Kouzlo úsměvu

Nikola Sýkorová 9.A 

Hádky patří k životu a ty s rodiči obzvlášť. Určitě nejsem jediná, která si někdy po nějaké takové roztržce řekla: „Bože, cos mi to dal za rodiče?!“ Avšak člověka na jeho pouti životem potká milion situací, které ho změní…

Zažili jste taky někdy ten pocit, že musíte vykonat něco dobrého? Já ano a tak se v mé hlavičce zrodil nápad: HRAČKY PRO DĚTSKÝ DOMOV.

Hned druhý den ráno jsem pelášila k paní učitelce, o které jsem si myslela, že by mi mohla pomoct akci zorganizovat. Povedlo se!!!  Za dva měsíce se vybrali tři velké krabice nádherných hraček.

Nastal den. Po hodině cesty mě a moji babičku, která se mi nabídla jako dopravce, přivítala bílá cedule s výrazným černým nápisem VIZOVICE.

Od naší rodinné známé, která shodou okolností pracuje jako sociální pracovnice jsem zjistila, že budova nemá žádné viditelné označení. Jak jí tedy mám najít?!

Zhluboka jsem se nadechla, stáhla jsem okýnko a prvního kolemjdoucího jsem se zeptala na cestu. Po chviličce bloudění jsme konečně zastavili u žluté budovy, jenž odpovídala popisu.

S malou dušičkou jsem vešla do zahrady. „Dobrý den, přejete si? “ Z auta na mě koukala blonďatá paní. „Hm, dobrý den, jsem dobře v hm… v děts…" "Ach to jste vy s těmi hračkami! “ V tu chvíli jsem děkovala Bohu, že mi skočila do řeči a nenechala mě domluvit. Vyslovit dvě slovíčka - dětský domov – mi najednou činilo neuvěřitelné obtíže. Je až k smíchu jaký strach jsem z těch slůvek dostala, měla jsem pocit jako bych jejich vyslovením někomu ublížila…

„Jejda! Já na Vás dočista zapomněla, polovina dětí je na Vánočním vystoupení a já musím za nimi, nu co se dá dělat. Nahoře je strýc Mirek, tady Monička Vás tam zavede“ Teprve nyní jsem si všimla drobného děvčete přibližně stejně starého jako já.

Přísloví “Zdání klame“ přesně sedí na dům, v němž našly opuštěné děti útočiště.

Budova z venku působí malým dojmem, ale ze vnitř je neuvěřitelně prostorná a hlavně vysoká. Stoupala jsem schod za schodem stále výš a výš. Myslela jsem na světlovlasou paní – zdejší vychovatelku. Její hřejivá srdečnost, s jakou nás přivítala mě překvapila, působila na mě jako hodná teta, která mě zná od plenek. Konečně jsem vystoupila až do čtvrtého patra. Vešli jsme do místnosti, která sloužila jako kuchyň, ale také jako obývací pokoj. Cítila jsem jak mě něco nebo spíš někdo tahá za rukáv. „Bundu “ usmíval se na mě přibližně sedmiletý klučina a z očí mu koukalo nejméně sto rarášků. Děti i strýc Mirek nás přivítali s upřímnou radostí. Uvelebila jsem se na dlouhou, dřevěnou, rohovou lavici, popíjela jsem vynikající čaj a tichounce pozorovala děti kolem mě. Kluci se požďuchovali na gauči, sem tam jeden z nich zaúpěl. „Kluci nechte toho! “Usměrnil je Mirek a dál pokračoval v debatě s bábi. Tvářili se u toho tak vážně až mi to najednou přišlo hrozně k smíchu. Otočila jsem hlavou tak, aby mě neviděli a hlavně abych se uklidnila, jenže to by nesměla Monika, sedící naproti, řešit tentýž problém. A obrovský výbuch smíchu byl na světě. Bábinka ani Mirek nechápali oč kráčí, mávli nad námi nezaujatě rukou a pokračovali v živé konverzaci. Uklidnili jsme se až příchodem pro mě nové osoby, koukla jsem na Moniku tázavým pohledem, jenž jasně křičel otázku „ Kdo to je??? “ Kluk s vlasy jako prstýnky něco kutil u kuchyňské linky, musela bych být slepá, abych si nevšimla jak po něm Moni pokukuje. Moje myšlenky dostaly grády: „Že by to byl její brácha, ale ten její pohled… “ Doposud jsem si myslela, že děti z dětského domova k sobě chovají čistě sourozeneckou lásku. Logické myšlení mi ani jinou možnost nenabízelo, přece vedle sebe vyrůstají a tím pádem jsou jako bratr a sestra… Avšak Martin s Monikou mě vyvedli z těžkého omylu, měli se rádi a chodili spolu. Po chvíli špehování jejich roztomilého cukrování mi jejich vztah přestal být nepřirozený, ba přímo naopak. Taky mám kluka, zrovna v ten den jsme se příšerně pohádali a samozřejmě kvůli mé blbosti, čím víc jsem na ty hrdličky koukala, tím víc jsem si uvědomovala, jak ošklivě jsem se k němu chovala. „Babi pojedem už? “ Bylo na ní poznat, že by ještě ráda poseděla, ale pohled z okna do tmy ji vyděsil. „Jejda toto uteklo. Už musíme jet, aby se o nás mamka nebála “ Rychle jsme se se všemi rozloučili a uháněli jsme směrem k domovu. V autě jsem hbitě napsala SMS: Přijď za hoďku na nádr. Asi nemusím dodávat komu zpráva směrovala.

U našeho domu jsem vyskočila z auta, div jsem se nepřerazila. „Vrátím se za chvilku," houkla jsem na babičku. Uháněla jsem, co mi nohy stačily, vpadla jsem do zastávky, kde na mě Radek čekal. Celá zadýchaná jsem se mu začala omlouvat. Jsem si na 100% jistá, že mi nerozuměl ani slovo, ale podstatu mého nesrozumitelného blekotání pochopil. Usmířili jsme se a vše bylo zas OK, povídala jsem mu o návštěvě v domově a najednou se z chviličky vyklubaly dvě hodiny.

I když mi po návratu mamča ukázala jak silné má hlasivky, neřekla jsem si větu „Bože cos mi to dal za matku?! “ ale řekla jsem si „Bože děkuji ti, žes mi dal maminku “ A večer jsem usínala s nepředstavitelným pocitem. S pocitem, že jsem dokázala vykouzlit na dětských tvářích ŠŤASTNÝ ÚSMĚV.  

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Babička Čiperka

Tereza Špačková

Dnes jsem byla na rovnátkách u zubařky. No a při čekání na vlak mne mezi kvanty lidí zaujala jedna babička, která byla asi velice stará. Byla velice malé postavy. Vlastně taková pidimidi babička. Seděla na lavičce a luštila křížovku. Já stála opodál a nenápadně ji pozorovala. Babička vždy napsala jednu odpověď, spokojeně se rozhlédla kolem sebe, usmála se a psala dál. Radost z luštění, ale i ze života z ní úplně zářila. Má do té doby docela pochmurná nálada ze mne zcela vyprchala. Stačilo vidět, jak se i starý člověk, který zdánlivě nemá nic před sebou, dokáže radovat z maličkostí. A právě maličkosti života mu dávají ten pravý smysl. Jakmile přijel vlak, tu se má babička Čiperka zvedla, uklidila křížovku a s téměř tak štastným výrazem, jako by vyřešila všechny trable světa, vyšla vstříc vlaku a v jejím podání určitě i novému dobrodružství. Ještě do ní stačil vrazit jeden aspoň dvoumetrový chlap s ne zrovna přívětivou omluvou, ale babička se na něj usmála, řekla, že se nic nestalo. Měli jste vidět, jak se ten zamračený muž usmál. Inu, úsměv babičky Čiperky je nakažlivý. Poté se babička dostala do vlaku a já ještě oknem viděla, jak zase s nadšeným úsměvem vytahuje tužku a křížovku. Kdoví koho svým úsměvem ještě stačí nakazit.

 

Odkaz na mé stránky je www.nebojsemyslet.blog.cz

Tak toto je ta povídka se kterou jsem se umístila mezi nejlepšími z republiky. Na mých stránkách ji najdete v  rubrice Fejetony.

_____________________________________________________________________________________________________________

Další cesta do neznáma  (pokračování Cesty do pravěku)

David Kovář

Asi hodinu jsem ležel a byl zakrytý peřinou než jsem se odhodlal a šel se podívat, jestli skříň je tam, kde stála než jsem se dostal z pravěku. Byla tam. Stejná tlačítka. Stejný stroj. Už vím – zelená je do pravěku, ale co modrá? Možná na jinou planetu. Nebo budoucnost! Hodně jsem se bál, ale zvědavost nakonec zvítězila.  Po stisknutí se místnost ozářila a já se objevil ve velké místnosti. Svítilo tam tak silné světlo, že jsem musel na chvíli zavřít oči. Z reproduktorů se ozval hlas. „Dobrý den.“ Odpověděl jsem na pozdrav. „Kde to jsem?“ „Na Zemi.“ ozvalo se. „Jaký je rok?“ zeptal jsem se. „3012.“ „Jsou tu ještě lidé?“ „Asi 1000 let tu už nejsou.“ „A co se stalo?“ zněl další můj dotaz. „Vyrobili tolik jaderných zbraní, že se sami zničili.“ „Něco tu vybuchlo?“ „Ano a celé okolí je zamořené radioaktivními látkami.“ „A ty jsi kdo?“ „Superpočítač.“ „Pokud se toto stane v budoucnosti, tak se musím co nejdříve vrátit a varovat lidi.“ Pomyslel jsem si. „Dá se venku přežít?“ zeptal jsem se. „Ne, ale zkus se podívat do skladiště, něco tam možná bude. Dveře vlevo.“ Podíval jsem se tím směrem a otevřel dveře. Následovalo dlouhé schodiště do podzemí. Po snad sto schodech jsem se dostal do skladiště. Byla to velká místnost plná zajímavých věcí. Zaujala mě lahvička se zelenou tekutinou. „K čemu může být?“ O kousek dál ležel skafandr. „Kdybych si ho oblékl a šel se podívat ven, možná by se mi nic nestalo.“ Celých deset minut mně trvalo, než  jsem se nasoukal do skafandru. Špatně se v něm pohybovalo, ale dostal jsem se zpět po schodech nahoru. „Můžeš mi otevřít dveře?“ zeptal jsem se. Za chvíli se dveře pomalu otevřely a já jsem vyšel z místnosti ven. Krajina vypadala hrozně. Žádná tráva, mnoho kráterů a povrch Země vypadal jako na poušti. Nebylo tu nic k vidění. „Musím jít dál.“ „Moc tomu nevěřím, že by se tu ještě mohl vyvinout život. „Pokud se mi podaří dostat zpět do současnosti, tak budu moct informovat lidi a může se předejít této katastrofě.“ „Ale teď musím najít stroj času, ale kde ho hledat?“ Rozhlédl jsem se okolo a uviděl jsem kopec. Po chvilce jsem přišel ke kopci. Na vrcholu byl poklop. Otevřel jsem ho. Slezl jsem po žebříku dolů. Otočil jsem se a uviděl jsem stroj času. Stisknul jsem zpětný knoflík a už jsem letěl zpět domů.

Snad mi uvěří…

______________________________________________________________________________________________________________

Kdyby stromy uměli mluvit

Tereza Špačková

Na jedné louce stojí tři osamocené stromy. Je podzim a stromy vědí, že během zimy, jež se neúprosně blíží, budou moci spát. Nic je nebude trápit, nic nebudou muset řešit. Však se za celý rok napracovaly a odpočinek jim po právu náleží. Prostě budou spát. I počasí je ospalé. A mne - když se tak na ty holé stromy dívám - napadá, jaké by to asi bylo, kdyby stromy uměly mluvit? Co bychom se od nich dověděli? Co všechno za svůj zdánlivě nudný život zažijí? Stromy nemluví s lidmi , ale jen mezi sebou. Povídají si a já se až divím, jak jsou upovídaní
Nejmladší z těch tří stromů se rozpovídává o všem důležitém, co do této doby zažil: ,, Mne sem na toto místo přivál vítr. To on určil místo, kde budu stát a přihlížet všemu kolem. Dokud jsem byl malý a schován v trávě, lidé o mne zakopávali a ovce mi okusovaly listí. Když jsem dorostl ve velikána, jakým jsem dnes, lidé mne museli obcházet a ovce už pro mne taky nejsou žádnou hrozbou. Za svůj život jsem poznal, jak jsou lidé k přírodě krutí a jak si jí neváží. Hodně mne bolelo, když mně malí kluci lezli a lámali mé větve. Ale co jiného mi zbývalo než mít s nimi trpělivost. Doufal jsem, že se poučí a zmoudří. A musím říci, že za nějaký čas už po mně nelezli, ale místo toho si lehli do mého stínu a tam odpočívali s knížkou. Moudřeli a já byl rád, když na mne dokonce promluvili a pohladili mne po rozpraskané kůře. Odešli, založili rodiny a já tu stojím dál a učím to, co jsem učil je i jejich syny a trpělivě sleduji jejich osudy.
Druhý strom se pomalu nadechl a řekl: ,,Chválím ti, že jsi jim pomohl pochopit to, že když někoho zraní, tak to bolí. Jen je škoda, že na světě není tolik učenlivých lidí." Chtěl také začít vyprávět, co zažil, ale zvedl se prudký vichr a tuto možnost mu nedal a už nikdy nedá. Přelomil statný strom a ukončil jeho životní příběh.
Dva zbývající stromy pak už jen stály a mlčky přemýšlely o tom, co jim chtěl stařešina říci. Doufaly, že lidé přijdou a nad ztrátou starého stromu zatruchlí. Lidé přišli, ale ne se poklonit, nýbrž starý strom odklidit a spálit.
Dvojice stromů věděla, že bude muset ještě hodně dlouho pracovat, aby lidem ukázala krásu života.
Toto bychom se asi dozvěděli, kdyby se stromy naučily mluvit, ale zároveň si myslím, že člověk by neměl doufat v to, že se stromy rozmluví, spíše by měl doufat v to, že se jim naučí naslouchat.