací, křesťanské výchovy, počítačovou učebnu, učebnu pro rodinnou výchovu
/výuka základů šití /, audiovizuální učebnu a hudebnu. K vybavení školy dále patří školní dílna /dřevodílna/, cvičná školní kuchyně, malý školní pozemek s alpíniem, ovocným sadem, skleníkem a nářaďovnou. Pro výuku tělesné výchovy slouží tělocvična o rozměrech 12x24 metrů .
K tělocvičně patří i šatny, sprchy a sociální zařízení. V bezprostředním okolí školy je menší sportovní areál s jedním antukovým hřištěm na malou kopanou, druhým asfaltovým hřištěm na florbal a vybíjenou, kolem je kratší antuková atletická dráha, které jsou v současné době v rekonstrukci.. Chloubou školy je prostranné respírium, ve kterém se odehrávají celoškolní akce.
V pavilonu mimoškolní výchovy jsou tři klubovny pro práci školní družiny a školního klubu, je zde prostor pro vzdělávání, sport i relaxaci. Prostranná chodba byla na obou koncích přeměněna na relaxační koutky ŠD i ŠK. V sousedství je i obecní knihovna, která spravuje též knižní fond ZŠ. Knihovna je školou hojně využívaná.
Základní škola byla do sítě škol zařazena s účinností od 22.03.1996 a aktualizací od
01.09.1999.
Identifikační číslo zařízení ZŠ je : 600 149 609
Základní škola sdružuje :
- základní školu s kapacitou 540 žáků ………………………….. IZO : 045 211 515
- školní družinu a školní klub s kapacitou 75 žáků……………….IZO : 120 400 260
- školní kuchyni pro ZŠ a vývařovnu pro MŠ s kap. 550 jídel …. IZO : 103 092 595
2. Vzdělávací programy
Již od roku 1995 je na škole vyučováno podle vzdělávacího programu „Obecná škola“
UD č.j.1203/97-20. Podle tohoto programu se do letošního roku vyučovalo ve všech třídách.
Filosofie programu je obsažena v „Profilu školy“, který je přílohou této zprávy s označením 1/. Hlavní motivací učitelského sboru, proč při jeho zrodu většina učitelského sboru hlasovala pro jeho zavádění a vyučuje se podle něj dosud, je přesvědčení, že metodika výuky je blíže chápání a prožívání dětí této věkové skupiny. Požadavky na encyklopedické vědomosti
jsou omezeny na nejnutnější minimum, klasické metody, jako například vysvětlování, výklad nebo písemné procvičování jsou zachovány, ale organicky doplňovány názorným vyučováním, široce se využívá práce s informacemi získanými z PC, encyklopedií i jiných informačních zdrojů. Podle charakteru předmětů se pracuje s tabulkami, grafy, jízdními řády apod. 96 % žáků se učí anglickému jazyku, zbylé 4% žáků se rozhodlo pro německý jazyk. 16 žáků se vedle anglického jazyka učí ji druhý cizí jazyk /německý/. V jazykovém vyučování je využíváno textů rodilých mluvčích z videonahrávek, široce se využívá interaktívní tabule /nejenom v jazykovém vyučování/. 95% žáků druhého stupně se rozhodlo pro volitelný předmět Základy práce na PC, který je vyučován v počítačové učebně.
K tomu, aby žáci měli možnost rozvíjet svůj talent a specifické dovednosti, má sloužit
učební plán II. stupně, kde si žáci /se souhlasem rodičů/ volili z široké nabídky volitelných předmětů, které se pak staly pro ně celoročně povinnými. Jedná se o tyto předměty : sborový zpěv, praktikum práce na PC, technická praktika, pěstitelská výchova, sport a pohybové aktivity, druhý cizí jazyk.
Rodiče mohli žáky přihlásit k návštěvě nepovinných předmětů: na I. stupni se jednalo o výuku ŘK, evangelického náboženství a sborového zpěvu, na II. stupni ŘK, evangelického náboženství, prodloužený výklad z českého jazyka a matematiky.
Druhým rokem se žáci 2. ročníku zúčastnili předplaveckého výcviku /pronájem bazénu hradili rodiče žáků/.Základní plavecký výcvik ve 3.a 4. ročníku absolvovalo 53 žáků /všichni se stali plavci/. Náklady na plaveckou hodinu v bazénu ve Vsetíně činí 1 000,- Kč /hradíme z provozních prostředků/, cestovné hradí žákům rodiče ve výši 300 kč a mzdové náklady učitelů plavání hradíme ze státní dotace na mzdy, které kraj rozpočtuje školám. Mzdové výdaje činily 700,- Kč/žáka.
Devíti žákům s vývojovými poruchami učení je poskytována zvýšená pozornost všech učitelů. Navíc je jim věnována týdně hodinová dotace odborně vyškolenou paní učitelkou.
Naši žáci každoročně absolvují v sedmém ročníku lyžařský výcvik na sjezdovce v Lužné. V tomto školním roce se poprvé kurs neuskutečnil pro nepříznivé klim.podmínky /nebyl sníh/.
Jsme vedeni snahou, aby volba povolání našimi žáky byla odpovědná. K tomu má přispět i návštěva výrobních závodů v nejbližším okolí. Tyto exkurze vytváří náplň učebního bloku „Úvod do světa práce“.
Všichni žáci měli možnost účastnit se hodnotných turistických nebo poznávacích školních výletů za přijatelné ceny.
Celoroční činnost práce školy byla organizována podle „Plánu práce školy na rok 2006/2007“, který je přílohou plánu práce pod označením 3/.
3. Personální obsazení školy a aprobovanost výuky
Provoz školy zabezpečovalo 38 zaměstnanců, což obnášelo 35,67 pracovních úvazků. Z tohoto počtu bylo bylo 23 učitelů /z nich 5 pracovalo na snížený úvazek/. Práce učitelů naplily 19,59 pracovního úvazku. Z uvedeného stavu byly dvě učitelky v důchodovém věku, /učily nedostatkové cizí jazyky o celkovém počtu 20 vyučovacích hodin, což činilo 4,6 % z celkového počtu 431 přidělených vyučovacích hodin./. Dvě vychovatelky školní družiny a jedna vychovatelka školního klubu pracovaly na snížené úvazky v celkovém vyjádření 2,60 úvazku. Dvě pracovnice ekonomického úseku /ekonomka školy na úvazek 0,5 a sekretářka na úvazek 0,9/, šest pracovnic školní kuchyně na úvazek 5,70 /vedoucí školního stravování, hlavní kuchařka, dvě kuchařky a dvě pomocnice v kuchyni/, školník a topič v jedné osobě a pět uklizeček / z nichž dvě na zkrácené úvazky/.
Všichni pracovníci /s výjimkou jedné, velmi dobré paní učitelky, která sice absolvovala všechny semestry vysoké školy, ale scházejí ji státní zkoušky/, mají pro své pracovní zařazení odpovídající vzdělání.
Aprobovanost výuky dosáhla 84 %. Nedostatek učitelů matematiky byl doplněn učiteli fyziky, kteří si celoročně doplňovali metodiku M v seminářích DVPP. Částečná aprobovanost byla v tělesné výchově chlapců a v zeměpise. Problém s výukou matematiky a tělesné výchovy v příštím školním roce pomine, neboť přicházejí aprobovaní učitelé.
Průměrný věk učitelů byl 43,8 roku / v příštím roce se výrazněji sníží, neboť dva učitelé odcházejí do důchodu /p. uč.Bazel a p.řed. Sláčík/ a do školy přicházejí dva čerství absolventi vysoké školy/.
Z celkového počtu 23 učitelů bylo 6 mužů, což je 27 %. Tento počet mužů je vyšší než je
obvyklé na jiných školách.
4. Počty žáků ve třídách, třídní učitelé, počty žáků ze spádových obcí
Početní stavy žáků ve třídách
Třída počet žáků hoši dívky třídní učitelé
I. 20 10 10 Mgr. Vlasta I b ř í š k o v á
II. 31 18 13 Mgr. Eva M a t ů š o v á
III. 28 17 11 Mgr. Jitka S e d l á č k o v á
IV. 24 13 11 Mgr. Marta B e d ř i c h o v á
V. 25 12 13 Mgr. Natália T e l l e r o v á
VI.A 24 13 11 Mgr. Magdaléna M r l i n o v á
VI.B 24 12 12 Mgr. Markéta S u š ň o v á
VII.A 22 11 11 Mgr. Lenka D u j k o v á
VII.B 19 12 7 Mgr. Jiří F i a l a
VIII.A 23 13 10 Mgr. Milan S t a n ě k
VIII.B 21 10 11 Mgr. Jan S m i l e k
IX.A 28 14 14 Mgr. Jaromír B a z e l
IX.B 28 13 15 Mgr. Yvonne K o n e č n á
317 168 149
Dále na škole vyučovali : Mgr. Romana Ř e z n í č k o v á /výchovná poradkyně/, PhDr Petr T i c h a v s k ý, Mgr. Alena S e i b e r t o v á, Mgr. Eva H r ň o v á, Mgr. Jaroslava M i k u š k o v á, Mgr. Marta Ř e h á k o v á, Drahomíra H l a d k á a Zdenka P o l a n s k á.
Školní družina :
I. oddělení 30 žáků 16 hochů 14 dívek vychovatelka Irena F i l g a s o v á
II.oddělení 32 žáků 17 hochů 15 dívek - „ - Lucie P a v l í k o v á
Školní klub 42 žáků 19 hochů 23 dívek vychovatelka Zdenka P o l a n s k á
Poznámka : U školní družiny byl počet přihlášených žáků vyšší u I. i Ii. oddělení o 12 než stanoví hygienická
norma. Děti ze Seninky a Lužné /děti z I. a II. třídy/ jsou v družině do 12,30, pak
odcházejí na autobusový spoj. Do oddělení přícházejí pak děti, které končí později. Počet dětí
nikdy nepřekračoval počet 25 dětí. O vyjímečné překročení počtu dětí jsme požádali zastupitele
zřizovatelské obce. Bylo nám vyhověno.
U školního klubu je přepočtený počet dětí /podle krajského normativu/ 16,6 žáků.
Valašská Polanka ……………………………………………….146 žáků
Lužná……………………………………………………………. 51 žáků
Leskovec……………………………………………………… …34 žáků
Prlov …………………………………………………………..32 žáků
Pozděchov…………………………………………………………24 žáků
Seninka…………………………………………………………….22 žáků
Ústí………………………………………………………………… 7 žáků
Vsetín……………………………………………………………. …2 žáci
Lidečko…………………………………………………………… ..1 žák
5. Údaje o zařazování žáků a výsledky rozmísťovacího řízení
Zapsaní do l. ročníku počet žádostí nastoupili do zapsaní do počet žádostí nastoupí
2006 o odklad 1.roč.2006 l.roč. 2007 o odklad do 1.roč. 2007
23 3 20 26 2 24
Do l. ročníku byli přijati:
- 11 žáků z Valašské Polanky
- 3 žáci z Lužné
- 2 žáci ze Seninky
- 3 žáci z Prlova
- 1 žák z Hovězí
Do II. ročníku byl přijat ………..1 žák ze ZŠ Pozděchov
Do III. ročníku byl přijat ……….1 žák ze ZŠ Vsetína-Luh
Do IV. ročníku byl přijat ……….1 žák ze ZŠ Hovězí
Do IV.ročníku byl přijat ……….1 žák ze ZŠ Huslenky
Do V.ročníku byla přijata ……...1 žákyně ZŠ Pozděchov
Do VI. ročníku bylo přijato ……15 žáků ze ZŠ Pozděchov
Do VI.ročníku bylo přijato …….11 žáků ze ZŠ Leskovec
Do IX.ročníku byli přijati ……….2 žáci ze ZŠ Val.Polanka / aby mohli splnit stupeň vzdělání/
Z pátého ročníku přešla ………………….l žákyně na 8.-leté Masarykovo gymnázium Vsetín
Ze VI.ročníku přešel …………………… 1 žák na ZŠ Trnava /okres Zlín/
Ze VI.ročníku přešel …………………… 1 žák na ZŠ praktickou Horní Lideč. /po 14-ti dnech se vrátil zpět/
Přehled vycházejících žáků:
Vycházející z ročníků počet žáků pokračují ve vzdělávání
Z 9. ročníku……………..27 na Gymnáziích a středních školách
…………… 9 na SOU s možností maturity
……………. 20 na SOU
__________________________________________________________________________________________ C e l k e m ………….. 56 žáků
Přehled přijatých žáků na střední školy :
Název školy
přijato celkem hoši dívky
Masarykovo gymnázium Vsetín ………………….. 6 3 3
Střední pedagogická škola Kroměříž …………………. 2 0 2
Střední pedagogická škola Přerov………………………. 1 0 1
Soukromá pedagogická škola Zlín…………………….. 1 0 1
Střední zdravotní škola Vsetín…………………………. 1 0 1
Střední zdravotní škola Zlín …………………………….. 2 0 2
Obchodní akademie Valašské Meziříčí………………….. 4 2 2
Obchodní akademie Zlín……………………………….. 1 1 0
Střední průmyslová škola stavební Val.Meziříčí ……... 1 1 0
Střední průmyslová škola stavební Zlín………………… 1 1 0
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín …………. 1 1 0
Střední škola uměni, designu a restaurátorství Brno …… 1 0 1
Soukromá škola cestovního ruchu Rožnov pod Radhoštěm 1 0 1
Střední Mendelova škola Nový Jičín ……………………...1 0 1
SŠ podnikání, bankovnictví a cestovního ruchu Vsetín … 1 1 0
Konzervatoř Kroměříž ………………………………….. 2 1 1
C e l k e m ……………………………………………….. 27 11 16
Dvě žákyně z 5. ročníku pokračují v plnění zákl. škol. docházky na osmiletém Masarykově gymnáziu ve Vsetíně
Název středního odborného učiliště přijato celkem hoši dívky
__________________________________________________________________________________________
Integrovaná střední škola Valašské Meziříčí …………………………… 4 3 1
Střední OU a škola sklářská Valašské Meziříčí ………………………… 3 0 3
Střední OU a škola informatiky a elektroniky Rožnov pod Radhoštěm… 1 1 0
Střední OU a střední škola zemědělská Olomouc ………………………. 1 0 1
C e l k e m …………………………………………………………….. 9 4 5
Název středního odborného učiliště přijato celkem hoši dívky
SOU J.Sousedíka Vsetín……………………………………………..14 13 1
SOU obchodu a služeb Vsetín………………………………………. 3 0 3
SOU dopravní Ostrava Vítkovice…………………………………… 1 1 0
SOU Vizovice /kadeřník a kosmetička/……………………………….1 0 1
SOU Valašské Klobouky ……………………………………………..1 0 1
_________________________________________________________________________________________
Celkem………………………………………………………………...20 14 6
6. Přehled výsledků výchovy a vzdělávání
I.stupeň:
Třída Počet Průměrný Samé Vyzna Dosta. Nedos Zamešk PŘŠ PTU NTU DŘŠ 2.st.ch
Žáků prospěch výb. menání tečné tatečné hodiny
I. II. I. II. I. II. I. II. I. I. I. I. I. II. I. II. I. II. I. II.
__________________________________________________________________________________________
I 21 1,10 1,14 11 12 21 21 0 0 0 0 1 215 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0
__________________________________________________________________________________________
II. 31 1,12 1,20 20 20 29 28 0 0 0 2 2 525 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0
III. 28 1.28 1,36 12 8 21 21 0 0 0 0 1 932 0 0 0 20 0 0 0 0 0 0
IV 25 1,58 1,65 5 5 15 9 1 1 0 0 2 374 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0
V. 26 1,76 1,73 2 2 11 13 2 2 1 0 2 038 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0
C e l k e m 131 1,37 1,42 51 47 97 92 3 3 1 2 10 083 0 0 0 40 0 0 0 0 0 0
Třída Počet Průměrný Samé/Vyzna- Dostat. Nedostat. Zameškané PŘŠ PTU DŘŠ NTU DTU 2.st.
Žáků prospěch jedničky/menání hodiny
I. II. I. II. I. I I. I. II. za celý rok I. II. I. II. I. II. I. II. I. II. I. II.
VI.A 24 1,73 1,73 1/8 1/9 4 6 0 0 2 283 0 0 4 7 0 0 1 2 0 0 0 0
VI.B 24 1,73 1,84 0/7 1/7 3 4 2 2 2 110 0 0 5 7 0 0 1 0 0 0 0 0
VII.A 22 1,92 1,96 0/7 0/7 7 8 0 1 1 764 0 1 5 6 0 1 0 0 1 0 0 2
VII.B 20 1,74 1,84 0/8 1/6 3 5 0 0 1 423 0 0 2 6 0 4 0 1 0 3 0 0
VIII.A 23 1,83 1,81 3/6 3/9 4 8 2 0 1 842 0 6 8 9 0 1 0 0 0 0 0 0
VIII.B 21 1,84 1,81 0/7 0/9 5 8 0 0 1 626 0 0 0 4 0 2 0 0 0 0 0 0
IX.A 28 1,89 1,99 4/10 1/8 7 10 1 0 3 625 0 3 15 9 0 0 0 0 0 0 0 0
IX.B 28 1,95 1,98 1/10 1/7 13 12 0 0 3 772 0 3 15 19 0 0 0 0 1 1 0 0
Celkem: 190 1,83 1,87 9/63 8/63 46 61 5 3 18 445 0 13 54 67 0 8 2 3 2 4 0 2
Poznámka k prospěchu:
Meziročně nedošlo v průměru k výrazným změnám. Opět se potvrzuje obvyklý jev, že se stoupající obtížností učiva se zhoršuje prospěch slabsích žáků a tím i průměrná známka tříd. Zatímco osmáci mají tendenci ke zlepšování prospěchu, mnozí deváťáci po velmi dobrém pololetí konec školního roku „vypustí“.
Třída český jazyk Matematika Fyzika Chemie Přírodopis Zeměpis Dějepis Průměr třídy
I.pol. II. pol I. pol. II.pol. I.pol. II.pol I.pol. II.pol.I.pol. II.pol I.pol. II.pol. I.pol. II.pol. I.pol. II. pol.
VI.A 77 61 61 65 66 75 -------- 66 75 0 0 66 76 66,9 72
VI.B 80 76 70 58 66 65 -------- 71 66 0 0 66 70 69,8 67
VII.A 60 66 63 64 36 64 -------- 67 61 64 76 74 62 60,5 65.6
VII.B 74 78 69 58 44 56 -------- 71 57 76 80 74 59 68 64,8
VIII.A 75 77 50 58 54 65 80 76 80 64 85 80 78 71 71,4 70.1
VIII.B 74 79 42 53 56 62 77 75 66 61 84 84 72 81 67,3 70,7
IX.A 75 49 58 58 78 83 78 76 74 76 59 0 54 85 62,5 69,8
IX.B 46 52 57 57 59 78 79 80 68 88 74 0 75 78 63,4 68,7
Poznámka k chování žáků:
Meziročně došlo k výraznému poklesu závažnějších kázeňských přestupků. Byly uděleny jen dvě snížené známky z chování a to za neomluvené hodiny. Výrazně ubylo i důtek ředitele školy a důtek třídního učitele. Je naopak výrazný nárůst pochval ředitele školy i pochval třídního učitele.
Příčinu uvedeného stavu spatřuji v důrazu na prevenci a důslednější práci TU. Od září 2006 se chování žáků řídí novým řádem školy, ke kterému se vyjadřovali členové školské rady i samotní rodiče. Jeden výtisk tohoto řádu byl zaslán do každé rodiny, ze které k nám docházejí žáci. Žák i rodič je seznámen s podmínkami pro udělování kladných i záporných výchovných opatření, a toto jistě sehrálo svou roli.
Jediným větším problémem tohoto roku bylo deset neomluvených hodin za opuštění vyučování z volitelných předmětů. Na tuto oblast se učitelé musí zaměřit i v následujícím roce.
7. Údaje o výsledcích našich žáků v soutěžích a olympiádách.
Příprava žáků pro třídní, školní, okresní i vyšší kola vědomostních a dovednostních soutěží je jednou z nejvhodnějších metod, vedoucí k rozvíjení talentů a schopností žáků. Účast žáků v uvedených soutěžích poskytuje možnost srovnání mezi školami i samotnými žáky, obohacuje žáky o nadstandartní vědomosti a dovednosti. Přes velkou časovou náročnost umožňuje učitelům, kteří žáky na soutěže připravují ,rozšiřovat jejich poznání a v případě úspěchu zažít i dobrý pocit z vlastní prospěšnosti..
V právě skončeném roce je nejvýznamnějším úspěchem výsledek žákyně 8. ročníku Terezy Špačkové, která se v literární soutěži propracovala do celostátního kola, kde byla mezi deseti vyhodnocenými. Odměnou ji bylo i pozvání na mezinárodní veletrh knih v Praze s možností setkání se známými spisovateli.
Úspěchy jsme sklízeli i lehkoatletické soutěži družstev v atletickém čtyřboji, kde naše družstvo starších žáků skončilo v okrese mezi vesnickými školami druhé. Za těmito výsledky je vidět profesionální působení pana učitele Tichavského.
Stalo se tradicí výborně se umísťovat ve vybíjené smíšených družstev. Naši čtvrťáci a páťáci se letos znovu probojovali do okresního kola, kde obsadili výborné druhé místo.
Stejně staří kluci hoši v okresním kole Mc Donald Cup v minikopané zvítězili ve svém okrsku a v okrese byli na výborném pátém místě, Za těmito výbornými výsledky je výborné působení paní učitelky Hladké, která sportování dětí věnuje i část ze svého volna.
Obrovský úspěch zaznamenala děvčata ze školního pěveckého sboru Polanka. V dubnu na mezinárodní přehlídce v Olomouci se umístila ve zlatém pásmu. V červnu na mezinárodní přehlídce v Itálii své vynikající umístění zopakovali.
Naši žáci se účastnili i dalších soutěží a olympiád, jak uvádí následující tabulka.
Přehled našich žáků v soutěžích a olympiádách
N á z e v s o u t ě ž e počet u m í s t ě n í v k o l e
___________________________________________________________________________________________ účastníků ve školním okrskovém okresním krajském národním mezinárodní
Matematický klokan- Klokánek 112 /jsou jen školní kola/
Olympiáda českého jazyka 10 - 1 - - -
Literární soutěž 14 - 1 1 1 -¨
Recitační soutěž 42 2 - - - -
Konverzační soutěž z anglického jazyka 10 - 2 - - -
Dějepisná olympiáda 7 - 2 - - -
Olympiáda z přírodopisu 6 - 2 - - -
Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Olomouc - - - - - 26
Mezinárodní soutěž pěveckých sborů v.Itálii - - - - - 26
Vybíjená /4.-5.třídy/ 22 11 11 - - -
Coca cola Cap 8 - 8 - - -
Atletický čtyřboj 60 10 10 - - -
Pohár českého rozhlasu 60 5 5 - 5- -
Přespolní běh 25 - 7 - - -
K rozvíjení talentu žáků přispívá i možnost širokého výběru volitelných předmětů, tak jak již bylo dříve uvedeno.
Kromě toho mají naši žáci možnost využívat odborné erudice vedoucích zájmových kroužků, jejichž činnost je rok od roku bohatší.
Následující přehled uvádí zapojení dětí do zájmové činnosti pořádané ZŠ.
Přehled zájmových kroužků
N á z e v k r o u ž k u určeno pro ročník počet účastníků vedoucí kroužku
Angličtina hrou 1.-2. 207 Mgr. Natália T e l l e r o v á
Barevný svět /výtvarný/ 2.-3. 8 Lucie P a v l í k o v á
Barevný svět /výtvarný/ 4.-9. 9 Zdenka P o l a n s k á
Moderní tance 1.-4. 8 Zdenka P o l a n s k á
Aerobic 2.-6. 9 Zdenka P o l a n s k á
Míčové hry I. 2.-4. 12 Zdenka P o l a n s k á
Míčové hry II. 6.-8. 17 Zdenka P o l a n s k
Včelařský 3.-9. 5 p. M a r t i n e c
8. Kulturní akce pořádané školou a školní výlety
Celoroční rozvrh kulturních akcí se řídí plánem kulturních a vzdělávacích akcí, který bývá v průběhu roku organicky doplňován podle aktuální nabídky.
Přehled akcí
M ě s í c n á z e v p o ř a d u určeno pro třídu počet účastníků
Z á ř í Vsetínské záření 3.-5. 70
Čert všudybyl /div.představení Slezkého divadla Opava/ I.stupeň 145
Den policie /ukázky práce policie –Vsetín Ohrada/ II. stupeň 160
Ř í j e n Smrt si říká Engelchen /filmové představení 8.-9.roč. 90
Kanisterapie /cvičení psa a využití u nemocných/ celá škola 300
Beseda s vozíčkářem p.Fojtíkem z Bylnice
s poučením, jak se chovat a pomáhat vozíčkářům 7.roč. 40
Bezpečně do školy /BESIP Zlín-p.Patík/ 1.-5.roč. 135
L i s t o p a d Planeta Země Indonésie /naučné pásmo zem.společnosti
z Hradce Králové /film,diapozitiv, mluvené slovo/ 7.roč. 40
P r o s i n e c Vánoční celoškolní besídka /scénky,zpěv, hra/ 1.-7. 2001
L e d e n Módní přehlídka SOU Obchodní Vsetín –tělocvična 8.-9.roč. 90
Miss školy – soutěž ve dvou kategoriích KD Val.Pol. 1.-9. 300
Kouzelná školka M. Nesvadby z Prahy –Kino Vatra Vsetín 1.-4.roč. 100
Ú n o r Rytmus v nás /p-Bartušek z Č.Třebové/koncert v KD Val.Pol. 1.-9 roč. 300
B ř e z e n Den naruby – nejstarší žáci jak učitelé 1.-5.roč+9.roč. 150
D u b e n Projekt „Pohádkový den“ 1.-5.roč. 135
K v ě t e n Zkrocení zlé ženy –v Divadle Zlín 6.roč. 45
Výměna prostředí MŠ v l.třídě a l.třída zpět v MŠ 1. tř. 20
Č e r v e n Představení divadelního a tanečního kroužku ve ŠD 1.-5 roč. 60
Koncert ZUŠ Val.Polanka v KD 1.-9.roč. 260
Dobrodružství v Indii-film v kuně Vatra 5.roč. 25
Školní akademie v KD Val.Polanka 1.-9.roč. 150
Celoročně: Projekt „Jsem školák“ „ Dokážu to „ 1.-5.roč. 130
Ajax- celoroční besedy s členkami pohraniční policie 1.-4.roč. 100
Školní výlety
Třída Počet dnů Trasa výletu cena výletu
I. 1. Helfštýn /hrad + turistika/ 200,- Kč
II. 1. Helfštýn /hrad + turistika/ 200,- Kč
III. 1. Rožnov pod Radhoštěm /Valašská dědina, prohl. města/ 150,- Kč
IV. 1. Helfštýn /hrad + turistika/ 200,- Kč
V. 2 Rožnov pod Radhoštěm/ tobogány, sport.areál/ 400,- Kč
VI.A+VI.B 2 Trojanovice,Pustevny,Radhošť /turistika/ 500,- Kč
VII.A 2 Uherské Hradiště a okolí 550,- Kč
VII.B 2 Velké Karlovice /turistika v Javorníkách/ 250,- Kč
Poznámka ke školním výletům:
Pokud se zorganizuje dražší výlet /přesahující 500,- Kč/ až čtvrtina žáků se ho z finančních důvodů nezúčastní. Proto na naší škole střídáme turistické výlety v krásné přírodě našeho kraje s poznávacími autokarovými výlety
Exkurze :
3.-4..roč. Lešná –rozmanitost živočichů /účast ve výukové hodině/- práce chovatele
6.roč. Prlov Pila u Řezníčků – zpracování kulatiny na prkna, fošny a trámy, stolařská výroba
7.roč. Leskovec KOVAR lisovna plechů, soustružení kovů, práce svářečů, malířů a natěračů.
8.roč. Vsetín – Irisa –foukání a malování skla /vánoční ozdoby/, kartonážka
Vsetín- čistička odpadních vod /v rámci rodinné výchovy/
9.roč. Dukovany -atomová elektrárna /provoz atomové elektrárny – v rámci fyzikálního ročníkového projektu
9.roč. Brno –hvězdárna /v rámci fyziky – optika, vesmírná tělesa/.
Poznámka k exkurzím:
Zařazení exkurzí do výuky probíhá v rámci tématického bloku „Úvod do světa práce“, který má desetihodinovou časovou dotaci. Bylo rozhodnuto o návštěvách závodů z blízkého okolí, ve kterých pracují rodiče žáků. Záměrem je seznámit žáky s částí povolání a umožnit žákům snadnější profesní orientaci.
9.Významné investiční akce a opravy
O hlavních prázdninách, před zahájením školního roku bylo dokončeno velkokapacitní parkoviště, jehož jižní část se prostírá před pavilonem I. stupně. Parkoviště bylo pořízeno za podstatného přispění peněz EU.Investorem stavby byl OU Val.Polanka. Škola jej využívá hlavně při třídních schůzkách rodičů, využívají jej i dojíždějící učitelé a rodiče, přivážející žáky do školy.
V průběhu roku 2006 nechal pan starosta Daněk zpracovat projekt na vybudování nového sportovního areálu s umělým povrchem hřišť. Tento projekt byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR schválen a přidělena částka k financování ve výši 10 milionů korun. Výstavba započala v měsíci červnu 2007 s termínem dokončení v říjnu 2007.
Největší investiční akcí z prostředků školy bylo vybudování audiovizuální učebny v místnosti č. 120 /vedle ředitelny/. Je zde umístěna velkoplošná interaktívní tabule Smartboard /200x120 cm/, výkonný projektor Vega, počítač , ekvalizer /pro zvětšování a promítání předmětů/. Vše je napojeno na internet. Pořizovací náklady mírně přesáhly 160 000,- Kč. Do počítačové učebny jsme pořídili nový server v hodnotě 57 000,- Kč.
Pro školní kuchyni jsme zakoupili děličku těsta za 106 000,- Kč, kteá usnadní práci kuchařek při vaření moučných jídel a příloh.
Abychom splnili hygienické předpisy, zakoupili jsme 22 ks stavitelných dvoulavic a 44 stavitelných židlí od firmy Dina Petřvald. Od Firmy Klassa jsme zakoupili 45 stavitelných židlí a darem jsme dostali dalších 15 židlí. Celková hodnota nábytku přesahuje 170 000,- Kč.
Do sborovny jsme zakoupili ledničku a mikrovlnou troubu.
10.Závěr
Tento školní rok byl pro celý pedagogický sbor mimořádně pracovně náročný. Kromě všech pracovních povinností se všichni pedagobičtí pracovníci týdně scházeli v pracovních skupinách a do detailu promýšleli optimální vzdělávací obsah jednotlivých předmětů,metodiku práce, vzájemnou provázanost učiva i rozvíjení kompetencí potřebných pro život.
Vznikl dokument, který nahrazuje dosavadní centrálně nařízené učební osnovy. Od září 2007 se podle tohoto ŠVP bude vyučovat v 1. a 6. ročníku. V dalších letech se postupným náběhem rozšíří do všech ročníků. Podle ŠVP bude při inspekcích hodnocena práce jednotlivých pedagogických pracovníků i práce celé školy.
Vzhledem ke skutečnosti, že naše škola již 12 let vyučuje podle programu „Obecná škola“, jehož filosofie je hodně podobná požadavkům ŠVP, nebude změna tak radikální, jako na jiných školách.
A jaké cíle sleduje práce podle ŠV?
- Učení by mělo probíhat bez stresu. Děti by se měly vzdělávat v pohodě, podle vlastních možností a sil, s příjemnými prožitky. I žáci s se specifickými poruchami učení, mírně sníženým intelektem nebo tělesnými vadami mají mít možnost dosáhnout svého maxima.
- Žáci by měli vědět, proč se určité poznatky učí, k čemu jim v životě mohou být.
- Místo encyklopedických vědomostí a biflování se žáci mají vést k učení v souvislostech.
- Zvláštní význam má v dnešním globálním světě kvalitní jazyková příprava.
- Absolventi ZŠ mají mít možnost pracovat s informacemi, aby se mohli uplatnit v dnešní informační společnosti.
- Budou se učit vstřícnosti a toleranci k druhým, i odlišným lidem. Budou se učit domluvit se mezi sebou.
- Budou se učit rozhodovat se ve prospěch svého zdraví, ochraně přírody, kulturních hodnot.
- Velkým úskalím může být pro některé učitele požadavek hodnotit žáky podle jejich
individuálních schopností, nikoliv podle jednotného měřítka. Očekává se, že
povedou žáky k aktivitě, možnosti podílet se na přípravě i hodnocení.
- Naplnění uvedených cílů předpokládá porozumění i spolupráci s rodiči žáků. Změní se styl domácí přípravy a k této změně bude třeba přizvat rodiče k častějším schůzkám nebo informačním sdělením.
Uvedené práce se nebude již účastnit autor této výroční zprávy, neboť před započetím školního roku 2007/2008 odchází do starobní penze.
Přeji všem svým kolegům této školy, aby program školního vzdělávacího programu vzali za své a snažili se o co nejširší jeho uplatnění. K této práci Vám přeji
dobré zdraví a pevné přesvědčení, že jdete po správné cestě.