2. Vzdělávací programy
S platností od 01.09. 1995 se většinovým hlasováním učitelského sboru, se souhlasem zastupitelstva zřizovatele i za souhlasu rodičů přešlo postupným náběhem od 3 třídy na vzdělávací program Obecná škola, UD č.j. 1203/97-20. Tomuto programu se učilo ve všech ročnících, tzn. všech 334 žáků.
Filosofie programu je obsažena v „Profilu školy“, který je přílohou této zprávy s označením a/. Hlavním motivem k rozhodnutí přihlásit se k programu „Obecná škola“ bylo, že se nám zdál být bližší chápání a prožívání tohoto dětského věku. Významnou roli hrála i skutečnost, se žák je v něm více partnerem ve výuce, která by měla mít činnostní charakter. V metodice programu , zvláště pak na I. stupni jsou hojně využívány hry, soutěže, kvízy a pohybové činnosti. Pamětné učení je potlačováno /s výjimkou cizích jazyků/ na úkor práce s informacemi/ využívání encyklopedií, slovníků, tabulek, grafů, map. Jízdních řádů aj./
Dobří pedagogové dokáží posoudit a správně rozvíjet talent svěřených žáků.
Současný pedagogický kolektiv, zvláště jeho mladší část využívali letos širokou nabídku
Vzdělávacích programů, pořádanou PC Praha, pracoviště Zlín a Vsetín. Zaměřili jsme se hlavně na metodiku výuky I.stupně a na přípravu školy k tvorbě školního vzdělávacího programu. Na tuto oblast se zaměříme i v nadcházejícím školním roce.
V pedagogickém kolektivu převládá atmosféra spolupráce. Učitelé si stále častěji dokáží
radit a vypomáhat. Vede je k tomu i skutečnost, že Ti, kteří zatím používají klasické /často statické/ metody práce mají slabší výsledky. Nezáživné vyučování žáky nebaví a tito učitelé u nich ztrácejí autoritu..
K tomu, aby žáci měli možnost rozvíjet svůj talent nebo specifické dovednosti má sloužit
Učební plán II. stupně, kde si žáci /se souhlasem rodičů/ volili z široké nabídky volitelným předmětů, které se pak staly pro ně celoročně povinnými. Jednalo se o tyto předměty : sborový zpěv, praktikum práce na PC, technická praktika, pěstitelská výchova, sport a pohybové aktivity, fyzikální praktika, rozšířený výklad jazyka českého, rozšířený výklad matematiky a rozšířený výklad fyziky.
Rodiče mohli žáky přihlásit k návštěvě nepovinných předmětů: na I. stupni se jednalo o výuku ŘK a evangelického náboženství a sborový zpěv, na II. stupni výuku francouzského jazyka, ŘK a evangelického náboženství.
Výuka cizího jazyka začíná ve 4. ročníku. U nás mají žáci možnost volby mezi anglickým a německým jazykem. Z celkového počtu 254 žáků, kteří se učí cizímu jazyku, se 214 rozhodlo pro anglický jazyk a 40 žáků pro německý jazyk. Jedenáct žáků si přibralo i volitelný druhý /francouzský/ jazyk.
Druhým rok se žáci 2. ročníku zúčastnili předplaveckého výcviku /pronájem bazénu hradili rodiče žáků/.Základní plavecký výcvik ve 3.a 4. ročníku absolvovalo 50 žáků /všichni se stali plavci. Náklady na plaveckou hodinu v bazénu ve Vsetíně činí 1 000,- Kč /hradíme z provozních prostředků/, cestovné hradí žákům rodiče a mzdové náklady učitelů plavání hradíme ze státní dotace na mzdy, které kraj rozpočtuje školám.
V sedmém ročníku se naši žáci účastní lyžařského výcviku na sjezdovce v Lužné, kde náklady na týdenní výcvik nepřesáhly 500,- Kč . Letos se kursu účastnilo 29 žáků, což činilo jen 52 % z celkového počtu. Neúčast zbývajících žáků byla způsobena horší finanční situací rodin, které nemohly zajistit požadované lyžařské vybavení.
Pro snadnější orientaci při volbě povolání přispívá i návštěva výrobních závodů v nejbližším okolí. Tyto exkurze vytváří náplň učebního bloku „Úvod do světa práce“. Šesťáci viděli zpracování kulatiny na řezivo a výrobu střešních trámů na pile u Řezníčků v Prlově. Sedmáci navštívili závod KOVAR v Leskovci, kde je k vidění práce soustružníků, svářečů, lakýrníků, stříhání a lisování plechů. Osmáci navštívili výrobu vánočních ozdob a kartonážku v Irise Vsetín.Děvčata pak v rámci RV navštívila kadeřnický salon ve Vsetíně Deváťáci využili dnů otevření dveří v učilištích a školách ve Vsetíně i Valašském Meziříčí. Navíc žáci 9. ročníku navštívili provoz jaderné elektrárny v Dukovanech v rámci projektu Využití jaderné energie.
Plán práce školy a učební plány I. a II. stupně jsou přílohou plánu pod označením b/ a c/.